Estrada

V 5 korakih do motivacije za trening

Marjana Vovk
20. 2. 2020, 14.00
Deli članek:

Motivacija je tisto, kar nam daje energijo, nas spodbuja, usmerja in vodi na poti do želenega cilja. Upam si reči, da si prav vsak izmed nas želi biti fit, zdrav in se dobro počutiti v svojem telesu. Vendar je v svoje telo za to treba vložiti kar nekaj časa in truda.

Marko Vavpotič/M24.si
Postavite si cilje!

Izstopiti moramo iz tako imenovane cone udobja in spremeniti svoje navade. Ogromno ljudi na tej poti izgubi motivacijo, ker si želijo takojšnje spremembe. Trenirati začnejo vsak dan in s svojega jedilnika odstranijo vso nezdravo hrano. Njihovo življenje zato postane zelo stresno. Spremembe na žalost ne moremo pričakovati z danes na jutri, lahko pa danes naredimo prvi korak na poti do uresničitve svojega cilja. 

V nadaljevanju vam bom predstavila pet korakov, ki vas bodo pripeljali do večje motivacije za trening.

1.  Zakaj želiš trenirati?
Najprej si moraš odgovoriti na vprašanje, zakaj želiš trenirati. Te morda motijo obline okrog trebuha, celulit okrog stegen, ti je partner za novo leto kupil vikend paket v termah, ki si ga bila zelo vesela, zdaj pa imaš problem, ker ne najdeš kopalk, v katerih bi bila videti dovolj zapeljiva, svojim otrokom govoriš, da se morajo gibati, sama pa ne delaš nič v tej smeri in jim zato daješ slab vzgled, morda tvoja zadnjica v kavbojkah ni videti več tako čvrsta kot nekoč, te moti povešena koža na rokah, tehtnica ti sicer kaže nizko težo, vendar telo nima prave damske oblike …

Marko Vavpotič/M24.si
V glavi podoživite vse svoje občutke ob doseženem cilju.


2.  Postavljanje ciljev
Čas je, da narediš prvi korak! Stopiti iz cone udobja ni preprosto, a je nujno, če želiš spremembo. Preteklosti ne moreš spremeniti, lahko pa stopiš na novo pot in spremeniš svojo prihodnost. Postavi si enega ali dva dolgoročna in pet kratkoročnih ciljev. Doseganje kratkoročnih ciljev te bo motiviralo na poti do dolgoročnega cilja, saj boš vedela, da si že korak bližje svojemu cilju. 

Marko Vavpotič/M24.si
Preden začnete, se vprašajte, zakaj želite trenirati.


Cilji naj bodo:
•  Specifični - natančno opisani (cilj »biti fit« je slab - potreben je natančnejši opis, npr. izgubim 5 kilogramov, naredim skleco, v sedu se dotaknem prstov na nogah …).
•  Dosegljivi - če je cilj prezahteven/nedosegljiv, izgubi svojo moč. Enako je s prelahkim ciljem, saj bo dosežen brez truda. Torej potrebujemo cilj, ki nam predstavlja izziv, hkrati pa verjamemo, da ga lahko dosežemo.
•  Časovno definirani - umestiti jih moramo v realen časovni okvir (kratkoročni od 1 do 3 mesece, dolgoročni od 6 do 12 mesecev).
•  Omogočajo in ponujajo naj jasno in pravilno povratno informacijo o uspešnosti.

Cilji morajo biti pozitivno naravnani in zapisani v prvi osebi ednine, kot da so že doseženi (npr. zdravo se prehranjujem, vsako jutro naredim raztezne vaje, trikrat na teden hodim na fitnes). 
Ko cilj dosežemo, se moramo nagraditi. 

Nika Rejc
Zapišite si korake, ki vas bodo pripeljali do cilja.


3.  Strategija za doseganje ciljev
Zdaj, ko imaš zapisane cilje, dobro premisli, kako boš te cilje dosegla. Na list zapiši od tri do pet korakov, ki te bodo pripeljali do cilja. Če je tvoj dolgoročni cilj izgubiti pet kilogramov in je tvoj kratkoročni cilj »do konca januarja izgubim en kilogram«, naj bo pod tvojo strategijo na primer zapisano: »Treniram minimalno dvakrat na teden (točno določi tudi datum in uro), za malico jem sadje, pri vsakem obroku dodam košček zelenjave.« Tvoja strategija naj bo pozitivno naravnana. Torej »ne jem sladkarij« odpade, poišči alternativo, na primer »za malico si privoščim sadje«.

Marko Vavpotič/M24.si
Če ne želite doživeti neuspeha, se lotite dela!


4.  Kakšne bi bile koristi doseženega cilja?
Zapri oči in si v glavi nariši sliko doseženega cilja, poskušaj podoživeti vse svoje občutke ob doseženem cilju, najdi najboljšo različico sebe, občuti srečo, ponos, radost, pomirjenost … Vse te občutke in čustva zapiši na list in jih podoživi vsakič, ko ti zmanjka motivacije, vztrajaj in zablesti v svoji najboljši luči. Prav vsaka izmed nas to lahko naredi!

5.  Kaj, če mi ne uspe?
Za konec napiši še svoje občutke v primeru neuspeha. Če jih ne želiš občutiti, se dela loti še danes in naredi vse za to, da uresničiš svoje cilje!

Sem Nika Rejc, diplomirana športna trenerka, ustanoviteljica in trenerka pri Sodobni dami. Ženskam pomagam pri postavljanju in uresničevanju ciljev. Zagotavljam varne in strokovne treninge, ki so prilagojeni posameznici in omogočajo viden napredek. Kontaktirate me lahko na: nika@sodobnadama.si.

 Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 3, 17.1.2020

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki