V rudniku Velenje mrtvega našli drugega pogrešanega rudarja

Reševalci so se v jami velenjskega premogovnika prebili do še enega rudarja
Prikaži več
Estrada

Živali in veterinarji pred televizijsko kamero

Sonja Javornik
25. 12. 2019, 11.00
Deli članek:

Oddaja Super reševalci, ki jo lahko gledate ob ponedeljkih in torkih ob 21.15 na TV3, ima že kup zvestih gledalcev, ki radi spremljajo dogodivščine v veterinarskih klinikah in na terenu. Veterinarji se iz tedna v teden spopadajo z različnimi izzivi, pokažejo pa tudi svoj odnos do živali, kar še popestri oddajo. In kdo so sploh ti super reševalci?

Tv3
-

»Po treh mesecih sodelovanja smo se že kar veliko naučili iz snemanj, se spoprijateljili z lastniki živali in kmetijami, predvsem pa dobro spoznali delo veterinarjev. In lahko samo rečem, kapo dol,« pravi Alenka Medič, avtorica oddaje, ki s snemalcem in asistentom vsak teden nekaj dni preživi v kateri od klinik ali na terenu.

Tv3
-

»Za veterinarsko delo ni pomembno le, da imaš rad živali, ampak moraš imeti tudi odnos do ljudi, predvsem pa znanje iz zdravstva, kirurgije, porodništva … Vesela sem, da njihovo delo lahko predstavljamo tudi gledalcem. Najbolj so mi v spominu ostali primeri, ki smo jih spremljali dlje časa, ali obiskali tudi na domu. Primer psičke, dalmatinke Malayke, nam je vsem segel v srce. Njen lastnik Seku Conde je poskusil vse mogoče, da bi po operaciji čim hitreje okrevala, vendar se njena zgodba žal ni končala srečno. Pri terenu pa za zdaj kakšne žalostne zgodbe nimamo, se pa srčno veselimo, da bi nekoč ujeli tudi kakšen porod,« je razkrila Alenka.

Tv3
-

Simon Oberstar

Dvainštiridesetletni rocker, Ljubljančan, je prava nežna duša in oče štirih otrok. Ima brata dvojčka Tadeja, ki je prav tako terenski veterinar. »Po končani osnovni ter srednji šoli sem se vpisal na veterinarsko fakulteto v Ljubljani, kjer sem septembra 2002 diplomiral. V ambulanti sem zaposlen od oktobra 2002. Področje mojega dela je predvsem velika praksa (preventiva ter kurativa), osemenjevanje govejih plemenic, ultrazvočna diagnostika pri kravah ter kobilah, področje mojega dela so tudi male živali (interna medicina). Opravljen imam tečaj za preglednika konj, tako da izvajam popis ter čipiranje kopitarjev,« pravi Simon, ki ni bil kar takoj navdušen nad ponujenim sodelovanjem.

»Prvi klic Alenke Medič, avtorice oddaje, sem vzel malo zadržano, ker si nisem predstavljal, kako naj bi bila videti oddaja. Sicer zelo rad gledam oddaje o veterinarjih na različnih programih, ker pa je že dolgo tega, kar sem kot član rock skupine nastopal pred kamerami, sem bil malo na trnih. Najtežji je bil prvi dan snemanja, potem pa je trema izginila. Veseli me, da so tudi stranke pripravljene sodelovati in pred kamerami predstavijo svoje živali … Živali niso pokazale nobenega strahu oz. so se obnašale, kot da jih kamera in ljudje ne motijo. Snemalna ekipa je zelo profesionalno pristopila k zadevi, zato do zdaj ni bilo nobenega neljubega dogodka,« pravi Simon, ki priznava, da zdaj komaj čaka na Alenkin klic, da ekipa spet pride snemat njegovo terensko delo. »Veseli me, da lahko gledalci spoznajo tudi delo terenskega veterinarja, da dobijo občutek, kako se pristopi k pacientu, kot so krava, prašič, konj … In res je lep občutek, ko te ljudje srečujejo na ulici in izrečejo lepe besede in pohvale. Čeprav sem bil rojen na kmetiji, kjer sem skrbel za domače živali, tudi zdaj ne morem brez živali. Doma imam nemško ovčarko Nicole ter muco Daisy,« je povedal Simon, ki je skoraj vsak dan na terenu, veliko v avtu in obiskuje okoliške kmetije. Pokriva bolezni in zdravljenje velikih živali, ki jih načeloma lastniki ne morejo voziti v ambulanto. S strankami se srečuje že leta, saj je ravno v tej terenski veji veterinarstva še toliko bolj pomemben odnos lastnikov in veterinarja. Z nekaterimi kmetijami sodeluje še iz časa, ko je bil veterinar njegov oče. Glede na to, da je v 16-letnem zakonu postal kar štirikrat oče, se očitno za nadaljevanje veterinarske tradicije pri Oberstarjevih ni treba bati …

Simon je imel nekoč rock skupino, zdaj pa ob štirih otrocih, ženi in požrtvovalnem terenskem delu za glasbene nastope nima časa.

