Nihče nima popolne kože, niti lepotice iz Hollywooda ne. Občasni mozolji, ogrci, neenakomerni pigmentni madeži in povečane pore jih onesrečujejo ravno tako kot vse druge. Trenutno zelo priljubljena igralka Emma Stone ima ravno na slednje zelo slab spomin. V puberteti in tudi pozneje je morala jemati celo hormonska zdravila, da je ukrotila hude akne in kot jama velike pore.
Danes se Emma Stone dostikrat vpraša: »Pa kje so moje pore?«, saj ne more verjeti, kako je njena nekdaj problematična koža po burnih najstniških in dvajsetih letih postala bolj enakomerna, primerna celo za oglaševanje lepotnih izdelkov. V intervjuju za Refinery29 je denimo razkrila, da je bíla dolgo bitko s hormonskimi aknami, pri sedemnajstih letih je več mesecev jemala zdravilo accutane, terapijo ponovila še pri dvajsetih, in ko je leta 2010 snemala najstniško dramo Lahka punca, so morali med montažo posnetkov njeno kožo z velikimi porami sproti popravljati z videoorodji.
Prava negovalna rutina
Dejstvo je, da so povečane pore precej neprivlačna zadeva. Krive so za nečisto kožo, ogrce, mozolje in mastni sijaj. Sploh poleti se kar namnožijo, predvsem zaradi uporabe mastnih zaščitnih krem proti soncu in izdelkov za blaženje opeklin. Da jih zožite in naredite praktično nevidne, pa na srečo ne potrebujete veliko – le pravo negovalno rutino morate ubrati.
Čiščenje
Obstajajo posebna mila za čiščenje in oženje por, ki prodrejo v same kanale, kjer očistijo ne samo umazanijo, pač pa tudi tkiva, odluščijo poroženele delce in poskrbijo za dezinfekcijo. Če imate občutljivo kožo, bodite pri nakupu teh mil previdni, saj nujno potrebujete takšna z manj agresivnimi sestavinami. Tudi redni piling, to je uporaba čistil z drobnimi luščilnimi zrnci, ima zožitveni učinek, zažene mikrocirkulacijo v koži in tako poskrbi za odvoz odpadnih snovi iz por. Vendar prepogosti pilingi lahko izsušijo kožo, zato jih ni priporočljivo izvajati več kot dvakrat mesečno. Sicer se lahko znajdete v začaranem krogu, kajti suha koža začne izločati več loja in pore se spet razširijo.
Dermatološka pomoč
Včasih so razširjene pore zelo trdovraten problem, ki mu samo čiščenje ni kos. Takrat je nujen obisk dermatologa. Ta običajno priporoča pilinge s sadnimi kislinami, z opozorilom, da je sadna kislina lahko zelo agresivna. Sicer pa vam dermatolog svetuje tudi primerno kozmetiko. Na primer vlažilne kreme s sestavinami, ki delujejo na velike pore. Od teh naj omenimo zlasti čajne liste z Jave, lečo in izvleček srebrne vrbe – vse našteto ima na pore zožitveni učinek. Prav tako se v kozmetičnih izdelkih priporočajo sestavine, kot so cink in glikacil, medtem ko se je treba izogibati kremam s kakavovim maslom, olivnim oljem, sezamovim oljem, voskom in stearinsko kislino. Slednji veljajo za komedogene, kar pomeni, da pripomorejo k nastajanju mozoljev in s tem razširjajo pore.
Skrijte jih za ličila
- Ličenje z matiranim učinkom: Velike pore lahko prekrijete z enakomernim nanosom ličil, senc, bronzerja. Izberite ličila z matiranim, filmskim učinkom, sicer jih bodo pore že čez nekaj časa posrkale in luknjice bodo spet vidne.
- Puder z učinkom gobe: Puder posrka odvečno maščobo in ohranja enakomernost polti. Da se izognete mozoljem in razširjenim poram, je najbolje uporabljati puder z dezinfekcijskimi sestavinami, kot je cink.
Obrazne maske
Navsezadnje si pri oženju por lahko pomagate z obraznimi maskami, ki jih nanašate na kožo do dvakrat tedensko. Priporočajo se maske z glino ali blatom oziroma doma pripravljene maske iz jajc. Zmešajte en rumenjak, malo smetane, kanček mandljevega olja in limonovega soka. Mešanico pustite učinkovati 15–20 minut, nato jo izperite z mlačno vodo. Kožo boste imeli kot dojenček!
Kako nastanejo velike pore?
Vsak človek ima na kvadratnem centimetru kože okoli petnajst por. Skoznje se izloča sebum, maščoba, ki varuje zunanji sloj kože in ga ohranja voljnega. Če je sebuma preveč, se lahko zgodi, da so kanali v porah preozki in se zamašijo. Pozneje pride do vnetja, nastane mozolj, ki pa kanale močno razširi. Vendar za široke pore ni krivo le čezmerno izločanje loja, tudi leta in preveliki odmerki sončenja so povzročitelji preširokih por. Kajti tako s staranjem kot ob izpostavljanju UV-žarkom se zmanjšata proizvodnji kolagena in elastina – snovi, ki sta sicer odgovorni za prožnost in čvrstost celičnih sten in s tem tudi por. Ker je tkivo oslabljeno, se pore enostavno razlezejo.