Dieta ni plod zgolj kitajskega znanja, temveč sodelovanja med ameriško univerzo Rutgers University in kitajsko univerzo Shangahi Jiao Tong University. Udeležence poskusov so razdelili v dve skupini, pri čemer se je ena prehranjevala skladno po tradicionalnem kitajskem načelu – torej predvsem bogato z vlakninami. Druga skupina udeležencev je pojedla manj balastnih snovi, v vsem drugem pa sta se skupini prehranjevali enako.
Preberite tudi: Pazite se jih, če imate občutljivo kožo. Kliknite TUKAJ!
Kitajska dieta pospešuje porabo maščobnih zalog
Po 28 dnevih se je raven sladkorja v krvi prve skupine močno znižala. Prav tako so testiranci iz prve skupine izgubili več kilogramov kot udeleženci preizkusa v drugi skupini. Znanstveniki so na podlagi tega izida podrobneje raziskali povezavo med vlakninami in izgubljanjem teže. Ugotovljeno je bilo, da balastne snovi tako zelo spremenijo sestavo črevesne flore, da to vodi v postopno zmanjšanje maščobnih zalog v telesu. Predvsem se zavoljo več zaužitih vlaknin poveča število tistih bakterij, ki razgrajujejo ogljikove hidrate. A študije so pokazale še več – pri kitajski dieti ne gre le za zmanjševanje teže. Taka prehrana je tudi zdrava. Predvsem je znatno olajša diabetes tipa 2, sicer pa pomaga ljudem s porušenim ravnovesjem v črevesni flori znova vzpostaviti normalno stanje.
Kako deluje?
Temeljni princip kitajske diete je uravnoteženo prehranjevanje. To pomeni, da se ne odpovedujemo ne mesu ne ribam ali drugi hrani živalskega izvora. Skrivnost tiči v pravi količini. Obstaja ena sama stroga prepoved, in sicer – povsem brez industrijsko predelane hrane in tudi brez globoko zamrznjene hrane! Jedli bomo torej samo svežo hrano, kar je tako in tako osnovna filozofija kitajske prehrane, naše jedi bodo bogate z vlakninami, sestava hranil pa bo uravnotežena po sledečem principu:
25–60 % žit
20–25% stročnic, kuhane zelenjave, zelišč
5–15 % surove zelenjave (npr. solat), sadja
največ 10 % mesa, rib in jedi živalskega izvora
čaj in voda
Tabela se zdi prej podobna znanstveni razpredelnici kot jedilniku, a je ni prav nič težko upoštevati. Veliko jedi, ki jih običajno jemo, ni težko nadomestiti s hrano, ki je bogata z vlakninami: namesto belega kruha vzamemo polnozrnatega, namesto belih testenin polnozrnate, naročimo pico, narejeno iz polnozrnatega testa namesto navadnega, in ko sami pečemo, uporabimo namesto bele moke polnozrnato.
To je le osnovni načrt dnevnega prehranjevanja med kitajsko dieto, variacije pa si izmišljamo sami, le da ves čas skrbimo, da bo hrana vsebovala veliko balastnih snovi. Tudi redno gibanje spada zraven – joga, sprehodi, kolesarjenje … Ker je značilnost vlaknin, da nas nasitijo, nam med kitajsko dieto ni treba trpeti občutka lakote, hkrati pa bomo s hrano, bogato z vlakninami, veliko naredili za svoje zdravje.
Jedi, ki vsebujejo veliko balastnih snovi
rženi in pšenični otrobi
pira, ovseni kosmiči, ječmen, koruza
stročnice, korenje, zelena, brokoli, špinača, ohrovt, cvetača
zelje vseh vrst – zeleno in rdeče
borovnice, kivi, jabolka
oreški vseh vrst – orehi, mandlji, arašidi, makadamija itd.
sušeno sadje – fige, datlji, slive, rozine
semena – chia, sezam, laneno seme, sončnična in bučna semena, pistacije itd.
Dan s kitajsko dieto
Zajtrk: ovseni kosmiči z amarantom, pirini in pšenični otrobi, prelijemo s sojinim ali ovsenim mlekom, za posip pa semena in mleti kokos
Malica: jabolko
Kosilo: rižota z zelenjavo, bogato z vlakninami, dodamo tudi stročnice
Malica: prgišče suhega sadja in/ali oreški
Večerja: 2–3 rezine polnozrnatega kruha s šunko in/ali sirom ter paradižnikom in/ali kumaro
Mali grehi za večerno gledanje TV: pokovka ali keksi na osnovi ovsenih kosmičev