Jod ima vitalno vlogo za ohranjanje dobrega zdravja. Kot osnovni element hormona ščitnice sodeluje pri mnogih procesih v organizmu in je nujen za normalno rast in razvoj vseh celic in tkiv.
Ščitnica ima pomembno vlogo pri uravnavanju presnove in je ključna za razvoj možganov. Za pomanjkanje joda so še posebej občutljive nosečnice in njihovi nerojeni otroci, ker je razvoj možganov najintenzivnejši v prvih treh mesecih nosečnosti.
Jod je mineral, ki ga človeško telo ne more proizvajati samo, zato je treba skrbeti za reden, dnevni vnos. Je mikro hranilo, vendar ima veliko vlogo pri našem zdravju. Več let se že uporablja kot antiseptik, najnovejša odkritja pa kažejo tudi na njegove obrambne značilnosti. Jod povzroča tudi apoptozo - programirano odmiranje rakavih celic.
Simptomi pomanjkanja joda so: kronična utrujenost, hitra izguba kilogramov, povečana občutljivost za mraz, suha koža, težave s prebavo, slabo razpoloženje, tanki in suhi lasje.
Odrasel človek nujno potrebuje 150 mikrogramov joda dnevno, nosečnice pa dvakrat toliko. Najpomembnejši vir joda so živila, soljena z jodirano soljo. Najdemo pa ga še v plavih ribah in algah, v manjših količinah pa tudi v svežih jabolkih, zeleni solati, polnozrnatih izdelkih in mlečnih izdelkih.