Estrada

Papeške vrtnice – darilo vrtnarjev iz Vatikana

Renata Ucman
4. 7. 2019, 15.01
Deli članek:

Papeške vrtnice v Arboretumu Volčji Potok skrivajo zanimivo zgodbo.

Iztok Dimic
Melita Miš Strgar iz Arboretuma Volčji Potok

Strokovnjaki iz arboretuma so – po sajenju spominskih dreves v Sloveniji in Vatikanu pred nekaj leti – s pomočjo slovenskega veleposlaništva v Vatikanu začeli sodelovati z Vatikanskimi vrtovi in tamkajšnjimi vrtnarji. Pred tremi leti se je tako Matjaž Mastnak, dendrolog in strokovnjak za vrtnice, od tam vrnil s posebnim, izjemno dragocenim darilom – cepiči vatikanskih vrtnic. Na Vatikanskih vrtovih sta jih izbrala skupaj s tamkajšnjim vrtnarjem posebej za naš arboretum. V Volčjem Potoku so jih takoj cepili na ustrezne podlage. Zbirko papeških vrtnic so v preteklih letih še dopolnili s sortami vrtnic, ki nosijo imena po papežih in svetnikih ter so jih našli pri žlahtniteljih in proizvajalcih širom Evrope.

Junij je mesec vrtnic, kraljic rož, osupljivo lepih cvetočih kreacij narave in vse bolj tudi žlahtniteljev. Od tega meseca naprej jih bo v Arboretumu Volčji Potok, v Zgornjem in Spodnjem rozariju ter na Kongresnem griču, zacvetelo več kot tisoč sort. Letos so zaradi vremena zacvetele dva tedna pozneje kot v zadnjih treh letih, zato so trenutno v najlepšem razcvetu. V novem, tematskem rožnem vrtu, ki je bil uradno odprt na letošnji dan državnosti in je levo od glavnega vhoda v park, pa raste 35 sort papeških vrtnic s prav posebno zgodbo. 

Iztok Dimc
Vrtnica sorte Papež Frančišek, z letnico križanja 2016, ima čudovite belo rožnate cvetove z nežnim vonjem.

Zgodba o papeških vrtnicah. Za zidovi Vatikana, najmanjše države na svetu, se za prelepo baziliko svetega Petra razprostirajo čudoviti vrtovi na kar 23 hektarjih, obsegajo torej več kot polovico ozemlja države. Na njih rastejo številne avtohtone, pa tudi eksotične vrste rastlin. Krasijo jih tudi papeške vrtnice. Te razkošno cvetijo tudi v mestecu Castel Gandolfo, okoli 30 kilometrov južno od Rima. Znano je kot zgodovinsko mesto poletnih počitnic papežev, saj je tam letna papeška rezidenca, ki je bila pred časom preurejena v muzej. »Kmalu po tem, ko je papež pred okoli petimi leti vrtove dvorca Castel Gandolfo odprl za javnost, smo se zaposleni v Arboretumu Volčji Potok odpravili tja na službeno ekskurzijo. Obenem smo obiskali Vatikanske vrtove. Na obojih so nas zelo navdušile vrtnice, saj jim res lepo uspeva ogromno vrst in sort,« je povedala Melita Miš Strgar iz Arboretuma Volčji Potok. 

Po cepiče vrtnic v Vatikan. Pred tremi leti so od vatikanskih vrtnarjev dobili prav posebno darilo – cepiče vatikanskih vrtnic. »Dendrolog in strokovnjak za vrtnice iz našega arboretuma Matjaž Mastnak je takrat pripotoval v Vatikan. S tamkašnjim vrtnarjem sta nabrala cepiče zanimivih in primernih vrtnic za našo klimo. Že naslednji dan smo jih cepili na ustrezne podlage vrtnic na naši njivi, šele naslednje leto pa presadili v rozarij v parku. Cepiči so se večinoma prijeli, tako da bomo letos konec junija nekaj teh vrtnic podarili Marijinim svetiščem v Sloveniji. Papeških  vrtnic namreč ne prodajamo, ampak jih le podarimo v posebne namene.«

Iztok Dimc
Imenitna vrtnica sorte Papež Janez Pavel II. je skrižana čajevka, z velikimi cvetovi bele barve na dolgih steblih in z intenzivnim vonjem po agrumih. Je odpornejša proti boleznim.

