Estrada

Bi se preizkusili v igranju glasbenega instrumenta?

Oglasno sporočilo
28. 3. 2019, 14.48
Posodobljeno: 28. 3. 2019, 14.48
Deli članek:

Mnogi odrasli, še posebej ti, ki uživajo v akustični in instrumentalni glasbi, razmišljajo o učenju igranja glasbenega instrumenta, vendar se hitro soočijo z zastrašujočim vprašanjem - kje začeti?

Promocijski material
Bi igrali kak instrument?

Še preden se začnete učiti igranja pa si morate postaviti prvo pomembno vprašanje - kateri glasbeni instrument je za vas?
Dobra novica je, da je ponavadi lažje izbrati glasbeni instrument za odraslega, kot za otroka – veliko že veste o svojem glasbenem okusu, imate več možnosti pri izbiri učitelja, zdaj pa imate tudi več izbire kot ste jo imeli v šolskih klopeh, ko smo vsi izbirali med flavtami in klaviaturami.

Nekaj vprašanj ki si jih morate zastaviti, preden izberete svoje glasbilo:

1. V kateri glasbi uživate? Čeprav se zdi očitno, na to ne smemo pozabiti. Če na primer najraje poslušate akustično indie glasbo, se verjetno ne boste lotili igranja bobnov. Vprašanju je vredno nameniti nekaj časa, saj učenje igranja glasbila pomeni veliko naložbo časa in denarja, ki se vam bo zagotovo bolj obrestovala, če se lotite igranja instrumenta, ki ga radi poslušate. Nekateri instrumenti so tudi zelo vsestranski, kar pomeni, da se lahko po učenju osnov igranja na kitari ali violončelu, specializirate za določen stil igranja.

2. V katerih situacijah si predstavljate igranje? Ste si vedno želeli igrati v akustičnem bendu? Morda je mandolina glasbilo za vas. Vas bolj zanimajo jazz eksperimentiranja? Poglejte med pihala in trobila in razmislite o saksofonu ali trobenti. Če si ne predstavljate igranja v skupini ali bendu, je morda klavir dobra izbira za vas. Vsekakor dobro razmislite!

3. Kakšen je vaš budget za nakup? Čeprav je večina glasbil na voljo v različnih cenovnih okvirih, so nekateri instrumenti veliko cenejši od drugih. Na primer za dobro ustno harmoniko boste odšteli nekaj deset evrov, medtem ko so tudi povprečne klaviature veliko dražje.

4. Imate prostor za vajo? Če živite v stanovanjskem bloku in slišite vsak korak vaših sosedov, igranje bobnov verjetno ni najboljša izbira. Zagotovo razmislite tudi o tem, da vaš nov hobi ne postane predmet spora s sosedi in sostanovalci.

5. Boste lahko našli učitelja? Če se odločite za igranje violine ali kitare, pri iskanju učitelja verjetno ne boste imeli veliko težav, če vas zanima banjo ali harfa, pa morda ne bo tako preprosto. Seveda to ne pomeni, da teh instrumentov ne smete izbrati, pomembno pa je, da prej raziščete teren in preverite možnosti v svoji okolici, še posebej če se zanimate za manj popularen instrument. V vsakem primeru pa se lahko obrnete tudi na lekcije na spletu.

6. Koliko časa nameravate vložiti v učenje? Vsi instrumenti zahtevajo veliko časa in truda, če želite postati res odličen glasbenik, vseeno pa nekatera glasbila veljajo za lažja. Če želite igrati za zabavo in kot nov način uživanja v glasbi, razmislite o kitari ali preprostejših tolkalih kot je djembe boben.

7. Želite igrati in peti obenem? Če želite igrati kot spremljava petju, razmislite o enem izmed dveh klasik: kitari ali klaviaturah. Ni naključje, da ravno ta instrumenta najpogosteje spremljata pevce.

Še nekaj koristnih nasvetov:

1. Pazljivo izberite instrument. Če vas ne bo zanimal, se mu boste težko posvetili in namenili potreben čas igranju in vaji.

2. Potrebovali boste nekaj časa, preden se naučite igrati. Ne pozabite tega. Postavite si realna pričakovanja, ki vas ne bodo odvrnila od učenja in ne pozabite, da ima vsak instrument svoje posebnosti. Ne glede na to, katero glasbilo izberete, bodite vztrajni in potrpežljivi.

3. Ne verjemite, da je učenje igranja instrumenta lažje za otroke kot odrasle. Čeprav imajo otroci prednost zaradi načina osvajanja znanja, imamo odrasli prednost pri boljši organizaciji (predvsem pri času za vadbo), večji resnosti (zaradi finančne investicije) in dejstvu, da se dejansko želimo naučiti izbranega instrumenta.