Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Estrada

V sadovnjaku je čas za veselje

Š..K.K.
23. 10. 2019, 08.00
Deli članek:

Ljubitelji sadnega drevja v tem času pridejo na svoj račun. Plodovi dozorevajo in polne roke imamo z obiranjem sočnih sadežev, ki so najbolj slastni, ko jih utrgamo z drevesa in sproti odnesemo k ustom.

Dreamstime
Sadilne jame so že pripravljenje, v oktobru je čas za sajenje sadnih dreves.

Ob pobiranju smo pozorni na gnile in črvive plodove. Sproti odstranjujemo vse, tudi tiste, ki so že padli na tla, in pazimo, da jih ne prenesemo v shrambo skupaj z zdravimi.

Pripravimo se tudi na pobiranje za ozimnico. Ob pregledu sadovnjaka poskušajmo oceniti količino pridelka, ki nam ga bodo dale sorte za skladiščenje plodov čez zimo, nato pa si priskrbimo zadostno količino zabojčkov oziroma sadnih platojčkov.

Friderich Strauss
Doma pridelano neškropljeno sadje je koristno in slastno darilo.

A obiranje plodov v sadovnjaku v tem času ni edino pomembno opravilo. V avgustu smo si zavihali rokave in opravili poletno rez, s katero smo umirili rast bujno rastočih poganjkov. Nekoliko bolj prefinjeno delo je čakalo tiste, ki ste se preizkusili v precepljanju. V avgustu so za to najugodnejše razmere, a je treba paziti, da smo cepiče nabirali na res zdravih in strogo preverjenih matičnih drevesih.

Revija Zarja
Prihaja čas obiranja jesenskih sadežev.

V nasprotnih primerih lahko na rastlino zanesemo kakšno bolezen in tako ogrozimo obstoječe drevo. Navadno precepljamo na dvoletni les, za cepiče pa naberemo letošnje dobro dozorele poganjke. Pri t. i. T-okulaciji v lubje dvoletnega lesa matične rastline naredimo zarezo v obliki črte T, nato pa vanjo vstavimo cepič z očesom, in sicer tako, da se zgornji rob prilega zarezi. Cepljeno mesto nato le še dobro povežemo s cepilno gumico.

Shutterstock
Izbor rastlin prilagodimo svojemu okusu – pomislite, kaj se vam zdi pomembnejše – cvetoč videz, lepi listi, specifičen vonj ali plodovi, ki jih lahko oberemo.

V septembru pa je že čas, da začnemo priprave na sajenje sadnega drevja. Sadili bomo sicer oktobra, zdaj pa moramo pripraviti sadilno jamo. Ko jo izkopljemo, jo pognojimo s specialnim sadjarskim gnojilom in počakamo približno dva tedna. Če je jama na istem mestu, kot je prej raslo drevo iste sadne vrste, zemljo v sadilni jami tudi zamenjamo. Po približno 14 dneh še malenkost dognojimo, nastavimo mrežo proti voluharju in palico za oporo, nato pa vse skupaj zasujemo, kot bi sadili sadiko. Tako pripravljena podlaga bo zagotovila odlične razmere za sadike, ki jih bomo sadili konec oktobra.

Objavljeno v reviji Rože in Vrt/Zeleni raj št. 9, 19.8.2019