Lurška roža, Sv. Andrej in Papež Frančišek. Novi, tematski rožni vrt s papeškimi vrtnicami, ki bo šele čez dve leti dosegel končno velikost, so v arboretumu oblikovno zasnovali po obliki Trga svetega Petra v Vatikanu. Zbirko vrtnic z Vatikanskih vrtov so dopolnili še z drugimi sortami vrtnic, ki nosijo imena svetnikov, papežev, svetišč, romarskih krajev in podobno. Poiskali so jih pri proizvajalcih in žlahtniteljih po Evropi. Marsikoga bodo s svojo lepoto in posebnostjo navdušile sorte vrtnic, poimenovane Papež Frančišek, Papež Janez Pavel II. in Papež Janez XXIII., Kraljica Marija, Črna Marija, Sveta Elizabeta Ogrska, Sv. Andrej, Roža Svetega Andreja I., Sv. Cecilija, Sv. Marjeta, Sv. Nikolaj, Ivana Orleanska, Lurška roža, Stoletnica Lurda, Božja slava, več pa je tudi vrtnic popenjavk iz Castel Gandolfa. Več kot polovico papeških vrtnic iz arboretuma je mogoče kupiti pri žlahtniteljih in proizvajalcih, druge pa niso v prosti prodaji.

Iztok Dimc
Popenjavka iz Castel Gandolfa

Od čajevk do popenjavk. Med papeškimi vrtnicami so mnogocvetne oziroma floribunde, velecvetne oziroma skrižane čajevke, rožni grmi in popenjavke. Za tiste ljubiteljske vrtnarje, ki na svojem vrtu radi občudujejo lepoto posameznih cvetov, so primerne velecvetnice, mnogocvetnice za bogato cvetoče grede, popenjavke se povzpnejo na rožni lok. Rožni grmi bodo visok in košat okras domačih vrtov. Čajevke in mnogocvetnice vedno cvetijo večkrat, pocvitajo vso sezono, šipki in nekatere popenjavke pa očarajo s cvetovi enkrat na leto. Cvetenje vrtnic je seveda odvisno od oskrbe in vremena. 

Nedvomno vas bo torej v teh dneh sprehod skozi bujno cvetoč Arboretum Volčji Potok z opojno dišečimi vrtnicami, navdušil in navdihnil. 

Iztok Dimc
Čudovite, velike in zelo temno rdeče cvetove z nežnim vonjem ima vrtnica nemške sorte Črna Marija. Ta skrižana čajevka zraste dober meter visoko.

Skrivnosti sajenja in nege vrtnic. Vrtnice moramo posaditi na svetlo, sončno lego in na dovolj prostora za rast in razvoj, saj ne marajo sence niti stiskanja z drugimi rastlinami. Posadimo jih v ilovnato zemljo, pomešano s kompostom ali preperelim hlevskim gnojem. Vrtnice s preperelim hlevskim gnojem prvič pognojimo spomladi, drugič pa po cvetenju – z gnojilom za vrtnice, izvrstna pa je tudi prevrelka iz kurjakov. Za lepo cvetenje in primerno rast je pomembno, da jih pravilno obrezujemo – glavno rez naredimo konec zime, obrežemo pa jih tudi po cvetenju. V sušnih obdobjih jih ne smemo pozabiti zaliti, in to obilno, z okoli desetimi litri vode, vendar vedno čez korenine po zemlji, nikoli s škropljenjem po listih. Odcvetele cvetove sproti odstranjujemo. 

Objavljeno v reviji Zarja št. 26, 24. 6. 2019.