Estrada

FOTO: Koraki do oblikovanja sanjskega vrta

Revija Zeleni raj
23. 3. 2019, 15.01
Deli članek:

Je vaš vrt daleč od tega, po čemer hrepeni vaše srce?

Revija Zeleni raj
Koraki do oblikovanja sanjskega vrta

Ali pa vam veselje krati košček zemlje za hišo, ki ga kar ne znate spremeniti v lepo zeleno oazo? S pametnimi odločitvami lahko v sanjski vrt spremenimo tudi na videz najbolj neobetaven delček naše zemlje. Spoznajte korake, s katerimi lahko na naš vrt namesto stresa privabimo iskren užitek.

Čeprav morda na prvo oko ni tako videti, pa vsak košček zemlje predstavlja potencial, da ga spremenimo v prelepo sanjsko zeleno oazo. V tem prispevku bomo razkrili nekaj oblikovalskih skrivnosti, ob upoštevanju katerih boste lahko iz svojega vrta izkoristili največ, kar vam ponuja.

Na vrt dodajte sebe

Prvo vprašanje, na katero si morate ob razmišljanju o preoblikovanju vrta odgovoriti, je, za kakšen namen boste ta košček zemlje uporabili. Ko boste imeli jasen odgovor, boste lahko veliko lažje prilagajali vse drugo. Če na primer želite, da bi vam vrt predstavljal prijeten prostor, na katerem boste poleti s prijatelji uživali ob pripravi jedi na žaru, bo zasnova vrta povsem drugačna, kot če bi želeli, da vrt predstavlja varno okolje za igrivo preživljanje prostega časa z vašimi otroki.

Da se boste na vrtu ves čas dobro počutili, je tudi pomembno, da ga prilagodite stilu, ki vam je domač in ki izraža vašo osebnost. Tudi v svetu krajinskega oblikovanja obstajajo trendi, ki narekujejo poglede na to, kaj je trenutno lepo in moderno, a naj vas lepe slike v katalogih ne zavedejo. Najprej bodite pozorni na uporabnost, nato pa se vselej tudi prepričajte, ali vam je tak stil toliko blizu, da boste v njem uživali tudi čez nekaj let.

Bolj kot sledenje sodobnim trendom je pomembno, da sledite svojemu srcu. Vam je kakšen material še posebej pri srcu? Obožujete določeno barvo ali bi radi, da vas vrt spominja na kakšen nepozaben spomin z vaših počitnic? Je vaše oko nekoč ujelo kakšno posebnost, ki vam nikakor ne gre iz glave? Obožujete vodo, morda živali, ali pa imate kakšen hobi, ki ga lahko s simboliko prenesete tudi na svoj vrt? Čeprav vas bo morda literatura učila drugače, se nikar ne pustite ujeti klasičnim pravilom ali le enemu, zapisanemu stilu. Prepustite se igrivosti in dopustite, da vaša zelena oaza postane intimni kotiček, v katerem se boste ves čas odlično počutili in bo vaša duša zadovoljna.

Določite središčno točko

Preverjene oblikovalske rešitve za vsak prostor predvidevajo središčno točko, ki dodaja markantnost in privlači oko. Enako je tudi na vrtu. To naj bo prostor, kjer začutimo posebno moč in je morda vsaj za kanček bolj atraktiven kot okolica. Prepoznamo ga tako, da se sprehodimo po celotnem koščku zemlje in skušamo v miru slediti svojemu razpoloženju. Kje se počutimo še posebno dobro? Kje prepoznavamo poseben potencial?
Ko določimo to posebno točko, se odločimo, s čim jo bomo zaznamovali. To je lahko tudi nekaj povsem preprostega – markantna skala, morda kakšen kip, posebno pobarvana stena, ribnik … Poglobimo se v detajle, najpomembnejše pa je, da element privablja oko. Ko to mesto določimo, očistimo okolico, ga morda osvetlimo, do njega speljemo stezico, za piko na i pa v bližino dodamo še klopco ali kakšno drugo vrsto sedala.

Revija Zeleni raj
Prikriti pogledi in uokvirjeni motivi vrtu dodajo posebno čarobnost in nas prisilijo, da ga vsakič opazimo iz malce drugačne perspektive.

