Vedno znova nas osupnejo grozljivi podatki, kako je naš planet vse bolj zasut s plastiko. Če se samo malo ozremo okoli sebe, nam je takoj jasno, da z embalažo pretiravamo. Je res treba, da sta sadje in zelenjava v plastični embalaži, da pri vsakem nakupu vzamemo novo vrečko …? K ozaveščanju bo pripomogla tudi nova uredba, ki je z novim letom začela veljati v Sloveniji in s katero so nakupovalne vrečke po novem plačljive. Kako so okoljsko usmerjeni, pa smo preverili pri znanih Slovencih.
Tilen Artač
»Embalaže in vrečk je res preveč in ta ukrep podpiram. Sam v trgovini stvari zlagam v nakupovalni voziček, ki ga odpeljem do avta, v katerega potem prestavim nakupljeno, zato vrečke niti ne potrebujem. Nekoliko pa se zaplete, če v trgovini niso na voljo nakupovalni vozički. Takrat, če je izdelkov nekoliko več, pač kupim vrečko. Raje kupujem sadje, ki ni pakirano, pa tudi sendvič, ki ga naredi prodajalka, mi je ljubši kot zapakiran. Si pa želim, da bi mi prišlo v zavest, da bi imel vrečko vedno s seboj.«
Tatjana Mihelj
»V trgovino že od nekdaj hodim z nahrbtnikom in vanj zložim nakupljeno. Če je nakup večji, stvari zložim v kartonasto škatlo. Večinoma obiskujem trgovine, ki jih imajo pri blagajni. Sicer pa tudi doma z embalažo in nepotrebno plastiko ne pretiravam. Nimam slamic, ne plastičnih kozarcev in krožnikov za enkratno uporabo. Zaradi tega je nekaj več dela s pomivanjem, a nič hudega. Uvedba plačevanja vrečk je poteza, ki jo je treba samo pohvaliti.«
Jure Ivanušič
»Ne bom rekel, da nisem ozaveščen, moram pa priznati, da je k mojemu dokaj kritičnemu pogledu na okolje pripomogla žena Nana. Ona res skrbi, da okolja ne obremenjujemo preveč. Naučila me je, da kadar grem v trgovino, vzamem vrečko s seboj, kar ti postane počasi nekaj povsem samoumevnega. Plačljivost nakupovalnih vrečk podpiram, škoda je le, da ljudje začnejo o tem razmišljati, šele ko jih udari po žepu.«
Eva Škofič Maurer
»To, da je plastike preveč in kakšna škoda se povzroča, vsak dan gledamo po televiziji in tudi doma v gospodinjstvu. Spomnim se, kako sem se znašla brez embalaže, ko sem še živela v Rusiji. To je lahko čisto preprosto. Denimo testenine so zavili v papir kot šopek, zvitke toaletnega papirja pa povezali z vrvico. V torbici imam vedno vrečko iz blaga, ki mi jo je podarila prijateljica. Plačljivost nakupovalnih vrečk je pametna poteza.«
Alenka Godec
»Mislim, da sem kar dobro ekološko ozaveščena, čeprav je pa res, da nisem svetnica. Včasih se tudi pregrešim, čeprav poskrbim, da je v avtu vedno kakšna vrečka za večkratno uporabo. Da so uvedli plačljivost vrečk, bo po moje pripomoglo k temu, da bo potrošnja teh manjša, gotov pa se bodo še vedno našli taki, ki jim je vseeno in jih to ne bo prizadelo. Te plastike je že toliko, da bi nas res moralo skrbeti, in če bi vsak naredil vsaj malo, da bi se poraba zmanjšala, bi bilo že veliko.«