»Božične prigode navihanega Štepka smo vsebinsko naslonili na dogodke, ki jih v našem domu vsako leto resnično beležimo. Naši stanovalci namreč tudi sami pečejo praznične piškote, izdelujejo ne le okraske za novoletna drevesca, ampak tudi božične venčke, vselej pa tudi skupaj prižgemo novoletne lučke,« je izid slikanice pospremila Alenka Lovišček Stojanovič, direktorica Doma starejših občanov Ljubljana Moste-Polje in pobudnica danega projekta.
Kot Štepkova pobarvanka zdaj tudi slikanica torej povzema živahno dogajanje v domu, s čimer so snovalci projekta, pod vodstvom Alenke Lovišček S., želeli prikazati, da je tudi kasnejše obdobje v človekovem življenju lahko zelo polno. Stanovalci doma so tako prve izvode prejeli v torek, 3. decembra, tik pred prižigom novoletnih lučk v domovskem atriju, ta veseli dogodek, ki so ga obogatili tudi plesni točki - ena v sodelovanju s Plesno zvezdo Katarine Venturini - in glasbeni nastop Tanje Zajc Zupan in Viktorije Petek, pa je pospremila tudi otvoritev razstave ilustracij iz Štepkove pobarvanke in slikanice, ki bo v domu na ogled do sredine januarja.
Obe je ilustriral in opremil Roman Peklaj, besedila pa je pripravila Alenka Lena Klopčič. Spremni besedi k slikanici sta prispevala evropska poslanca Franc Bogovič in Tanja Fajon, ki je k Božičnim prigodam navihanega Štepka zapisala: »Prikupni Štepko resda nastopa v božični zgodbici, a še zdaleč ni pravljični junak. Nasprotno, je resnična figura, ki nam prinaša zavedanje o tem, kaj je v življenju edino zares pomembno - o odnosih. Pripoveduje o povezovanju, sodelovanju in spoštovanju, prenosu veščin in znanja, je pričevalec življenja starejše generacije in obenem vzgojitelj za mlade. Ne nazadnje nas opominja tudi na minljivost, a v dobrem pomenu - kar poglejte, koliko veselja prinašajo Štepkovi obrazki. Ko se bodo roke in srca, ki ustvarjajo Štepka, nekoč upehala, bodo zrasli novi in ustvarjali nove Štepke - v spomin svojim babicam in dedkom, v zgled in oporo svojim otrokom in vnukom.«
Kot je evroposlanka povedala ob predstavitvi Štepkove slikanice, bo zdaj, ko je spoznala, da je Štepkovo poslanstvo veliko širše - z njegovim ustvarjanjem sporočilnost stanovalci doma prenašajo tudi na mlajše generacije - na Štepka, ki že nekaj časa krasi njeno bruseljsko pisarno, gledala še nekoliko drugače. Pri tem je čestitala njegovim ustvarjalcem in si za leto 2020 zaželela nasploh nekaj več pravljičnosti, predvsem v smislu večjega povezovanja in sodelovanja, ki bi še okrepilo naš občutek in zavedanje, da v Sloveniji živimo v zares lepem okolju in premoremo tudi obilo znanja, ki nam lahko še naprej zagotavlja lepo življenje.
Roman Peklaj, ilustrator in grafični oblikovalec, ki je bil za svoja dela večkrat nagrajen in uvrščen na različne skupinske razstave doma in v tujini, je glede želja za leto 2020 dejal, da bi bilo dobrodošlo uravnoteženje kariernega in zasebnega dela življenja, kjer lahko po njegovem odigrajo pomembno vlogo prav projekti, kot je Štepko. »Ob pobarvanki in slikanici lahko preživimo nekaj kakovostnega časa z družino,« je dejal, Alenka Lovišček S. pa je dodala, da ima Štepko še kar nekaj izdelkov, ki povezujejo stanovalce njihovega doma, od metinega sirupa in čaja, ki ga izdelujejo oz. sušijo stanovalci ob vodstvu delovne terapevtke, do Štepkovih piškotov in božične kave, ki jih pečejo in pripravljajo v domski kuhinji.
Ob robu predstavitve Štepkove slikanice so stanovalci doma in dejanski ustvarjalci te domske maskote prikazali še, kako izdelujejo svojega Štepka. Postopek je kar zahteven in posamezna figura nastaja kar nekaj časa, so povedali, a zdaj, ko vidijo, »kako se Štepko razvija in gre v svet - tudi s pomočjo evropske poslanke Tanje Fajon«, ga bodo šivali še z večjim zanosom, so zatrdili.