Slabe ocene v šoli
Veliko staršev ocene svojih otrok enači z merjenjem lastne uspešnosti in tudi vrednosti. Otrok dobi trojko pri matematiki in si že očitajo, da se premalo časa učijo z otrokom, razmišljajo o inštrukcijah, otroku morda celo prepovedo popoldansko interesno dejavnost, dokler ne popravi ocen.
Najprej se vprašajte, ali ni morda vaš otrok preobremenjen z dejavnostmi in se zaradi utrujenosti ne more naučiti dovolj. Zavedajte pa se tudi, da štirica ali trojka nista slabi oceni. Ni vam treba takoj hiteti v šolo in zahtevati, da otrok piše popravo in si tako izboljša oceno.
Strokovnjaki svarijo tudi pred dejstvom, da vedno manj staršev popolnoma zaupa šolskemu sistemu in da se mnogi bojijo, da njihov otrok ni deležen dovolj (posebne) pozornosti učiteljev.
Vendar pa pri borbi za boljše ocene raje poskrbite za to, da bo vaš otrok imel čim manj stresa v šoli in s šolo. In včasih ali pa postopoma boste morali sprejeti, da vaš otrok ne more biti odličen na vseh področjih in pri vseh predmetih.
Družba se spreminja
Vedno bolj zapleten ni le šolski sistem, temveč je tako tudi z odraščanjem. Mladi starši imajo občutek, da se morajo dokazati tako v službi kot tudi v zasebnem življenju. Vsaka druga mama že priznava, da se zaveda, da veliko preveč zahteva predvsem od sebe in želi vse narediti najboljše in tako, kot je najbolj prav. Vendar tako postavlja na kocko predvsem svoje dobro počutje.
Še huje pa vse skupaj postane, če se primerjate z navidezno srečo na Facebooku in drugih družbenih omrežjih. Nikar, virtualni svet nima zveze z resničnostjo.
Zdi se, da znajo očetje nekoliko bolje vzpostaviti ravnovesje med družino in poklicem - le približno tretjina jih občuti stres zaradi tega.
Stres ogroža zdravje
Neprestan stres ni le nadležen, temveč ima lahko tudi hude zdravstvene posledice. Na primer trajno utrujenost in izgubo volje, popolno izčrpanost, trajne glavobole. Če imate te simptome, si čim prej najdite poseben čas zase, ko se boste lahko sprostili in si odpočili. Če je potrebno, si poiščite pomoč - bodisi partnerja, prijateljice ali pa strokovnjaka.
Pritisk največkrat sploh ne pride od zunaj, temveč si ga ženske postavimo kar same. Mislimo, da moramo biti idealna mati, žena, partnerica in še kaj.
Zapomnite si, da s tem nehote v stres spravljate tudi svojega otroka. Če boste tudi od njega ves čas zahtevali, da vedno naredi vse, kakor mora biti narejeno, ne boste ravno prispevali k zelo srečnemu otroštvu. Kaj je lepšega, kot morda zamuditi popoldanski trening in se do sitega najesti pice ali pa namesto na uro v glasbeno šolo oditi v kino s starši.
Če občasno pride do takih trenutkov, ne bo nič narobe. S tem ne boste dali otroku slabega zgleda, temveč boste predvsem poskrbeli za nekaj več sproščenosti v vašem in otrokovem življenju.
V nekaterih evropskih državah imajo mame celo pravico do posebnega zdravljenja, ki zaposlenim pripada poleg rednega dopusta, krije pa ga zavarovalnica. To obliko zdravljenja »izgorelih« mam odredi osebni zdravnik, materam pa se omogoči, da se »pozdravijo« tudi z masažo, jogo in podobnimi metodami.