Estrada

Za zdravje je povsem normalno, če ne pijemo

C. R.
31. 3. 2019, 14.01
Deli članek:

Pitje alkohola je Sloveniji zelo pereč problem in po ocenah strokovnjakov resno vpliva na življenje vsaj 1/3 gospodinjstev v Sloveniji, saj kar 43% Slovencev pije čezmerno.

Shutterstock
Za vsakega pivca in pitje alkoholnih pijač pa velja: čim manj, tem bolje.

Na to nas že leta opozarja akcija 40 dni brez alkohola, ki skuša spreminjati oseben odnos do alkohola in številne napačne navade v družbi, ki spodbujajo čezmerno pitje. Pot do odvisnosti je običajno dolga in bolj ali manj nevidna skozi več let čezmernega pitja, ki na koncu vodi v vidno škodo za zdravje, bližnje in v nesreče. Zelo dobro nam je poznana škoda, ki se kaže neposredno z vidnimi boleznimi in v prometu. 1000 mrtvih vsako leto je več kot le zgovorna številka. Manj poznane pa so negativne posledice, ki počasi najedajo naše zdravje.

Škodljivo pitje alkohola je pitje, pri katerem so negativne posledice oziroma težave (telesne, duševne, v družini, na delu …) že prisotne, vendar zasvojenost z alkoholom še ni izražena. Če pijete čezmerno, se kratkoročno poveča tveganje za motnje ritma srca, poškodbe doma, na delu in v prometu, nasilje (žrtev ali storilec), nesoglasja doma in na delu, samomorilnost, slabše miselne in telesne sposobnosti; dolgoročno pa tveganje za okvaro jeter, trebušne slinavke, želodca, povišan krvni tlak, popuščanje srca, možgansko kap, bolezni živčevja, duševne motnje (živčnost, potrtost, nespečnost, motnje spomina, demenco), zasvojenost z alkoholom, rakaste spremembe v ustih, grlu, požiralniku, jetrih, debelem črevesu in dojki ter motnje v spolnosti.

Sopa
Meja manj tveganega pitja alkoholnih pijač za ženske.

Ob tem si je vredno zapomniti, da je z vidika medicine in zdravja povsem normalno, če ne pijemo alkoholnih pijač. Za vsakega pivca in pitje alkoholnih pijač pa velja: čim manj, tem bolje. Pitje alkohola v mejah manj tveganega pitja zmanjša verjetnost, da bo posameznik zaradi pitja alkohola utrpel posledice. Meja manj tveganega pitja je za ženske za polovico nižja od moškega. Vse večkrat pa lahko vidimo, da moški in ženska sedita vsak ob enaki količini alkoholnih pijač. Vredno razmisleka.