Iris Selan

Tv3
-

Veterinarka iz klinike Tristo kosmatih je ena izmed veterinark z dolgoletnimi izkušnjami, saj je bila ena od prvih z zasebno veterinarsko prako pri nas. Njeni pacienti so psi in mački, s katerimi se srečuje vsak dan. Približuje se času, ko bo veterinarski poklic predala svojim sodelavkam, čeprav ji bo verjetno delo z živalmi kar manjkalo. 

»Sodelovanje v oddaji mi je super, ker se mi zdi zelo pozitivno, da ljudje spoznajo naše delo tudi iz ozadja,« pravi Selanova, ki je bila kamere vešča že prej, zato ni imela treme ali stresa. Svoje delo tudi takrat, ko ima na obisku snemalno ekipo, opravlja enako kot sicer. Sicer pa pravi, da tudi pri živalih ni opaziti kakšnega dodatnega vznemirjenja. »Živali dobro odreagirajo na kamero, saj sta verjetno naš veterinarski vonj in ambient močnejši stres kot kamera,« pravi Iris, ki ima – čeprav je vsak dan v stiku s psi in mačkami – doma svoje ljubljenčke, in to kar štiri pse in enega mačka!

Iris Selan je ena od veterinark z najdaljšo prakso pri nas. 

Jan Le Marechal

Tv3
-

Tv3
-

Jan Le Marechal je simpatični veterinar iz Centra za živali Moste. Z ženo Petjo Frangež vodita veterinarsko ambulanto že nekaj let. Delata izmensko, ko Jan dela dopoldne, je Petja popoldne, tako da je treba kar precej usklajevati družinsko življenje, saj imata dva majhna otroka.

»Za nami je že več kot šest let zdravljenja in dela z živalmi. Izkušnje in znanje, ki smo jih pridobili v tem času, so zagotovilo, da boste svoje ljubljence v težkih časih bolezni predali v prave in zanesljive roke,« pravi Le Marechal. »Ekipa veterinarjev v Centru pokriva širok spekter storitev. Izvajamo zdravljenje in preventivo pri psih in mačkah (cepljenje proti steklini, kužnim boleznim …) ter pri eksotičnih živalih, RTG in ultrazvočno diagnostiko ter laboratorijske preiskave. Vsakodnevno pa potekajo tudi operativni posegi.«

Center vodi Jan Le Marechal, dr. vet. med, ki je tudi lastnik klinike. Poleg njega so zaposleni Petja Frangeš, dr. vet. med., Tina Vukina, dr. vet. med., Katja Potokar, vet. tehnik, ter študentka Maša Planinšek, vet. tehnik. »Sodelujemo tudi z zunanjim sodelavcem za kardiologijo, Pavlom Kvapilom, dr. vet. med., ter fizioterapevtko za pse Jano Gams, dr. vet. med. Vse leto pa pri nas opravljajo prakso tudi dijaki srednje veterinarske šole in študentje veterine,« pravi Jan, ki se je takoj odzval na ponudbo za sodelovanje v oddaji, saj pravi, da je zelo zabavno. »Ekipa, ki snema, nam popestri vsakodnevno rutino. Tudi lastniki naših živalskih pacientov so navdušeni nad snemanjem. Sam se kameri pri delu ne prilagajam, večinoma je niti ne opazim, ker se posvečam pacientom, ki pa večinoma kamere tudi ne opazijo. Kakšno živalco sicer zmoti več ljudi v prostoru, sicer pa ni težav.«

Jan si tudi sam rad pogleda oddaje o veterinarskem delu. »Občasno gledam Superveta, Veterinarja z Alaske ali Veterinarja iz Skalnega gorovja. Gledam tudi iz radovednosti, ker me zanimajo načini zdravljenja in diagnostika drugje.«

Kot pravi ljubitelj živali ima tudi Jan doma svojega ljubljenčka. »Imam 11 let starega mainecoona Miška. To je zelo nezahteven maček, ki do zdaj še ni bil bolan in ni potreboval naših uslug. Upam, da bo še veliko let tako.«

 Jan Le Marechal pravi, da snemanja popestrijo delo na kliniki.

Objavljeno v reviji Vklop/Stop spored št. 49, 5.12.2019

Tv3
-