Soda bikarbona je ena najbolj vsestransko uporabnih kemičnih spojin. Ima obliko belega kristalnega prahu, je namreč sol s pravilnim kemijskim imenom natrijev hidrogenkarbonat ali natrijev bikarbonat.
Soda bikarbona je odlična pri peki, ker ima podobne lastnosti kot kvas, kar pomeni, da povzroča nastajanje ogljikovega dioksida, ki omogoča fermentacijo sladkorja, zato testo vzhaja. Poleg tega je soda bikarbona poznana tudi po tem, da deluje kot antacid, torej kot zdravilo pri težavah z želodčno kislino.
Zdravljenje zgage in refluksne bolezni
Zgaga ali refluks kisline je boleč in pekoč občutek v žlički ali za prsnico. Zgago povzroči vračanje želodčne vsebine, predvsem kisline v požiralnik, čemur rečemo gastroezofagealni refluks. Najpogostejši vzroki refluksa so prenajedanje, stres in uživanje mastne ali začinjene hrane. Soda bikarbona je zelo bazična in nevtralizira želodčno kislino. Raztopite čajno žličko sode bikarbone v kozarcu hladne vode in jo počasi spijte.
Odlično se obnese pri čiščenju umazane in smrdljive plastične posode za hrano
Ostanki hrane v plastičnih posodah pustijo neprijeten vonj. Posodo najprej obrišite s čisto krpo, nato pa sodo potresite po posodi, poškropite z vodo in pustite delovati vsaj 30 minut. Nato jo dobro obrišite s čisto gobico za pomivanje. Trdovratnejše madeže pa boste odstranili tako, da štiri žlice sode zmešate v kozarcu vode in mešanico pustite čez noč stati v posodi.
Z uporabo sode bikarbone lahko nevtralizirate neprijetne vonjave
Nekaj žičk sode bikarbone stresite v skodelico in jo postavite v hladilnik. Soda bo absorbirala močne vonjave hrane, ne da bi vplivala na okus in vonj živil v hladilniku. Soda bikarbona lahko pomaga odpravljati vonjave tudi v vaši omari z oblačili.
Z njo lahko varno očistite sadje in zelenjavo
Če se poleg ostankov škropiv želite znebiti tudi vrhnje, voskaste plasti na sadju in zelenjavi, ju namočite v vodi, ki ste ji dodali sodo bikarbono.
Umazana kuhinja bo spet zasijala
Skoraj vsak umazan kotiček v kuhinji lahko počistite s sodo. Potresite jo po kuhinjskih površinah in zdrgnite z gobico. Deluje kot abrazivno čistilo. Če sodi primešate še limonin sok ali kapljico aromatičnega olja, bo tudi lepo dišalo.
Zamaščeni lonci in ponve
Na zažgano umazanijo potresite sodo in dodajte nekaj žlic vode in nekaj kapljic detergenta za posodo. Pustite delovati 60 minut, nato dobro zdrgnite.
Pranje perila
Tako bela kot barvna oblačila bodo še čistejša, če boste detergentu dodali 200 g sode. V kombinaciji s tekočim detergentom pomaga uravnavati ravni pH za čiščenje oblačil.
Si želite sveže in dišeče kuhinjske gobice?
Kuhinjske gobice namočite v vodo, ki ste ji dodali sodo bikarbono, da jih osvežite. Tako jih boste lahko uporabljali dalj časa.
Oblazinjeno pohištvo in preproge
Sodo bikarbono potresite po suhi preprogi ali po oblazinjenem pohištvu, pustite stati 15 minut in nato posesajte. Tako se boste znebili neprijetnega vonja in vlage.
Zamašen odtok
Zamašen odtok lahko preprosto odmašite, če vanj zlijete 125 g sode in 125 ml kisa. Odtok zamašite z vlažno krpo, da brbotajoča zmes ostane v notranjosti. Počakajte pet minut in sperite z vročo vodo.
Odstranjuje tudi vonjave psov in mačk
Enako velja za Fidovo najljubše mesto! Potresemo, počakamo 15 minut in posesamo.
Čiščenje otroških igrač
Soda bikarbona je priporočljiva tako pri pranju plišastih igrač kot tudi pri čiščenju in dezinficiranju gumijastih in plastičnih igrač. Ker očisti in dezinficira na naraven način in na igrači ne pusti morebitnih škodljivih kemičnih ostankov, je zelo primerna za čiščenje igračk majhnih otrok, ki si igrače radi vtikajo v usta.
Stena, prekrita s kredo
Ko se umetniška prizadevanja vašega otroka končajo po stenah v stanovanju, ki ste jih pravkar prebarvali, jih rahlo očistite z vlažno gobo, ki ste jo namočili v sodi.
Prašne plišaste živali
Te nabiralce prahu boste najlažje očistili, če jih položite v veliko plastično vrečko skupaj s skodelico sode bikarbone. Vrečo dobro zatesnite in jo dobro pretresite. Soda pomaga odstraniti prah. Ko igrače zložite iz vreče, jih dobro posesajte. Tako boste z njih odstranili vso umazanijo in prah.
Plesen v kopalnici bo le še preteklost
Kad, ploščice, umivalnik in zaveso prhe zdrgnite z vlažno gobo, ki ste jo namočili v vodi z dodano sodo bikarbono. Površine morate nato res dobro sprati, da ne ostanejo madeži in lise. Po končanem čiščenju bodo kad, umivalnik, stranišče spet čisti in sijoči.
Učinkovita je tudi pri potemnelem nakitu
Srebro in zlato se čistita s posebno krpico za nakit, učinkovita pa je tudi pasta iz sode in vode, v razmerju 3 : 1. Pasto nanesite s krpo, ki ne pušča vlaken, z njo nežno podrgnite po nakitu in sperite.
Pomoč pri odpravi aken
Ne glede na to, kaj je razlog, da se soočate z aknami, pa si lahko pogosto uspešno pomagate s sodo bikarbono. Najpreprostejša možnost je, da iz sode bikarbone tudi v tem primeru pripravite pasto, torej tako, da ji dodate nekaj kapljic vode. To mešanico nato nanesite na obraz in počakajte približno 15 minut, da se posuši.
Piki žuželk?
Soda bikarbona in voda sta odlična rešitev. Pasto nanesite trikrat na dan in hitro boste odpravili posledice pika.
Trda koža na petah in glivice na nohtih?
Stopala namakajte v vodi s sodo bikarbono, pa se boste obojega znebili. Postopek je treba ponavljati nekaj tednov.