Ta na neki način rustikalni slog se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja razvil v Veliki Britaniji in ponazarja opremljanje, ki ga je bilo moč najti v velikih tradicionalnih angleških kočah (cottage). Te so bile polne obrabljenih in zbledelih kavčev, zaves, starih slik, kjer je prevladoval predvsem preprost, a okusen slog notranje opreme.
Gre za reciklažo starega pohištva in tkanin, vse to pa je bilo takrat moč najti pri boemih in obrtnikih, ki so v osemdesetih letih povzdignili takšno gibanje notranjega oblikovanja. Z njim so se zoperstavili splošni kulturi in dragemu dekorju, ki je bil takrat zelo priljubljen pri visokem in srednjem sloju. Začetki sloga so bili zelo veličastni, a se je z leti slog razvil v nekoliko drugačno smer z iskanjem navdiha v številnih oblikah dekoracije, tako v švedskih poslikavah iz 18. stoletja kot v francoskem »chateaurju«, saj sta oba predstavljala preprostost in čistost elementov in barv.
Obnovljeni kosi pohištva
Kosi pohištva, ki jih uvrščamo v slog shabby šik, so doživeli že številne preobrazbe in imajo ponavadi več slojev barve, ki se opazijo na obrabljenih delih posameznega kosa. Umetno je slog ustvarjen predvsem z lažnim nanosom barv in kasnejšim drgnjenjem in brušenjem zgornjih premazov, kar vodi do vidnosti lesenega dela pohištva in njegove naravne barve ter osnovnega premaza. Kosi, ki niso pristne starine, so izbrani zaradi vizualne podobnosti s starinskim pohištvom, lahko jih predstavljajo tudi povsem moderne reprodukcije.
Kar se tkanin tiče, gre predvsem za bombaž in najbolj priljubljeni lan. Največji poudarek pa je na belih odtenkih, pastelnih barvah in obrabljenih barvah. Veliko je tudi starinskih cvetličnih vzorcev v kombinaciji s pastelnimi odtenki. Priljubljeni so starinski kosi, kot je omara za shranjevanje pit. Blazine, narejene iz lahke tkanine, lana starinskega videza, stari lestenci in kosi, ki so na kakršenkoli način okrašeni z vrtnicami. Slog se velikokrat razširja tudi na zunanjost hiše, kjer je poleg pohištva treba upoštevati tudi priljubljenost rožnih vrtov.
Ena izmed različic tega sloga oblikovanja je tudi podeželski šik, le da gre pri tem za bolj masivne kose in ga bolj povezujejo z moškimi.
Barve
Manj je več, tudi ko gre za manjše kose, zato sta zelo priljubljeni barvi bela in bledo bež oziroma kremna barva. Seveda pa ne gre pozabiti na izbrane pastelne odtenke.
Bodite pozorni, če imate v lasti dejanski vintage kos pohištva, ki lahko doseže visoko ceno. Zato ga ne uničujte z nanosi barv, raje ga ustrezno restavrirajte in vključite v opremo stanovanja.
Resice, krivulje in prekrivniki
V slogu shabby šik ni nikoli preveč resic, vozlov ali prekritih materialov. Predvsem pri pohištvu pa ne pozabite na lesene kose z izrezljanimi krivuljami.
Veliko dodatkov
Čeprav govorimo o odsotnosti barv, to ne pomeni, da govorimo o minimalizmu, ravno nasprotno. Slog oblikovanja shabby šik vsebuje veliko dodatkov, kot so blazine, skodelice za čaj, čajniki, ogledala z izrezljanim lesenim okvirjem, starinski pekač za peko pit, dodatki s poslikavo vrtnic ... Pozabiti pa ne smemo niti na tapete, ki se vse bolj vračajo v različnih slogih oblikovanja.
Objavljeno v reviji Dom2/Moje lepo stanovanje št. 5, 26.8.2019