Stene kapilar so zelo tanke, ravno zato, da je prenos snovi v obe smeri čim bolj olajšan, so pa prav zaradi te lastnosti te žilice tudi najbolj krhke in nagnjene k temu, da počijo. Na površini kože to opazimo kot tanko rdečo črtico. Več ko je počenih kapilar, bolj rdeča in mrežasta je koža. S kozmetičnim opisom takemu stanju pravimo kuperoza. Pojavijo se predvsem na nosu, bradi ali licih, stegnih in gležnjih, lahko pa kjer koli po telesu. Nastajajo pri obeh spolih med normalnim procesom staranja kože. Čeprav rdeče, razširjene žilice niso zdravstvena težava, so lahko zelo moteče, zato ni čudno, da je kozmetična industrija ustvarila veliko pomagal, ki videz kapilar čim bolj ublažijo. Popokane kapilare same od sebe namreč nikoli več ne izginejo.
Preberite tudi: Zakaj takšne spremembe, Helena Blagne? Kliknite TUKAJ!
Zakaj popokajo?
Kapilare prepredajo usnjico po telesu in pokajo povsod. Vsaka manjša krvavitev iz nosu je počena kapilara. Ali pa rdeče oči po neprespani noči. Opazne pa so najbolj tam, kjer je koža najtanjša, na primer na obrazu. Razširjene ali počene kapilare presevajo skozi kožno povrhnjico in ji dajejo rdečkast, lahko tudi modrikast videz. Veliko ljudi ima težave s pokanjem kapilar na nogah, zlasti v predelu stegen ali gležnjev. Kapilare hitreje pokajo v mrazu, ker velika nihanja v temperaturi povzročijo širjenje in krčenje žil. Pogosteje se ta težava pojavlja pri ljudeh, ki so veliko na nogah, nanje vpliva jemanje kontracepcijskih tabletk, nosečnost, dednost in nekatera zdravila. To so predvsem kortikosteroidi, nekatera zdravila za zniževanje krvnega tlaka in nadomestna hormonska terapija. Previdni moramo biti pri izbiri kozmetičnih sredstev, saj tista najagresivnejša (predvsem taka, ki vsebujejo veliko alkohola) prav tako vodijo v popokane kapilare. Enako velja za pregrobe mehanske ali kemične pilinge. Na to, koliko vidnih kapilar si bomo »pridelali«, močno vpliva življenjski slog: količina alkohola, ki ga popijemo, kajenje, stres, preobremenjenost in močno izpostavljanje sončnim žarkom, tako naravnim kot umetnim.
Kako preprečiti pokanje kapilar?
Najlažje tako, da se izogibamo vsemu, kar pokanje povzroča. Ali pa da nezdrave navade vsaj čim bolj omejimo. Poleg tega so dobra preventiva izdelki, ki krepijo stene žil. Ti so smiselna izbira zaradi preprečevanja kroničnega venskega popuščanja (po domače krčnih žil), ki je še veliko hujša nadloga. Na policah drogerij in lekarn je na voljo čedalje več izdelkov, namenjenih negi kuperozne kože. Zlasti učinkoviti so rastlinski flavonoidi, ki dokazano krepijo žilno steno. Namenjeni so zdravljenju omenjenih krčnih žil, a če imamo zdrave in čvrste vene, so tudi kapilare veliko manj obremenjene. Med rastlinskimi flavonoidi so najpogosteje uporabljani diosmin, hersperidin in escin, in sicer v obliki gelov, krem ali tablet. Če ste v družini nagnjeni k popokanim žilicam, se za tovrstne izdelke odločite, preden se težava pojavi.
Prva pomoč
Izdelki za nego kuperozne kože, ki jih praviloma prodajajo v lekarnah, vsebujejo rastlinske izvlečke. Nepozebnik oži žilice, bodeča lobodika, navadni plešec in rastlinski polifenoli so dodani zaradi močnega antioksidativnega delovanja, divji kostanj krepi žilne stene. Izdelki izboljšajo čvrstost kapilar, preprečujejo vnetje počenih žilic in s tem zmanjšajo njihovo opaznost. Pogosto vsebujejo zelene pigmente, ki prikrijejo rdečino in tako zmanjšajo vidnost kapilar tudi kozmetično.
Laser
Če je vaš problem s popokanimi kapilarami že zelo velik in ga z negovalnimi sredstvi ne morete več ukrotiti, je pravi naslov dermatolog, ki vam bo povedal, kako naprej. Verjetno vam bo svetoval odstranjevanje z laserjem, ki je pri lepotnih posegih čedalje bolj priljubljen. Laser žilice požge, čeprav sam postopek ne peče in je le nekoliko neprijeten. Takšna uničena žilica v nekaj tednih izgine, saj jo telo resorbira. Uspešnost laserskega zdravljenja je odvisna od števila, širine in globine razširjenih žilic. Večina pacientov potrebuje od dva do tri posege, med njimi pa mora biti od šest do osem tednov premora. Če se za postopek odločite, ga načrtujte jeseni ali zgodaj spomladi, saj koža ne sme biti porjavela in po obdelavi z laserjem je nekaj časa ne smete izpostavljati soncu.