Estrada

PMS - kako ga držati pod nadzorom?

A. K., Maja
22. 1. 2019, 15.01
Deli članek:

Več kot 50 odstotkov žensk trpi zaradi predmenstrualnega sindroma.

Dreamstime
Povišana telesna teža, mozolji in akne, migrene, krči, vrtoglavica so nekateri izmed najpogostejših telesnih simptomov pri ženskah, ki trpijo za predmenstrualnim sindromom.

Predmenstrualni sindrom in predmenstrualna disforična motnja, PMS in PMDD, sta motnji, ki se pojavljata pri kar velikem številu žensk. PMS številne ženske občutijo kot nelagodne situacije pred menstruacijo, ki se kažejo kot povišana telesna teža, mozolji in akne, migrene, krči, vrtoglavica, bolečine v sklepih, bolečine v hrbtenici, astmatične in alergijske epizode. Pogoste so tudi okužbe sečil, sinusitis, vneto grlo, huda želja po sladkem ali slanem, napet trebuh, napihnjenost, otekanje in bolečine zaradi nabreklih prsi. Pogosta sta tudi razdražljivost in potrtost. Vsi ti simptomi, tako telesni kot tudi čustveni, so tako izraziti, da ovirajo vsakodnevno življenje žensk. Pri PMDD pa gre za nekoliko resnejše stanje, kar se tiče čustvenih simptomov. Gre namreč za izrazito depresivno stanje s samozaničevanjem, brezupom, tesnobnostjo, napetostjo, pretirano čustvenostjo, ki ga spremljajo tudi zgoraj opisani telesni simptomi.

Predmenstrualni motnji občutijo le ženske v rodnem obdobju, stanje se sicer izboljša takoj, ko se začne menstruacija, poslabša pa se po ovulaciji.

Dreamstime
Pijte manj napitkov s kofeinom, spite vsaj 8 ur, uživajte zdravo hrano z veliko sestavljenih ogljikovih hidratov in vlaknin, izogibajte se alkoholu.

Vrhunec v perimenopavzi

Perimenopavza je obdobje pred menopavzo, ki lahko traja vse od nekaj mesecev do nekaj let. Gre za obdobje, ko se menstrualni cikli končujejo. Običajno se začne po 45. letu. Najpogostejši simptomi so navali vročine in nočno potenje. Tudi menstruacije lahko postanejo neredne, močnejše in bolj boleče kot prej.

Simptomi se izmenjavajo, a dejstvo je, da je PMS izjemno neugoden za ženske. Ženske, ki so v mlajših letih doživljale blag PMS, v perimenopavzi doživljajo njegov vrhunec. Marsikatera zato dalj časa išče različne rešitve, ki bi lahko ublažile simptome, mnoge se zatekajo celo k antidepresivom. Vsaka ženska bi morala poiskati rešitve, ki najbolj ustrezajo njenemu telesu, predvsem pa bi morala dobro razmisliti, s čim si bo lajšala težave. Poslušati bi morala svojo intuicijo.

Pravila pri »zdravljenju« PMS

Tehnike obvladovanja stresa

Ženske, ki imajo močan PMS, imajo težave z uravnavanjem stresnega hormona kortizola. To pomeni, da se s stresom soočajo na napačen način. Priporočljivo je, da se naučijo tehnike sproščanja stresa in jih prakticirajo vsaj 15 minut dnevno. Najučinkovitejše tehnike so joga, meditacija in globoko dihanje.

Opustitev kajenja
Če boste prenehali kaditi, je verjetnost, da se boste rešili teh težav ali pa jih vsaj omilili.

Redna telesna aktivnost
Ženske, ki se veliko in redno ukvarjajo s športom, imajo redkeje težave s predmenstrualnim sindromom.

Hormonska terapija
Za pojav PMS je odgovoren primanjkljaj progesterona, zato različne kreme in geli, ki vsebujejo biološko mikronizirano supresijo progesterona, pomagajo pri neprijetnih simptomih. Večina žensk poroča o koncu težav s pridobivanjem telesne teže, bolje spijo in so bolj sproščene.

Dreamstime
Poskrbite za sprostitev.

Dodatki k prehrani
Poleg progesterona svetujejo tudi jemanje različnih dodatkov k prehrani.

Magnezij
Magnezij jemljite dvakrat po 200 mg dnevno skozi celoten ciklus.

Cink
Dnevna doza naj bi bila med 30 in 50 mg. Lahko ga jemljete cel cikel ali le v drugi polovici.

Vitamin B6
Obstaja povezava med zmanjšanjem simptomov PMS in vnosom 100 mg vitamina B6 dnevno.

Konopljika
Konopljika je mogočna rastlina, ki zavira izločanje prolaktina. Pomaga pri mnogih simptomih PMS. Pomembno je, da tudi rastlinske pripravke uživamo pravilno.

Vitamin E
Priporoča se 400 IU vitamina E dnevno.

Maščobne kisline omega-3
Te so koristne pri neprijetnih simptomih PMS, zato jih je treba uživati čim več.

Laneno olje, konopljino olje in ribje olje
Izberite si eno od naštetih in ga uživajte dnevno. Priporočamo, da zaužijete vsaj eno veliko žlico ali najmanj 2 grama.

Olje dvoletnega svetlina
Poln je maščobnih kislin omega-6 in omega-3, ki vam bodo pomagale ublažiti nadležne simptome.

Objavljeno v reviji Maja št. 1, 4. 1. 2019.