Pričarajmo zanimive razglede

Čeprav morda vsak vrt nima možnosti, da bi nam ponudil brezmejno cvetoče in zelene razglede, pa lahko z nekaj oblikovalskimi triki vpeljemo iluzijo globine in večje perspektive, ki očesu pričara večjo privlačnost. Če naš vrt obdajajo neprivlačne stavbe, kot so hlevi ali gospodarska poslopja, se potrudimo, da pogled nanje zastremo. To lahko naredimo s postavitvijo privlačne vrtne ute, z zasaditvijo žive meje ali z izvirno oblikovano ograjo. Če pa je okolica na drugi strani vrta privlačna, izkoristimo to in temu primerno načrtujmo zasaditve mejnih rastlin. Ponujajo naj pogled navzven, poigramo pa se lahko tudi z delno zastrtim razgledom, ki pričara občutek, da se naš vrt nadaljuje v neomejeno naravo, pa čeprav je morda takoj na drugi strani že sosedova kuhinja na prostem.
Zanimiv oblikovalski trik je tudi, da na vrt postavimo naravna okna oziroma poglede uokvirimo. To lahko pričaramo z domiselnim sajenjem in obrezovanjem grmovnic, z iznajdljivo postavitvijo vrtnih elementov ali konkretno s pravim oknom, ki ga vstavimo v zid ali ograjo na vrtu. Tako uokvirjen pogled pričara povsem drugačno perspektivo in buri domišljijo.

Revija Zeleni raj
Če v vrtu upoštevamo zlato pravilo, bomo avtomatično sprožili občutek usklajenosti, a naj nas to nikar ne omejuje. Lep vrt ni nujno tudi popolen, pazimo le, da so razmerja med seboj uravnotežena.

Če je vrt manjši, pa ga lahko na videz podaljšamo tako, da poudarimo njegovo dolžino. Vrta ne uokvirjamo, pač pa se osredotočimo na to, da ga odpremo na najdaljši strani. Podaljšamo ga tudi tako, da vanj vpeljemo ravno pot in na posameznih koncih dodamo več atraktivnih žariščnih točk.

Revija Zeleni raj
Če želimo, da prostor dobi poseben pečat, mu vedno določimo središčno točko, nekaj kar privlači oko in nas vabi, da posedemo v bližini …

Rastline sadimo premišljeno

Rastline so tisto, kar vrtu daje osnovo. Ponujajo barvo, strukturo, vonj in obliko. Zato moramo njihovo izbiro skrbno načrtovati. Pri tem bodimo pozorni, da mora biti vrt privlačen vse leto, zato sadimo kombinacijo rastlin, ki so atraktivne v različnih letnih časih. Pazimo, da nam oskrbovanje ne bo povzročalo stresa, zato izbiramo rastline, ki ne zahtevajo veliko nege. Čeprav so pri izboru skomine velike, pa s številom rastlin ne pretiravajmo. Raje izberimo le nekaj sort, za katere vemo, da bodo dobro uspevale in se dobro počutile v okolju, ki jim ga lahko ponudimo. Če se izkaže, da imamo vse pod nadzorom, lahko kadarkoli kasneje še kaj dodamo … Poigramo se lahko tudi tako, da na več koncih vrta ponovimo določene kombinacije zasaditev – tako bomo ustvarili občutek usklajenosti in poskrbeli za še dodatno sprostitev uma.

Revija Zeleni raj
Vrt je del našega doma, zato naj nam ponudi dobrodošlico že na vhodnih vratih.

Po drugi strani pa je na vrt priporočljivo dodajati tudi kontraste – nekaj visokega in nekaj nizkega, nekaj svetlega in nekaj temnejšega, nekaj nežnega in nekaj surovega … Kontrasti poživijo pogled in spodbujajo razigranost ter veselje. A ob tem vedno pazimo, da so kombinacije uravnotežene.

Revija Zeleni raj
Krivulje v vrtu nas podzavestno “prisilijo”, da se skozi vrtiček sprehajamo počasneje in si dopustimo v celoti užiti lepoto okoli sebe.

