Zmagovalec leta 2019: Samsung
Ne glede na to, da je prodaja pametnih telefonov leta 2019 upadla, je Samsung obdržal in še povečal vodstvo kot vodilni proizvajalec pametnih telefonov tega leta. Izšla je linija S10, v sklopu katere je Samsung ponudil štiri modele: Galaxy S10, S10 Plus, S10e in prvi 5G-model, S10 5G. S takšno sestavo je Samsung poskrbel, da je vsak dobil svoje, saj je zajel celotno polje morebitnih kupcev. Poleg prvega 5G-telefona je Samsung dvignil veliko prahu z novim upogljivim modelom Galaxy Fold. Serija A, srednjecenovna skupina Samsungovih telefonov, kot je recimo model Galaxy A50, je v letu 2019 močno pripomogla k prodajnim rezultatom.
Vse povedano do zdaj kaže na odlično leto za Samsung, vendar je tisto, kar je še veliko bolj vplivalo na uspeh, izid novega modela Galaxy Note 10 Plus. Ta ponuja vse, kar bi si lahko zaželeli pri pametnem telefonu, od zunanje podobe do strojne opreme.
Sledijo mu Apple, Motorola, OnePlus, Oppo, Xiaomi, Vivo, Asus
Applovi prodajni rezultati na račun iPhona niso ravno blesteli, zato je Applu padel tudi tržni delež. Na drugi strani je ponovno prevzel vodilno mesto na trgu tabličnih računalnikov: posodobil je iPad Air, iPad Mini in klasični iPad, ki je dobil večji ekran. Apple je dojel, da je veliko odvisno od nove linije modelov iPhona, in iPhone 11 je upravičil visoka pričakovanja. Z osredotočenostjo na fotografijo je Apple dal znak, da se bo bolj usmeril v zunanjost naprav.Po pisanju portala Digital Trends je iPhone 11 Pro trenutno najboljši pametni telefon na trgu, saj ponuja hitrost brez konkurence, osupljivo vzdržljivost baterije in najnaprednejši silikon med pametnimi telefoni. Poleg tega ima seveda še trojno kamero, ki končno ponuja tudi vrhunski »nočni način«.
Motorola
Ne le, da je Motorola na trg poslala številne najboljše cenovno ugodne pametne telefone, izdala je tudi dva konkurenčna modela drugim velikim podjetjem: Moto G7 in Moto G7 Power. Poleg tega je poskrbela za 5G Moto Mod, s čimer je prinesla 5G-povezljivost za modela Moto Z3 in Moto Z4. Motorola (v lasti Lenova) je naznanila tudi novi upogljivi telefon Motorola Razr, ki je požel veliko zanimanja.
OnePlus
Lanski zmagovalec se je trudil, da bi ohranil težko prigarano prvo mesto. Kljub temu so z izdajo vrhunskega modela OnePlus 7 Pro, katerega cena je povzročila nemalo polemik, pod vprašaj postavili strategijo podjetja glede cenovno dostopnih »flagship« modelov. OnePlus 7T je odgovoril na skrbi strokovne javnosti s ceno 600 dolarjev. Gre za telefon, ki skorajda nima tekmeca. Proizvajalec je poleg vsega poglobil odnos s ponudniki mobilne telefonije in se že preizkusil v 5G-vodah z modeloma OnePlus 7 Pro 5G, ki je na voljo pri ponudniku Sprint, in OnePlus 7T Pro McLaren pri T-Mobilu.
Oppo, Xiaomi, Vivo
Čeprav večinoma ne poslujejo v ZDA, kitajski proizvajalci Oppo, Xiaomi in Vivo prodajajo veliko pametnih telefonov na drugih trgih. Leta 2019 so vsi trije predstavili novosti, ki jih lahko v letu 2020 pričakujemo še več. Predvsem Oppo, ki je razvil novo tehnologije hitrega polnjenja, ki 4.000 mAh do 100 odstotkov napolni v vsega 30 minutah.
