Vsako leto proizvedemo več kot 300 milijonov ton plastike, ki se ne razkroji, ampak onesnažuje in obremenjuje naš planet za naslednjih nekaj sto let. Znano je tudi, da za izdelavo kilograma plastike porabijo 85 tisoč litrov dragocene vode, da zaradi nje umira življenje v morju in se zaradi nepravilnega sežiganja zastruplja okolje.
Da se v plastiki tako rekoč »kopamo«, že dolgo vemo, a si tudi zaradi lastnega udobja, ki nam ga je prinesel ta material, zatiskamo oči. Zagotovo povsem brez plastike ne bo šlo, so pa plastični izdelki, ki jih lahko zamenjamo s takšnimi, ki so izdelani iz materialov bolj prijaznimi za človeka in naravo.
Prvi odločni korak, ki bo morda prinesel spremembo, je ukinjanje oziroma zmanjševanje uporabe plastičnih vrečk v trgovinah. Vsak posameznik pa lahko z izbiro bolj ekoloških produktov z manj plastike vpliva na našo prihodnost in na cel planet.
Spreminjajmo navade
V Sloveniji imajo zelo pomembno vlogo pri spreminjanju navad in miselnosti Ekologi brez meja. Začeli so s projektom Plastika naša vsakdanja, ki ga delno financira Ministrstvo za okolje in prostor. V društvi, ki ga vodi Urša Zgojznik, pojasnjujejo: »Plastika za enkratno uporabo je postala en najbolj problematičnih odpadkov. Skupaj z ribiškimi odpadki namreč prispeva h kar 70 odstotkov odpadkov, ki pristanejo v morjih, 80 odstotkov plastike v morjih pa izhaja s kopnega. V popisu za globalno akcijo World Cleanup Day 2018 so bili plastični odpadki prisotni kar na dveh odlagališčih od treh. Količine odpadne plastične embalaže rastejo, delež kakovostne plastike pa pada in redno prihaja do težav pri prevzemanju, saj je stopnja recikliranja nizka, ponovna raba še redkejša. Glede na vse to se Evropa pa tudi drugod po svetu posvečajo reševanju tega problema. In čas je, da se plastiki za enkratno uporabo odpovemo tudi v Sloveniji.« Imajo visoko zastavljene cilje, tako na lokalni kot svetovni ravni, da bodo z različnimi aktivnostmi spreminjali navade sodobnega človeka, ki so škodljive za okolje. Prepričani so, da le z malo truda lahko vsakdo pripomore k zmanjšanju enormnih količin plastike, v kateri se že dušimo.
Imaš svojo vrečko?
Septembra lani je v trgovinah potekala ozaveščevalna akcija o vplivu pretirane potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk na okolje »Imam svojo vrečko!«. V vseh slovenskih osnovnih šolah pa traja še celo letošnje šolsko leto. Kampanja je poudarjala oziroma poudarja pomen preprečevanja odpadkov s sklopom najpomembnejših ukrepov za čim manj nastalih odpadkov.
S sprejetjem sprememb Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo se je Slovenija zavezala k naslednjim okoljskim ciljem glede potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk: letna raven potrošnje naj ne bi presegala 90 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na osebo do konca leta 2019 in 40 vrečk na osebo do konca leta 2025. Kampanjo je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, pridružili pa so se številna društva in trgovski centri, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Okoljsko raziskovalni zavod, Petrol, Trgovinska zbornica Slovenije, Zavod RS za šolstvo in Združenje ekoloških gibanj Slovenije. Prvi rezultati se že kažejo, a navada je železna srajca, zato bo potrebnega še veliko truda in tudi časa.
Zadnji čas je za ukrepanje!
Kaj lahko sami storimo za manj plastike v vsakdanjem življenju?
● Plastične vrečke zamenjamo s trajnostno iz blaga, s košaro ali vrečko, ki jo lahko znova in znova uporabimo, namesto da vsakokrat kupimo novo.
● Na piknikih uporabimo steklene kozarce in porcelanaste krožnike ali iz novodobnih materialov za večkratno uporabo.
● Namesto plastičnih slamic za enkratno uporabo uporabljajmo slamice iz bambusa, še boljše pa bo, če se jim bomo odpovedali.
● Plastične zobne ščetke lahko zamenjamo s ščetkami, ki imajo ročaj iz bambusa, ki je biorazgradljiv, ščetine pa iz kakovostnega reciklažnega najlona.
● Posegajmo po lesenih zobotrebcih, ki imajo v Sloveniji dolgo tradicijo v Ribnici, in se lahko kupijo v trgovinah in pri prodajalcih suhe robe.
● Za pitje na poti ali v službi, šoli … uporabljajmo steklene stekleničke ali pa iz sodobnih okolju prijaznih plastičnih materialov za večkratno uporabo.
● Jogurte, skuto in pudinge si lahko pripravimo sami doma ali pa jih kupujemo v stekleni embalaži.
● Ne pretiravajmo pri kupovanju plastičnih igrač, raje kupimo eno, a tisto iz kakovostnih materialov (lesa, kartona …).
● V manjših trgovinah nam že postrežejo delikatesne izdelke tudi v posodicah, ki jih prinesemo s seboj, in se tako znebimo velikih količin odpadne embalaže.
To je le nekaj idej, a s premislekom, kaj potrebujemo in kaj ne, bo seznam ukrepov lahko še mnogo daljši, kupi plastičnih odpadkov pa bistveno manjši.