Estrada

Kozmetičarka svetuje: Akne, madeži in brazgotine

Karmen Spacapan
26. 12. 2020, 12.56
Posodobljeno: 26. 12. 2020, 13.04
Deli članek:

Akne so nadloga mnogih ljudi, predvsem najstnikov. Puščajo pa tudi madeže in brazgotine. Kako te lahko preprečimo in kako jih odstranjujejo. Iz revije ★★★ NOVA ★★★

Nobilis
EVA DOLENC LUKŠIČ, terapevtka, diplomirana kozmetičarka

Živijo, stara sem 25 let, v preteklosti sem imela kar nekaj težav z nečisto kožo in aknami, kar se sedaj odraža kot madeži po koži in značilne brazgotine po aknah? Rada bi lepo kožo brez madežev in brazgotin. Eva, Kranjska gora

Na srečo obstaja več možnosti za odpravljanje teh brazgotin in madežev, toda najboljše zdravljenje je nedvomno preprečevanje – tako da brazgotine sploh ne nastanejo. Za to poskrbimo s primerno nego in zdravim življenjskim slogom, ter v hujših primerih tudi s primernimi hormonskimi terapijami.

Najbolj opazna in najbolj resna posledica aken je nedvomno brazgotinjenje, toda akne lahko pustijo tudi druge madeže, kot so madeži zaradi mozoljev, ki jih povzroča postinflamatorna hiperpigmentacija.

Brazgotine nastanejo, ko se najbolj zunanja plast kože (povrhnjica) poškoduje in so prizadete tudi globlje plasti kože. Koža se ne more povsem obnoviti, zato rano prekrije granulacijsko tkivo, ki je sestavljeno iz kolagenskih vlaken. Ta vlakna zapolnijo rano od znotraj navzven in pomagajo zaceliti poškodovani predel kože. To nadomestno tkivo lahko zaceli poškodbo, vendar lahko ostane tudi vidno.

Pri zdravljenju kože z brazgotinami po aknah uporabljamo različne terapije: kemični pilingi, diamantni pilingi in microneedling.

Pri kemičnem pilingu kontrolirano odstranimo zgornji sloj odmrle kože do določene globine. S tem postopkom spodbudimo obnovo in sprožimo proces celjenja kože ter procese preoblikovanja in tvorbe kolagena in elastina, zaradi česar se izboljša struktura kože.

Koža postane ponovno napeta, gladka, z zdravim leskom in sijajem. Končni učinek je seveda odvisen predvsem od vrste in koncentracije uporabljene kisline.

O tem boste natančno seznanjeni pred samo terapijo.

Diamantni piling oz. mikrodermoabrazija je neinvaziven kozmetični postopek pri katerem mehansko odstranimo poškodovane nefunkcionalne celice povrhnjice.

Naprava, s katero izvajamo diamantni piling deluje na podlagi dveh principov –brušenje in vakum. Z diamantno glavo nežno drsimo po površini kože, hkrati pa vakum odstranjuje odmrle kožne celice, ki se nabirajo v odpadnem zbiralniku.

Koža postane bolj sijoča, svilnato gladka na otip in sveža. Sam postopek je neboleč, prijeten in takoj po postopku se lahko vrnete k vašim vsakodnevnim opravilom. Je odlična alternativa za kemične pilinge oz. za tista kožna stanja, ki ne prenašajo kislin.

Microneedling ali iglična terapija je minimalno invaziven in varen kozmetični postopek. Izvaja se z igličnim pisalom (Dermapen) in sterilnim igličnim nastavkom za enkratno uporabo. Gre za t.i. terapijo za perkutano kolagensko indukcijo in pospeševanje penetracije aktivnih učinkovin. S finimi iglicami (0,25 – 2,00 mm) povzročimo kontrolirano poškodbo kože, ki sproži proces celjenja in s tem spodbujanje kolagena in naravno regeneracijo kože. Poveča se gostota, kvaliteta, debelina, elastičnost in prekrvavitev v dermisu.

Z microneedlingom dosežemo vidne rezultate pri izboljšanju brazgotin (po aknah, operacijah), zmanjševanju mimičnih in elastotičnih gub, bolj enakomerni teksturi kože ter pri strijah. Zelo dobre rezultate daje tudi pri obnavljanju rasti dlak (lasišče).

Svetuje:

EVA DOLENC LUKŠIČ,

terapevtka, diplomirana kozmetičarka