Asus
Asus je leta 2019 nadaljeval z vrnitvijo na trg pametnih telefonov. Morali se boste pošteno potruditi, da bi našli boljši telefon za 500 dolarjev, kot je Asus Zenfone 6. Opremljen je s »flip-up« kamero, upa si biti drugačen. Navdušili so tudi »gamerje«, in sicer z zmogljivim telefonom Asus ROG Phone 2.
Leto vzponov in padcev za Huawei, Honor, Google, Nokio (HMD Global) in TCL
Za Huawei bo leto 2019 zapisano kot težko leto, predvsem zaradi trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko. Huawei je tako ostal brez dostopa do trgovine Google Play, kar je prihodnost kitajskega proizvajalca in nadaljnjo uporabo Androida postavilo pod velik vprašaj. Obenem je Huawei dosegel novi prodajni rekord in tako po tej statistiki končal na drugem mestu. Na Kitajskem je izdal upogljivi model Mate X ter odlična P30 Pro in Mate 30 Pro. Honor je Huaweijeva blagovna znamka, ki skuša ponujati višjo vrednost za nižjo ceno, vendar je v letu 2019 prav tako čutil posledice trgovinske vojne.
Google
Google nas je leta 2019 presenetil s cenovno ugodnejšima modeloma »flagship« telefona: Pixel 3a in 3a XL. Oba ponujata enako kakovostno kamero kot Pixel 3 in Googlove pametne lastnosti programske opreme, poleg odlične baterije in vhoda za slušalke. Pixel 3a se je tako izkazal kot odlična izbira, ki stane le 400 dolarjev. Kot lahko vidimo, je Googlu kazalo odlično, dokler ni izdal modela Pixel 4. Edina slaba stvar tega telefona je omejena vzdržljivost baterije, sicer pa ponuja odlično kamero, ekran in edinstven videz. Kljub temu primanjkljaj energije prevesi tehtnico na drugo stran.
Poraženec leta 2019: HTC
Žalostno je gledati, kako HTC še naprej tone v pozabo, po tem, ko je imel že v letu 2018 ogromno težav z odpuščanjem in slabimi prodajnimi rezultati. Večino dizajnov je prodal Googlu, poleg tega pa je tajvansko podjetje leto 2019 končalo s še slabšimi rezultati. Izdalo je zelo nišni model HTC Exodus 1 in cenejšo različico 1s. Dobili smo tudi nekoliko nenavaden HTC 5G Hub, Android napravo, ki deluje kot vroča točka 5G. V Tajvanu sta izšla še dva srednjecenovna Androida: HTC U19e in Desire 19+, ki pa nista prestopila meje. Kot vse kaže, se HTC resnično poslavlja za vedno.
Kaj se dogaja s Sonyjem in LG-jem?
Nobena skrivnost ni, da je Sonyjev posel s pametnimi telefoni v zadnjih letih v slabem stanju. Kljub vsemu pa je Sony letos ponovno dosegel najnižje številke. Xperia 10 se ni mogla kosati z drugimi srednjecenovnimi telefoni, medtem ko je Xperia 1 preprosto predraga za to, kar ponuja. Ko je prodaja med aprilom in junijem padla na 900.000 prodanih telefonov, je bilo to prvič, da je Sony prodal manj kot milijon telefonov, odkar je začel s tem poslom. V naslednjem četrtletju je prodaja padla na 600.000 prodanih telefonov.
LG-jeva prodaja pametnih telefonov se nekaj zadnjih let prav tako giblje v rdečih številkah in leto 2019 pri tem ni nobena izjema. LG G8 ThinQ je sicer zmogljiva naprava, vendar v svojem prvotnem izdanju predraga, da bi prepričala kupce. LG V50 ThinQ naj bi bil telefon, primeren za 5G-tehnologijo, ampak tudi glede tega obstaja nekaj dvomov. LG je v želji po zniževanju stroškov preselil celotno proizvodnjo pametnih telefonov iz Južne Koreje v Vietnam. Preostalo LG-jevo poslovanje deluje normalno, vendar je vprašanje, koliko časa bo LG še lahko pokrival izgube, ki jih dela s prodajo pametnih telefonov.