Ni čudno, da se prenove stanovanja ali hiše veliko ljudi loti prav septembra. Vreme je stabilno, zrak ni presuh in tudi sonce že izgubi toliko moči, da lahko brez škode pleskamo in betoniramo tudi zunanje površine. In če bi pred zimo zamenjali še kakšen kos pohištva, je jesenski odvoz kosovnih odpadkov kakor naročen, da se znebimo stare omare, mize in še česa. Če bo prenova uspela, kot smo si jo zamislili, in nam bo nova podoba stanovanja všeč, bomo lahko zadovoljni in srečni zakorakali v hladnejše dni.
Preberite tudi: Špinače, ki to niso. Kliknite TUKAJ!
Je že lepo, da se znebimo starih stvari, toda pri tem ne pretiravajmo, zlasti pa ne bodimo prehitri, saj marsikateri kos pohištva ali vsaj kakšen njegov del na vrtu s pridom uporabimo. Del vrta bo, popestren z nečim novim, videti še lepši in bolj izvirno urejen. Takšna prenova ima tudi to prednost, da je razen lastnega vloženega dela praktično zastonj. Ob prvi priliki se splača poizkusiti, če pa nam doseženi rezultat ne bo všeč, staro pohištvo ali druge ostanke gradnje še vedno lahko odpeljemo na odpad ali jih skurimo v kaminu. Zakaj bi torej obnavljali samo dom, če lahko istočasno spremenimo in obnovimo tudi del vrta?
Cela ali samo njen del
Staro omaro ali kredenco, ki jo želimo zavreči, lahko koristno uporabimo v shrambi, garaži ali vrtni uti, saj je predalov in odlagalnih površin na vrtu in okoli njega vedno premalo. Tako prvo kakor drugo pa lahko tudi razstavimo in za nadaljnjo uporabo namenimo samo njune posamezne dele, na primer predale, vrata ali celo stranico. Čelno stranico kredence lahko uporabimo za razmejitev dela vrta ali balkona, s prislonjeno in pritrjeno ob ograjo ali steno vrtne ute pa polepšamo sicer dolgočasno leseno ali ometano steno.
Tudi okenski okvir pride prav
Čeprav ni videti najbolje in se nam zdi brez vrednosti, ne zavrzimo niti starega okenskega okvirja. Pritrjen na steno balkona ali terase, lahko tudi plota, in okrašen z venčkom, narejenim iz prepleta vej, v katere vpletemo suho sezonsko cvetje ali liste, ali pa nanj obesimo z drobnimi šopki napolnjene vazice, bo vzbujal radovednost in občudovanje. Če smo bolj umetniško navdahnjeni in spretnih rok, lahko prazen okvir zapolnimo s portreti cvetlic, naslikanimi na steklo, s pajkovo mrežo, spleteno iz kvačkanih niti, ali s podobo živali, zvarjeno iz tankih žic. Možnosti je resnično veliko, zato najprej dobro razmislimo in se šele nato odločimo stare okenske okvirje zavreči. Če je v njih še steklo, lahko takšna okenska krila spomladi uporabimo za prekrivanje tople grede.
Dobra stara obešanka
Iz kopalniške obešanke ob zamenjavi s sodobnim kopalniškim elementom lahko v hipu nastane zelo praktičen večnamenski element, ki v sebi združuje nadomestek za cvetlične posode, postane praktično odlagališče orodja in priročna shramba za hranjenje drobnejših, na vrtu nujno potrebnih stvari. Če nam bo takšna obešanka všeč, ji po željah in potrebah dodamo še kakšno, ki jo naredimo kar sami.
Cekar iz ostankov mreže
Tako kakor starega pohištva ne gre zavreči niti ostankov gradbenega ali drugega materiala. Iz ostankov drobno prepletene mreže za zajčnike ali kurnike lahko na primer izdelamo čudovit cekar, ki bo kot dodatna cvetlična posoda in vrtni element obenem poskrbel za dodatno razgibanost cvetlične grede ali izbranega vrtnega elementa, ob katerega bomo prislonili zeleni cekar.
Kos mreže najprej prepognemo tako, da sta zgornja dela poravnana, nato pa s tanko žico ob straneh stranici zašijemo. Z rokama nato zgornji del razširimo in stene obložimo s krpami gozdnega maha. Cekar napolnimo z mešanico šote in komposta, lahko tudi z že pripravljenim kupljenim substratom, in dobro zalijemo. Da bo mah ostal zelen, moramo cekar postaviti v senčni predel vrta ali vsaj redko senco, zato za zasaditev izberemo sencoljubne rastline, kot so astilbe, šaši, naprsteci, hoste, telohi, praproti in krvomočnice. Da bi bilo vse skupaj videti še bolj verodostojno, na cekar pritrdimo še dva kosa vrvi za ročaja. Na vrtu cekarju poiščemo ustrezen senčen prostor in se z občudovanjem zazremo vanj vsakič, ko se sprehodimo mimo.