Estrada

Javorov sirup za ustnice, kava zoper celulit

Tina Lucu
7. 12. 2019, 08.00
Deli članek:

Za ohranjanje lepote in mladosti ni enega samega pravila. Vsak narod ima svoje trike in priporočila, tako se Azijke pogosto čisto drugače negujejo, kot to počnemo v Evropi. Kaj pa, ko bi zbrali najboljše lepotne rituale z vsega sveta? Nasvete zoper staranje iz Ekvadorja, napotke za čiščenje kože iz Tunizije ter indijsko znanje o notranji lepoti? Zavrtimo globus in se podajmo na lepotno potovanje!

Thinkstock Photos
Za lepše lase in nohte uživajte kolagen v prahu.

Kanada: javorov sirup

Najprej se ustavimo v Kanadi. Tam imajo baje najlepše ustnice, ki pa jih ne negujejo z balzami in rdečili, temveč kar z javorovim sirupom. To tekoče zlato je bogato z vitamini in minerali, kar čez zimo ljudje izkoristijo za nego kože. Sirup si debelo namažejo na razpokane ustnice in že kmalu začutijo olajšanje, saj vsebuje veliko sladkorja (do 60 odstotkov) in je znan po tem, da nase veže vodo. V njem sta še kalcij, ki pomaga pri obnovi kožnega plašča, in alantoin, ki pospešuje celjenje ran. Zaradi vsega naštetega je javorov sirup resnično najboljši za mehke ustnice in sladke poljube.

Ekvador: semena sacha inchi

Že tri tisoč let v Južni Ameriki predelujejo semena sacha inchi. Imajo visoko prehransko vrednost in so videti kot rjavi oreščki, zato jih imenujejo kar »inkovski kikiriki« ali »inkovski arašidi«. V Ekvadorju iz njih stiskajo tudi olje, bogato z antioksidanti in znano po svojih pomlajevalnih lastnostih. Olje se nanaša na obraz, visok delež vitamina E v olju pa je blagodejen tudi za nohte in lase. Poleg tega je olje bogato še z maščobnimi kislinami omega-3, ki podpirajo delovanje srčno-žilnega sistema.

Brazilija: kava

Brazilija je največja država Južne Amerike in najpomembnejša proizvajalka kave na svetu. To poživljajočo tekočino pa v Braziliji uporabljajo tudi v namene lepotičenja, najraje pri preganjanju celulita.

Kofein v kavi ima sposobnost, da napenja kožo, zato ga najdete skoraj v vseh proticelulitnih kremah. Doma pa si iz kave lahko pripravite piling, ki kožo ne samo zgladi, ampak tudi očisti odmrlih celic. Potrebujete četrt skodelice mletih kavnih zrn, tri žlice rjavega sladkorja in dve do tri žlice kokosovega olja. Vse sestavine zmešajte v pasto ter s čvrstimi gibi vmasirajte v prizadeta mesta, najbolje dva- do trikrat na teden. Rezultati bodo vidni že po enem mesecu.

Francija: grozdje

Francozi ne prisegajo le na lepotne učinke penine in rdečega vina, temveč tudi na pozitivno moč, ki jo koži nudi grozdje. Gre za sadje, bogato z bioaktivnimi rastlinskimi snovmi, kot so polifenoli (kožo in lase varujejo pred prostimi radikali), elementi v sledovih, minerali in snovi, ki spodbujajo mikrocirkulacijo v koži. Preprosto si kot Francozinje zmečkajte nekaj grozdnih jagod, položite jih na obraz kot masko in po 15 minutah sperite. Vaša koža bo popolnoma poživljena in obnovljena.

Shutterstock
.

Tunizija: vulkanski prah

Tunizijske ženske praktično ne poznajo mozoljev, če jim hormoni že ponagajajo s to nadlogo, pa poznajo odlično rešitev: vulkanski prah. Ta je bogat z žveplom, ki ima protibakterijske in protimikrobne lastnosti ter kožo ščiti pred prostimi radikali in onesnaženjem iz okolja. Poleg tega je vulkanski pepel tudi izjemno droben in fin, se ne topi, zato je primeren za globinsko čiščenje por ter odstranjevanje odmrlih kožnih celic s povrhnjice (na primer v obliki pilinga).

Uporaba vulkanskega praha je sila enostavna, podobna uporabi aktivnega oglja v prahu ali gline. Če ga imate v čisti obliki, ga zamešajte v masko in nanesite na obraz za 15 minut, da se posuši. Sicer pa kupite že pripravljene maske s to sestavino. Otrdelo plast nato enostavno odstranite z mlačno vodo. In rezultat? Pomirjena, mehka in vidno izboljšana koža. Najboljše od vsega pa je, da masko z vulkanskim prahom lahko nanašate tudi točkovno na posamezne mozolje ter pustite učinkovati čez noč. Tako bo učinek še boljši in intenzivnejši.

Indija: ajurveda

Ajurvedska metoda zdravljenja ima v Indiji in na Šrilanki dolgo zgodovino, saj naj bi se pojavila že dva tisoč let pred našim štetjem. Eden od blagodejnih ajurvedskih ritualov je masaža abhyanga, ki se priporoča za vse starostne skupine, od dojenčkov do starejših. Izvaja se z dodatkom toplih mediciranih olj, na primer sezamovega, sončničnega, kokosovega ali olja gorčičnih semen, ajurvedska terapevtka pa vam z njimi masira celo telo po energijskih poteh telesa in preko marm oziroma vitalnih energijskih točk. Tako olje in dotik ne učinkujeta le na vrhnjo plast kože, ampak tudi na globlja tkiva, organe in um. Abhyanga odpravlja stres in krepi živčni sistem, zato si jo občasno le privoščite.

Japonska: Riž

Ten japonskih gejš je porcelanast in po svoji brezhibni belini znan po vsem svetu. Tako enakomerne kože pa ni mogoče pridobiti čez noč, ampak je rezultat vsakodnevnega rituala z riževo vodo, ki ga mnogo Japonk s pridom izvaja še danes. Riževa voda je ostanek od kuhanja riža, zato je ne zlivajte proč. Raje z njo napojite vatko in jo nanesite na obraz, kjer naj se posuši. Koža bo iz nje vsrkala vlago, vitamine, minerale in aminokisline, ki so ključni za lepoto. Med drugim je v riževi vodi tudi ferulna kislina, ki velja za zelo močan antioksidant.

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 48, 22.11.2019