Zakaj nastane prhljaj
Prhljaj je lahko suh ali masten. Razlogi za njegov nastanek so različni, nadloga pa je v obeh primerih videti precej podobno.
Preberite tudi: Zelišča malo drugače - šipek. Kliknite TUKAJ!
Suhi prhljaj nastane na suhem lasišču, ki ima preveč roževinastih celic, običajno ga spremlja še srbečica. Pojavi se zaradi dogajanja v okolju: povzroči ga lahko ali preveč izpostavljenosti soncu poleti ali pregret in suh zrak v ogrevanih prostorih pozimi. A tudi sami prispevamo k njegovemu nastanku, in sicer z napačno nego las. Najpogostejše napake so splakovanje las s prevročo vodo, sušenje s prevročim zrakom, preveč agresiven šampon ter krtačenje las s pretrdo krtačo.
Mastni prhljaj se pojavi zaradi čezmerne proizvodnje loja v žlezah lojnicah. Loj je masten, zato se rad sprime z odmrlimi celicami lasišča – in tako nastanejo prhljajasti kosmi. Razlog za nastanek tega tipa prhljaja je lahko povezan s hormoni, lahko pa tudi z okužbo z glivico malesezijo, s prehudim stresom in alergijami.
Pomoč iz domačih zalog
Maska iz limone in rumenjaka
Ta maska učinkuje zelo podobno kot draga sredstva proti prhljaju iz lekarne ali drogerije. Zmešajmo rumenjak in limonin sok ter si mešanico vtrimo v lasišče. Predhodno umivanje las ni potrebno. Maska naj učinkuje nekaj časa, potem pa jo speremo s toplo vodo.
Oljčno olje
Oljčno olje je vsestransko koristno negovalno sredstvo, tudi za lase. Če nas tare prhljaj, si ga vtrimo nekaj kapljic v lasišče in pustimo nekaj časa učinkovati. Lase si speremo z blagim šamponom. Za res učinkovito preprečevanje prhljaja izvajamo to oljčno negovalno kuro dvakrat na teden dlje časa.
Olje iz čajevca
Čajevec preprečuje in blaži vnetja in zavira razvoj glivic. Nekaj kapljic olja iz čajevca vmešajmo v šampon in si z njim umivajmo lase kot običajno. Olje iz čajevca lahko dodamo tudi limonino-rumenjakovi maski.
Lipov čaj
Podobno kot oljčno olje je tudi lipov čaj vsestransko koristen, tudi za lase. Cvetove skuhamo v vodi, ohladimo ter si s to tekočino splakujemo lase in lasišče. Počakamo eno uro, nato si lase speremo še z mlačno vodo.
Gospodinjske sestavine, ki pomagajo proti prhljaju
Jogurt
Morda je slišati neobičajno, a jogurt je izvrstno negovalno sredstvo tako za kožo kot lasišče. Ker pomirja, je primeren za nego razdraženega lasišča. Nežno si ga vmasirajmo v lasišče, pustimo 10 minut in temeljito sperimo.
Ingverjevo olje
Ingver nastrgamo in stisnemo skozi laneno krpo – dobljeni sok vmešamo v četrt skodelice sezamovega olja in si mešanico vmasiramo v lasišče. Pustimo učinkovati 10 minut, nato speremo z blagim šamponom.
Jabolčni kis
Pomaga tako pri mastnem kot suhem prhljaju. Kis čisti žleze lojnice in uravnava pH-vrednost lasišča. Jabolčni kis zmešamo z vodo v razmerju 1 : 1 in si vtremo v lasišče. Pustimo 10 minut, nato temeljito speremo.