Lutka Barbie je zagotovo ena izmed svetovno najbolj znanih igrač, katere vizualna podoba se je od leta 1959, ko je bila igrača ustvarjena, spreminjala in razvijala. Barbie si zares zasluži povsem svojo zgodbo, kajne?
Punčka Barbie je luč sveta oziroma police trgovin z igračami ugledala 9. oktobra 1959. Nastala pa je po zaslugi Ruth Handler, žene soustanovitelja ameriške tovarne igrač Mattel. Ta je namreč opazila, da njena hči Barbara svojim punčkam iz cunj in kartona rada daje odrasle vloge. Handlerjevi se je ob tem posvetilo, da je morda našla tržni prostor.
Preberite tudi: Domači kaki vam dostavijo na dom. Kliknite TUKAJ!
A njen mož Elliot, podobno kot direktorji Mattela, ni bil navdušen nad idejo, ki je za nekaj časa zamrla, a je spet oživela leta 1956, ko je Ruth potovala po Nemčiji. Tam je naletela na lutko Bild Lilli, plastično upodobitev stripovske junakinje Reinharda Beutha. Primerek je prinesla v moževo podjetje, preostalo pa je že zgodovina barbike.
Uspeh od samega začetka
Prvič se je Barbie v javnosti pojavila na sejmu igrač 9. oktobra 1959 v New Yorku. Tedaj se je prodajala za samo tri dolarje (okoli 2,5 evra), v prvem letu proizvodnje pa so prodali 350 tisoč barbik. Prva je bila oblečena v belo-črne zebraste kopalke, kupili pa so jo lahko v svetlolasi in temnolasi različici. Barbike so na začetku izdelovali na Japonskem, njihova oblačila so bila ročno izdelana.
Slovita punčka je kmalu postala blagovna znamka, po Mattelovih statističnih podatkih pa se dandanes vsako sekundo na svetu prodajo tri barbike. Do zdaj so jih menda prodali že milijardo. Barbie je sicer tudi ena prvih igrač s trženjsko strategijo, ki je temeljila na televizijskem oglaševanju.
Pred nekaj leti so sicer prvo lutko Barbie prodali na dražbi za neverjetnih 3.552,50 dolarja.
Ena redkih z biografijo
Barbie je verjetno ena redkih igrač, ki ima fiktivno biografijo. Njeno polno ime je Barbara Millicent Roberts, njena starša sta George in Margaret Roberts iz Wisconsina.
Šolo je obiskovala v New Yorku, ima romantično razmerje s Kenom Carsonom, ki se je prvič pojavil leta 1961. Ko se je leta 2004 razšla s Kenom, je prijateljevala z avstralskim surferjem Blainom. Ima več kot 40 domačih ljubljenčkov – od psov in mačk, do konjev, pande, levjega mladička in celo zebre.
Dekle s poklicem in modna ikona
Igrača Barbie je imela svoj poklic oziroma kariero še v časih, ko je bila ameriška ženska predvsem pridna gospodinja in ustrežljiva žena. Leta 1963 je bila poslovna ženska, leta 1965 astronavtka in leta 1973, ko je bila v ameriški zdravniški srenji le peščica žensk, kirurginja.
Barbika sicer ni ostala samo igrača z velikim izborom oblekic in modnih dodatkov. Dobila je tudi svoje knjige, računalniške igre, risane serije in kozmetiko. Poleg tega je igrača s pomočjo očeta pop arta Andyja Warhola postala tudi kulturna ikona.
Deležna tudi kritik
Zaradi naravno vitke postave (njene mere so sicer idealne 90-60-90, a je lutka precej dolga, zaradi česar je videti izjemno vitka) je bila barbika deležna številnih kritik. Naredili so celo študijo o njenih telesnih merah ter prišli do ugotovitve, da bi v realnem svetu tehtala okoli 50 kilogramov in bila visoka 175 centimetrov.
Raziskave še navajajo, da bi, če bi bila barbika človek, imela indeks telesne teže 16,2, kar pomeni, da bi bila podhranjena. V šestdesetih letih so izdali celo knjižico, v kateri Barbie daje nasvete, kako shujšati.