Estrada

Govorica telesa: "Nismo na isti valovni dolžini"

kl
12. 7. 2020, 14.08
Deli članek:

Gibi, ki izdajajo, da oseba, s katero ste na zmenku, morda ne misli tega, kar govori.

Ste na zmenku in oseba, s katero ste, je seveda čudovita in oh in sploh. Ampak nekaj ni čisto v redu, kajne? Ali se strinja z vami? Z besedami že mogoče, vendar njegovo/njeno telo kaže, da temu morda ni tako.

Nihče ne mara občutka, da gre vse v redu, na koncu pa spozna, da je bil zaveden.

Kaj oseba v resnici misli, je težko prepoznati že ob običajnih stikih, pri stikih preko video-klica pa je to še toliko težje. Vendar obstajajo znaki, po katerih prepoznate, da z osebo nista na "isti valovni dolžini ali pa da se za besedami skriva drugačna resnica.

Britanska psihologinja in strokovnjakinja za zmenke, Lily Walford, je takole opisala govorico telesa, ki kaže na to, kako se oseba v resnici počuti in kaj v resnici misli o temi, o kateri se z njo pogovarjamo.

Zaščita občutljivih delov

Ko smo v stresu, ali nas je strah, nagonsko zaščitimo tiste dele telesa, kjer so velike arterije blizu površine, ali pa se pripravimo na boj. Tako človek to zaščito nakaže z dvignjenimi rameni, rokami pritisnjenimi ob prsni koš, pripravljenost na boj pa s stisnjenimi pestmi.

"Vse to so opozorilni znaki, da je oseba vznemirjena zaradi trenutne situacije ali teme pogovora, lahko pa tudi pomeni, da ta oseba s sogovornikom ni pripravljena vzpostaviti čustvenega odnosa.

Umik dominantnega ramena - borilni položaj

Morda boste najlažje opazili znak, da se neka oseba z vami ne strinja, čeprav tega ne reče. "Oseba, ki se z vami ne strinja, se pogosto postavi v t.i. borilni položaj, v katerem umakne dominantno rame in nogo," razlaga psihologinja. "Predstavljajte si boksarja, ki se pripravlja na boj." 

Seveda to ne pomeni, da vas bo ta oseba tudi v resnici napadla, pa tudi položaj ni tako zelo izrazit, kot pri boju. Bodite pozorni samo na to, ali je oseba nenadoma spremenila položaj tako, da je z eno nogo stopila korak ali pol koraka nazaj, in isto rame povlekla nazaj.

Enostranski skomig z ramenom

Še en znak, ki govori o tem, da oseba ne verjame v to, kar govori je skomig samo z enim ramenom, ponavadi dominantnim - se pravi pri levičarjih levo rame, pri desničarjih pa desno.

Pokrivanje ali dotikanje ust

Človek zase vedno ve, kdaj govori resnico in kdaj ne. Sogovornik pa ne nujno. Ena izmed izdajalskih kretenj je pokrivanje ali dotikanje ust. Govoreči s tem podzavestno želi utišati samega sebe, to pa stori tako, da se ust dotakne ali pa jih celo popolnoma prekrije z dlanmi. Včasih je gib videti samo, kot da si je oseba "obrisala usta" ali pa se po njih popraskala.

Seveda je možno, da jo v resnici srbi ali pa si mora obrisati usta, vendar je lahko ta kretnja opozorilni znak.

Mežikanje z očmi

Osebe, ki jih v resnici zanima oseba, s katero govorijo, ali pa tema pogovora, manjkrat utripne z vekami. "To ne pomeni, da morate šteti, kolikokrat vaš sogovornik pomežikne, če pa opazite, da pomežikne manjkrat, je to lahko dober znak," pravi psihologinja. Pa tudi pogosto mežikanje ne pomeni nujno, da se oseba z vami dolgočasi. Morda ji je nekaj padlo v oko, ali jo moti cigaretni dim ali pa gre preprosto za tik.

Sicer pa pri govorici telesa ne gre samo za en, odločilni znak, pač pa za njihovo kombinacijo. In ljudje večinoma nagonsko vemo, kaj govorica telesa pomeni, včasih pa je koristno biti pozoren. In seveda, veliko kretenj je pogojenih s kulturo, iz katere izhaja oseba, s katero se pogovarjamo, tako da je treba upoštevati tudi to.