Estrada

Skrivnosti kane

Karmen Klinc, Maja
23. 3. 2019, 12.00
Deli članek:

Kano so za poslikavo telesa uporabljali že prebivalci starodavnega Egipta in Indije.

Dreamstime
Kana barva

Kana je rastlina, ki raste v tropskem podnebnem pasu Afrike, severne Avstralije in južne Azije. Njeni listi vsebujejo rdeč pigment, ki ob vezanju na beljakovine ostane trajen. Zaradi svoje kakovosti se je kana leta in leta uporabljala za barvanje las in poslikavo telesa.

Profimedia
Kana

ZGODOVINA

 Izvor mehndija

Kano so za poslikavo telesa uporabljali že pred več kot 5000 leti. Tovrstna poslikava izvira iz indijske puščave. Ljudje, ki so tam živeli, so verjeli, da jim prekrivanje rok in nog z barvno pasto iz kane pomaga, da se lažje ohladijo. Kmalu jim ni bilo več dovolj, da so se s kano zgolj namazali, zato so nekateri bolj ustvarjalni prebivalci začeli na koži iz paste ustvarjati zapletene vzorce.

Zapletenost vzorcev je rastla in začela dobivati pomen. Neveste so v svoj poročni ritual sčasoma vključile tudi dekoriranje svojih rok in nog s kano. Tradicija mehndija se je dolgo razvijala. Poslikava rok na poroki ali ob rojstvu otroka je ženskam omogočala, da nekaj tednov niso opravljale hišnih opravil, v tem času pa so se lažje povezale z novim možem ali svojim otrokom. Poslikava je bila mišljena tudi kot blagoslov in naj bi prinašala srečo. Danes pri poslikavi s kano neredko nastanejo alergijske reakcije, saj nekateri proizvajalci v barvno mešanico dodajo aditive, ki do kože niso prijazni.

Dreamstime
Poslikava Mehndija

Kano so uporabljali tudi v starodavnem Egiptu

Po arheoloških raziskavah je bilo ugotovljeno, da so stari Egipčani kano uporabljali za barvanje las in nohtov za lepši in privlačnejši videz. Za različne priložnosti so uporabljali različne odtenke, ki so jih ustvarili tako, da so kani dodajali različne naravne elemente iz okolice. Kane pa niso uporabljali samo zato, da bi bili bolje videti, temveč tudi zato, ker so menili, da ima tudi zdravilno moč. Vsebuje hranilne snovi, ki pospešujejo rast las in jih hranijo od korenin. Lasem da moč ter jih naredi močne, trdne in gladke. Enako je veljalo za nohte, ob uporabi kane so bili nohti lepi, privlačni, močni in odporni proti poškodbam.

Profimedia
Egipt

UPORABA KANE

Še danes je kana stoodstotno naravno ekološko barvilo, ki se spoji z barvilom v naših laseh in koži. Ker je to naravna barva, ki ne vsebuje vodikovega peroksida, ne moremo pričakovati, da bo na temnih laseh imela kakšen poseben učinek. Barva veliko bolj izstopa na svetlih laseh, zelo učinkovito pa deluje tudi na sive lase, saj ti nimajo nobenega pigmenta. Če vas je strah, kako bo kana videti na vaših laseh, je najbolje, da naredite preizkus na enem pramenu. Prej smo govorili, da so že Grki poznali različne odtenke kane, a vseeno velja opozorilo, da naravna kana različnih barv ne obstaja. Če na policah trgovin najdete kano različnih odtenkov, to pomeni, da so ji dodane razne rastline, kovinske soli ali druge sestavine, ki lahko celo ogrožajo zdravje vaših las in lasišča. Če so vaši lasje predhodno barvani, jim kana ne bo dodatno škodovala. Če najdete pravo, pa se lahko zgodi, za si bodo lasje celo opomogli od kemičnih barv, ki vaše lase lahko uničujejo, odprejo in zažgejo, kar pomeni, da postanejo lomljivi in suhi. Kot so menili že Egipčani, kana zdravilno deluje na lasišče, ga krepi ter preprečuje nastajanje prhljaja in izpadanje las, saj lasne mešičke spodbuja k delovanju. Poleg tega bo kana vaš las zaščitila tudi pred UV-žarki in jim dala svilnat lesk.

Objavljeno v reviji Maja št. 5, 1. 3. 2019.