Asja Frank se je po magisteriju iz farmacije odločila, da doštudira še funkcionalno medicino, ki se ukvarja predvsem z vzrokom za pojav bolezni, in ne samo s posledico. Če poznamo vzrok, lahko namreč bolezen lažje in z večjo gotovostjo preprečimo. Asja z veliko strastjo raziskuje in nadgrajuje svoje znanje o možnostih naravnega zdravljenja in o tem, kako se izogniti zdravilom, kjer je le mogoče.
Napad kemikalij
»Naša telesa so obremenjena s številnimi strupi, ki jih v preteklosti nismo poznali. Kopičijo se predvsem v maščevju, pa tudi v jetrih in drugih organih. Vplivajo na naš imunski sistem, hormone, možgane, škodujejo tako otrokom kot starejšim. Se sploh zavedate, s kolikšno količino strupenih stvari pridete dnevno v stik? Voda iz plastenke (plastika in mikroplastika), ocvrta in industrijsko predelana hrana, amalgamske zalivke, pesticidi, kemikalije in težke kovine iz ličil, cigaret, ponekod pa tudi iz zemlje in zraka, čistila, izpušni plini, elektromagnetno sevanje in še bi lahko naštevali. Na žalost se nekaterim ne moremo izogniti, zato je pomembno, da telesu pomagamo strupe predelati in izločiti iz telesa,« je opozorila strokovnjakinja in dodala, da lahko njihovo kopičenje v telesu povzroča glavobole, utrujenost, probleme s ščitnico, avtoimunske bolezni, nespečnost, raka, ekceme, akne, probleme s prebavo, težave z zbranostjo in učenjem, palpitacije srca, hormonske težave in depresijo.
Podpora organom
Naši organi so po drugi strani zelo dobro usposobljeni za to, da vsiljivce po čim hitrejši poti spravijo iz telesa. »Večina spojin se predela v jetrih in izloči skozi črevesje z blatom in urinom prek ledvic. Ne smemo pozabiti niti na kožo in pljuča, ki tudi izločajo strupe iz telesa.« Čeprav jetra razstrupljajo neprenehoma, pa je njihova učinkovitost odvisna od tega, ali imajo na voljo vse vitamine, minerale in proteine, ki jih za svoje delo potrebujejo.
»V jetrih potekajo tri faze razstrupljanja. V prvi se v maščobi topni strupi in druge snovi pretvorijo v vodotopne strupe, ki jih telo lažje izloči. V drugi fazi se ti strupi nevtralizirajo, v tretji pa izločijo z blatom in urinom,« je pojasnila Asja Frank in poudarila, kako pomembno je, da podpremo vse tri. »Telesu pri razstrupljanju pomagamo z uživanjem dovolj aktivnih vitaminov B (metilfolat, metilkobalamin, P5P …), magnezija, cinka, vitaminov C, A, E in žveplovih spojin, ki so v česnu in čebuli. Prvo fazo razstrupljanja podpre tudi verjetno eno najbolj znanih zelišč za razstrupljanje, to je pegasti badelj. Dodajmo v svoj vsakdan še zadostno uživanje zelene listnate zelenjave, brokolija in cvetače, kurkume, artičok ter rožmarina, pa bomo lahko odkljukali tudi drugo fazo razstrupljanja. Zadnjo zaključimo z rednim, dnevnim odvajanjem blata. Tisti, ki imajo počasno prebavo, naj uživajo več vlaknin, ki so v mletem lanu, čiji in indijskem trpotcu, ter ob tem spijejo dovolj tekočine.« Poleg s pravilno prehrano pa lahko telesu pomagamo še na druge načine. Kako?
S suhim ščetkanjem tudi nad celulit
»S suhim ščetkanjem telesa z veliko krtačo iz naravnih vlaken spodbudimo krvni obtok, odstranimo odmrle kožne celice in pomagamo odpraviti zastalo limfo. Ščetkamo se pred prho, z dolgimi potegi v smeri proti srcu do rahle rdečice kože. Med prhanjem ne uporabljamo agresivnih mil, ampak čim naravnejša, saj po ščetkanju snovi lažje prehajajo skozi kožo v telo. Na začetku smo nežni, ker je lahko ščetkanje dokaj boleče. S suhim ščetkanjem pa ne bomo samo pomagali odstraniti zastale limfe, polne odpadkov, ampak se bomo, predvsem ženske, znebili celulita in naša koža bo zdravo zasijala. Ravno tako suho ščetkanje kože pomaga pri utrujenosti, saj nas zbudi.«
Žvrkljanje olja po ajurvedi
»Žvrkljanje olja je tisočletja stara ajurvedska tehnika razstrupljanja telesa. Tradicionalna indijska medicina namreč uči, da so usta povezana z vsemi organi v telesu. Nedvomno pa žvrkljanje olja poskrbi za zdravje ustne votline in zob, preprečuje karies in slab zadah. Žvrkljajmo kakovostno hladno stiskano olje – največkrat se zaradi prijetnega okusa priporoča kokosovo. Postopek je preprost. Žlico olja damo v usta in žvrkljamo od 15 do 20 minut vsako jutro. V tem času bo olje iz telesa potegnilo strupe, zato ga moramo po koncu nujno izpljuniti! Ko končamo, si umijemo zobe.«
Zamenjava amalgamskih zalivk
»Amalgamske zalivke so v 50–60 odstotkih iz živega srebra, ki se počasi sprošča v ustih. Živo srebro prizadene živčni in reproduktivni sistem, srce, ledvice, hormonski ter imunski sistem in zarodek v maternici. Skladišči se v možganih, ščitnici, jetrih in adrenalnih žlezah. Živega srebra telo ni sposobno 'zlomiti' in izločiti, ampak ga mora izločiti celo. Da odstranimo en atom živega srebra, potrebujemo dve molekuli glutationa (najmočnejši antioksidant v telesu) in dve molekuli selena,« je razložila sogovornica, ki priporoča odstranitev amalgamskih zalivk. »A za to delo moramo izbrati izkušenega zobozdravnika, ki se zaveda, da je pri delu potrebna ustrezna zaščita, ker se med odstranjevanjem amalgamskih zalivk živo srebro še intenzivneje sprošča v telo.« Previdnost velja tudi pri uživanju (velikih) rib, uporabi ličil, nekakovostnih prehranskih dopolnil (omega 3 oziroma ribje olje). »Ko kupujemo omega 3 oziroma ribje olje, se je treba prepričati, da je bilo prečiščeno z molekularno destilacijo – le takšno je varno za uživanje in ni onesnaženo z živim srebrom. Odstranjevanje živega srebra (in drugih težkih kovin) iz telesa je dolgotrajen in naporen proces, ki ga izvajamo z določenimi protokoli. Razstrupljanja oziroma kelacije se nikar ne lotevajte na lastno pest.«
Koristi savnanja
»Savnanje je odlično za razstrupljanje telesa; pri njem se strupi izločajo skozi kožo. Zelo učinkovita je IR-savna (infra rdeča), saj žarki prodrejo globoko v tkiva. Priporočljivo se je savnati 20 minut do dvakrat na teden in poskrbeti za ustrezno hidracijo in tuširanje vsakič, ko zapustimo savno, da izperemo izločene strupe s kože.«
Glinene obloge
Glina nase veže strupe, vključno s težkimi kovinami, in jih odplakne iz telesa. Kljub temu pa Asja Frank ni zagovornica pitja gline, saj veže nase tudi minerale in vitamine ter nas lahko oropa teh nepogrešljivih snovi. »Za nameček glina nase veže tudi zdravila, ki jih morebiti uživamo, in tako oslabi njihove učinke.« Zato glino priporoča samo kot obloge, maske, za povijanje ali kopeli. V takšni obliki pomaga tudi pri različnih bolečinah, poškodbah, zvinih, izpahih, pri nekaterih izpuščajih in podobnih stanjih.
Obred s čaji
»Pri razstrupljanju telesa so nam v pomoč tudi čaji, ki odvajajo vodo iz telesa, na primer mešanica pegastega badlja, koprive, regratove korenike, artičoke, komarček, kardamoma, limonske trave ali peteršiljev čaj. Čaje pijemo trikrat na dan do tri tedne. Po treh tednih je dobro, da kuro prekinemo za vsaj en teden ali pa zamenjamo čaj.«
Kavni klistir
»Kavni klistir učinkovito odstranjuje strupe iz črevesja in tudi iz jeter. Poleg tega, da nas razstrupi, zmanjša bolečine (na primer migrene). Uporabljajo ga tudi bolniki z rakom. Vendar pa se moramo pred uporabo izobraziti ali posvetovati s strokovnjakom, sploh če nismo popolnoma zdravi. V lekarni lahko kupimo pribor za klistiranje, med postopkom pa vedno uporabljamo izključno in samo BIO kavo, da v telo ne vnašamo še dodatnih strupov.«
Omejitev elektromagnetnega onesnaženja
»Tudi elektromagnetno valovanje obremenjuje telo, česar se sploh ne zavedamo. Obkrožajo nas brezžične povezave (wifi), mikrovalovne pečice, kabli za elektriko, mobiteli – vse to valovanje prehaja prek nas. Pomembno je, da vsaj ponoči, ko spimo, sevanje znižamo na minimum, da si telo spočije in se uspešneje razstrupi. Ugasnimo wifi pred spanjem in iz spalnice odstranimo elektronske naprave (če že imamo telefon, ga preklopimo na letalski način). Tako se bomo zbujali bolj spočiti.«
Pomoč antioksidantov in drugih prehranskih dopolnil
Ko je naš glavni cilj očiščenje telesa vsega, kar nam škodi, se lahko po pomoč in podporo zatečemo k nekaterim naravnim prehranskim dopolnilom. V to skupino nedvomno sodijo:
- Pegasti badelj v družbi vitaminov B, C in E: to so ključne sestavine za uspešen začetek razstrupljanja. Naravno prehransko dopolnilo iz pegastega badlja je dobra izbira predvsem zato, ker je v njem tudi silimarin.
- Resveratrol in drugi antioksidanti: antioksidanti v sadju, zelenjavi in začimbah so zelo pomembni v boju proti strupom v našem telesu. »Ščitijo nas pred oksidativnimi poškodbami celic, ki jih povzročajo radikali, ki nastajajo v telesu zaradi stresa, onesnaženega zraka, pesticidov in kemikalij. Dovolj antioksidantov (predvsem če ne uživamo dovolj zdrave, ekološke hrane) dobimo tudi iz prehranskih dopolnil, še posebej tistih z resveratrolom, kurkumo, vitamini C, A, E in polifenoli.«
- Probiotiki: »Zdrava in uravnotežena črevesna flora pomaga pri odvajanju strupov iz telesa. Če se odločimo za dodajanje probiotikov, je pomembno, da izberemo kaqkovostne (z zadostnim številom različnih sevov in bakterij na kapsulo).«
- Glutation: »Je najmočnejši antioksidant v telesu. Pomemben je pri razstrupljanju vseh vrst. V črevesju se slabo absorbira, ker se ponavadi prej razgradi. Če ga dodajamo, naj bo zato aktiviran, podoben liposomskemu glutationu.«
- NAC – N-acetilcistein: »To je prekurzor glutationa, kar pomeni, da poveča koncentracijo in nastajanje glutationa v telesu, zmanjša oksidativni stres v telesu in pomaga pri razstrupljanju jeter.«
- Alfalipoična kislina: »Ima tako vodotopne kot v maščobi topne lastnosti. Najdemo jo v jetrih, možganih in živčevju. Na raven glutationa vpliva s tem, da posredno vpliva na vitamin C, E in koencim q10. Pred škodljivimi vplivi ščiti tudi mitohondrij, ki je glavna tovarna energije v celici. Optimizira pa krvni sladkor in okrepi krvne žile. Ščiti pred sindromom prepustnega črevesja in pomaga pri razstrupljanju jeter. Bolje je, da izberemo R-alfa lipoično kislino kot S-alfa lipoično kislino, saj ta deluje veliko bolje.«
- Klorela in spirulina: »Obe sta vir klorofila in mineralov. Klorofil čisti kri tako, da veže strupe nase, izboljša pa tudi zmožnost oskrbovanja celic s kisikom. Klorela veže nase tudi težke kovine. Paziti moramo, da kupimo klorelo ali spirulino iz ekološke vzgoje, onesnaženo s težkimi kovinami.«
Gibanje
»Pri razstrupljanju je zelo pomembno gibanje. Strupi se namreč izločajo tudi z izdihanim zrakom, z gibanjem pa pospešimo dihanje ter izmenjavo snovi med krvjo in celicami. To pomeni, da pospešimo pretok krvi in odvajanje strupov v pljuča ter s tem izločanje čez črevesje in ledvice. Odpravite se na sprehod,« poziva praktikantka funkcionalne medicine.