Estrada

Moja najljubša brisača

J. K., Zarja
31. 1. 2019, 15.01
Deli članek:

Uporabljamo jih vsak dan – nekatere z večjim užitkom, druge z manjšim. Kako ob nakupu izbrati dobro brisačo in kako jo negovati, da nam bo dolgo v veselje?

Revija Zarja
Brisača mora biti predvsem vpojna. Če daje ob dotiku prav posebej mehak občutek, ne bo najbolje vpijala vode.

Pred nakupom

Brisačo razprimo in podržimo proti svetlobi – če vidimo skoznjo, je pretanka.

Bolj je mehka, boljša je?

Ni čisto tako. Brisača mora biti predvsem vpojna. Če daje ob dotiku prav posebej mehak občutek, ne bo najbolje vpijala vode. Mehkoba lahko pomeni, da je bila tkanina kemično obdelana. Taka se bo začela čez čas muckati.

Kaj pove o brisači njena teža?

Seveda je teža brisače odvisna od njene velikosti, hkrati pa tudi od kakovosti uporabljenega bombaža. Kvadratni meter brisače lahko tehta med 400 in 885 g. Brisača za osebno nego naj tehta okoli 450 g na m².

Tanka ali debela – po želji

Tanke brisače se predvsem hitreje posušijo, niso pa preveč mehke. Debele brisače porabijo pri pranju bistveno več vode.

Kaj pa barva?

Bolj ko je barva nove brisače intenzivna, tem zanesljiveje lahko sklepamo, da je kakovostna. Za vsak slučaj poglejmo še etiketo: če ta priporoča pranje pri 40 stopinjah, gre najbrž za manj obstojno barvo. Če pa barva že ob nakupu deluje bledo, si raje vzemimo še nekaj časa za nakup nove brisače in izberimo takšno, ki nas bo res prijetno ogrnila.

Vzdrževanje

Kako sušimo brisače?

Brisača, posušena v sušilniku, je res prijetno mehka, vendar povzročata visoka temperatura in drgnjenje povrhnjice dolgoročno škodo. Bolje je brisače sušiti na vrvi oz. stojalu za sušenje perila. Da ne postanejo trde, jih postavimo na prepišno mesto, kjer tok svežega zraka poskrbi, da so vlakna ves čas v gibanju in posledično tudi mehka. Če sušimo brisače na prepihu, ni treba med pranjem dodajati mehčalca.

Kaj storiti proti muckanju tkanine?

Pogosto je kopalnica polna muck in drobnih kosmov, ki odpadajo s tkanine. Temu se izognemo, če dodamo pri pranju nekaj brezbarvnega kisa. Kisline v njem vežejo vlakna na tkanino.

Kakšna je razlika med frotirjem in frottejem?

Oba materiala odlikuje dobra vpojnost, razlika pa je v postopku izdelave. Frotir je narejen iz negladkih vlaken, iz katerih na obe strani štrlijo drobne nitke, kar mu daje prepoznavno mehkobo in volumen, tkanino pa naredijo tudi trpežnejšo. Frotte pa je izdelan po nekoliko preprostejšem postopku, in sicer se volumen in mehkobo ustvari zgolj z zankastim tkanjem niti, brez dodatnih nitk.

Revija Zarja
Bolj ko je barva nove brisače intenzivna, tem zanesljiveje lahko sklepamo, da je kakovostna.

Pogostost pranja brisač

V mokrih in vlažnih brisačah se lahko zaredijo povzročitelji kožnih bolezni ter druge klice. Pametno je brisačo zamenjati po tri- do štirikratni uporabi. Operemo jo z vročo vodo, in sicer na 60 stopinjah. Poskrbimo, da se res dobro posuši. Predvsem pa brisač ne delimo z drugimi – to je pripomoček za intimno nego. Če je na etiketi priporočilo za pranje pri 40 stopinjah, je izdelek slabše kakovosti – razen pri brisačah iz barvanega lana.

Revija Zarja
Če je na etiketi priporočilo za pranje pri 40 stopinjah, je izdelek slabše kakovosti – razen pri brisačah iz barvanega lana.

Kaj pa lanene brisače?

Te so na voljo gladke ali v reliefnem vzorcu, podobnem vafljevi površini. Ne glede na vrsto tkanja peremo bele pri 60, barvane pa na 40 stopinjah. 

Objavljeno v reviji Zarja št. 4, 22. 1. 2019.