Pitje alkohola je v Sloveniji zelo pereča težava in po ocenah strokovnjakov resno vpliva na življenje vsaj tretjine slovenskih gospodinjstev, saj kar 43 odstotkov Slovencev pije čezmerno. Tisoč mrtvih letno zaradi alkohola je več kot zgovorna številka. Na to nas že leta opozarja slovenska Karitas v akciji 40 dni brez alkohola, v kateri sodeluje tudi Igor E. Bergant.
Ob tem je povedal: »Pravzaprav se sploh ne zavedamo, koliko gorja lahko povzroči alkohol, zlasti doma, v skritih prostorih, pa tudi v družbi. Res je, da se je odnos do alkoholnih izgredov navzven vendarle nekoliko spremenil, zlasti smo bolj občutljivi na izgrede javnih osebnosti. Sam imam izkušnje z okolico, kjer so imeli v preteklosti nekateri v novinarskem poklicu težave z alkoholom, zato vem, kako velika težava je to. Vsako pitje v službi je neodgovorno. Kam pa pridemo, če so ljudje pijani za stroji ali konec koncev pred TV-kamero? Ko gre za zlorabo alkohola v prometu, mislim, da se proti temu, ker je to tako zelo nevarno, lahko borimo zgolj z višjimi kaznimi in še večjo doslednostjo. Skratka, tudi doma za neko veselje ali sprostitev ne potrebujemo nobenih dodatkov, kot so alkohol, droge ali konec koncev kajenje. Sam alkohola skorajda ne pijem oziroma ga le ob posebnih priložnostih. Meni največ pomenita gibanje in šport, kar je tudi najbolj zdravo, to je pravzaprav najboljša pot do sprostitve.«
Če že ne moremo zdržati 40 dni brez alkohola, imamo priložnost, da vsaj en dan v letu ocenimo svoj odnos do pitja alkohola in pomislimo, kako to vpliva na nas in naše bližnje. Tokrat nas NIJZ znotraj projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola vabi k sodelovanju na Dnevih brez alkohola. Projekt sofinancira Evropski socialni sklad. V dneh okrog 7. aprila, ko obeležujemo svetovni dan zdravja, se bomo lahko udeležili športnih, kulturnih in izobraževalnih dogodkov, ki bodo organizirani na 18 mestih po Sloveniji. Skupno sporočilo organizatorjev je poziv k odgovornemu ravnanju in premisleku o zdravih življenjskih izbirah.