Če želite del svoje kuhinje ali jedilnice spremeniti v mini barski kotiček, v katerem boste posedali s prijatelji ali sosedi ob klepetu in kozarcu pijače, morda zjutraj na hitro pozajtrkovali, potem brez barskih stolov ne bo šlo. A še preden ponje odhitite v trgovino, razmislite, kaj natančno potrebujete. Le tako boste barske stole dobro umestili v ambient in jih tudi s pridom uporabljali.
Višina
V nakup barskih stolov se nikakor ne smemo zaleteti. Razmisliti je treba o njihovem slogu, materialu, iz katerega bodo, v prvi vrsti pa tudi o višini. Tako prenizek kot previsok barski stol sta za sedenje neudobna, poleg tega ustvarjata disproporcionalen videz prostora. Katero višino barskega stola torej izbrati?
Imamo tri možnosti. Nižji barski stoli so visoki med 60 in 65 cm ter ustrezajo pultu, ki je 90 cm nad tlemi. Naslednja velikost barskih stolov se giblje okoli 75 cm in ustrezajo pultom, ki so visoki okoli 105 cm (to je višina, kot jo vidite v večini restavracij in barov). Zelo visoki barski stoli pa imajo od 85 do 90 cm in jih lahko postavite k pultu ali kuhinjskemu otoku, ki je visok 120 cm ali več.
Da bi bilo zapletov pri izbiri višine stolov čim manj, čedalje več proizvajalcev izdeluje takšne stole, ki niso fiksni, ampak jim s posebnim mehanizmom (odvijanjem in zavijanjem oziroma vzvodno ročico, na katero pritisnete za premik navzdol-navzgor) lahko regulirate višino.
Slog
Barski stoli so najrazličnejših oblik in slogov, med njimi pa izberite takšne, ki bodo izpolnjevali vaše želje po udobju in hkrati estetiki prostora.
· Stoli brez naslonjala so preprosti in najbolj uporabni v manjših kuhinjah, kjer varčujete s prostorom. Morda res niso najbolj udobni, vendar je njihova prednost ta, da jih po uporabi lahko potisnete pod pult.
· Če je udobje vaša prioriteta, izberite stole z rokonasloni. Omogočajo podporo hrbtu in rokam, na njih lahko brez težav sedite tudi dlje časa, pojeste kosilo, celo gledate televizijo. Slabost? So širši in zasedejo več prostora.
· Naslednja kategorija so vrtljivi barski stoli. Funkcija vrtenja pride v poštev zlasti pri stolih, ki so težki in jih je težje premikati po prostoru, saj vrtenje omogoča precej fleksibilnosti. So pa tovrstni stoli manj priporočljivi, če imate doma manjše otroke.
· Ne nazadnje imate na voljo še oblazinjene barske stole. Ti so izredno udobni, učinkujejo bolj formalno in lahko v veliki meri nadomeščajo jedilne stole.
Iz kakšnega materiala?
Barski stoli so večinoma leseni, vendar to ne pomeni, da ne morete najti drugačnih. Poleg lesa so najpogosteje uporabljeni materiali za stole še nerjaveče jeklo, železo, plastika in ratan. Pri plastičnih je navadno plastično samo sedalo, medtem ko so noge in nosilni elementi železni ali jekleni.
· Leseni stoli so trpežni (navadno tudi dražji) in se ujamejo z najrazličnejšimi pohištvenimi slogi. Za večje udobje so lahko delno ali v celoti oblazinjeni, za zunanjo uporabo pa izbirajte les, ki je odporen proti vlagi, na primer tik, evkaliptus ali akacija.
· Kovinski barski stoli so vitkejši, zelo primerni za manjše prostore ter industrijski in moderno opremljen dom. Da se izognete rji, jih uporabljajte le v notranjih prostorih.
· Pleteni stoli iz ratana ali vrbovega šibja pa imajo brezčasen pridih. So lahki, zato jih je preprosto premikati, ter so tako kot kovinski bolj primerni za interjer. Zunaj uporabljajte le takšne iz umetnega ratana in protja.
Zaradi različnosti in široke možnosti izbire so postali barski stoli nekaj, s čimer lahko odlično izrazite svoj okus za notranjo opremo. Pa ne samo to, z njimi lahko kuhinjo inovativno razširite v družaben prostor, v katerem se poleg priprave hrane tudi druži, klepeta in poseda. Nedvomno bodo barski stoli nepogrešljiv kos opreme tudi pri vas doma!