Pri izbiri rastlin je pomemben še en dejavnik – čeprav nam je neka rastlina morda všeč, pa se ne bo dobro ujemala, če bo povsem drugačna od avtohtonih rastlin naše okolice. Najbolj domačen učinek na vrtu bomo dosegli, če bomo za inspiracijo uporabili naravo iz naše okolice.

Revija Zeleni raj
Rastline so duša vrta, zato jim posvetimo še posebno pozornost, pri tem pa predvsem pazimo, da izbiramo sorte in kombinacije sort, ki nam bodo omogočale lep vrt skozi vse štiri letne sezone.

Dodajmo krivulje

Krivulje na vrtu pričarajo posebno čarobnost in nas podzavestno prisilijo, da se malce ustavimo in uživamo v okolici. Naše oko se krivuljam enostavno ne more upreti, zato jih poskusimo vkomponirati v našo zeleno oazo. Krivulje nam ponujajo že same rastline s svojimi listi, cvetovi in storži, poudarimo pa jih tudi s premišljenim oblikovanjem krajine. Tako lahko v polkrog zapeljemo zelenico ali pa skozi vrt speljemo čarobno zakrivljeno pot. V kroge ali krivulje sadimo otočke iz rastlin, na rob postavimo spiralni skalnjak ali v središče umestimo lepo zaobljen ribnik. Krivuljen imajo pozitiven učinek na človekovo psiho, zato vedno, kadar smo v dvomu med ravnimi in ukrivljenimi linijami, izberemo slednje.

Bodimo pozorni na razmerja

Zelo pomembno za dober občutek na vrtu je, da so razmerja med različnimi elementi usklajena. Če je le mogoče, skušajmo slediti t. i. zlatemu rezu. To je razmerje, ki ga zelo pogosto najdemo v naravi in ga lahko ponazorimo z razdelitvijo daljice na dva neenaka dela tako, da je razmerje celotne dolžine daljice proti večjemu enako razmerju večjega proti manjšemu. To razmerje poznamo pod imenom Fi in znaša približno 1,618. Če sledimo temu pravilu, bomo v vrt vnesli popoln občutek harmonije in vrt bo že takoj privlačnejši.

Bodimo pozorni tudi na usklajeno velikost elementov na vrtu. Večje ni nujno tudi boljše … Elementi naj se v svoji velikosti prilagodijo velikosti vrta in hiše, pri tem pa pazimo, da ne pride do prezasičenosti, temveč naj se ohranja občutek prostranosti in odprtosti.

Revija Zeleni raj
Še tako majhen vrtiček lahko z enostavnimi triki optično močno povečamo - poigrajmo se z višino ograje, na najdajšem delu oblikujmo potko, dodajmo posebne svetlobne efekte …

Vrt poenotimo z videzom hiše

Da se bomo v domačem okolju počutili dobro, je nujno, da sta notranji in zunanji del usklajena ter dopolnjujeta drug drugega. Vrt naj se uskladi z arhitekturo hiše. Če imamo sodobno oblikovano hišo, naj bo tak tudi vrt, in če živimo v kmečki hiši, naj bo vrt bolj naraven in podeželskega videza. Če je le mogoče, tudi vhod v hišo speljemo skozi neke vrste predvrt. Čeprav gre le za preprosto zelenico ali gredico, zasajeno s trajnicami, pa tak mini vrtiček briše mejo med zunanjim in domačim svetom.

Revija Zeleni raj
Kakšno zgodbo želite, da govori vaš vrt? Kaj želite, da predstavlja? Izhajajte iz sebe in tega, kar vam je drago, nato pa to skozi različne elemente pripeljite tudi v svoj zeleni raj.

Ko razmišljamo o oblikovanju vrta, je treba biti pozoren še na eno malenkost – kaj bo videti, ko pogledamo skozi okno? V idealnem primeru nam pogled z našega najbolj priljubljenega mesta v notranjosti nese oko na središčno točko vrta. Pozorni bodimo tudi na kakovost svetlobe – poskrbimo, da okna ne bodo zastrta, pač pa bo svetloba z vrta prinašala še dodatno povezavo med notranjostjo in zunanjostjo.

Objavljeno v reviji Zeleni raj št. 3, 18. 2. 2019.