Estrada

Nujno vzdrževanje športne opreme

J. K., Zarja
3. 9. 2018, 13.01
Deli članek:

Športna oprema ni poceni, njena sestava je specifična, saj vsebuje materiale, izdelane po postopkih visoke tehnologije, zato njeno vzdrževanje ni preprosto. Lahko tekaško opremo operemo kar v pralnem stroju?

Revija Zarja
Športno opremo je treba skrbno vzdrževati. Samo voda ni dovolj.

Ko po teku slečemo dodobra preznojeno tekaško opremo, ki je nemalokrat za povrh še blatna, se kar samo zastavi vprašanje – le kako naj to operem? Spada taka oprema v pralni stroj? Kako oprati športno opremo, je odvisno od materiala, iz katerega je narejena. Vsa bombažna oprema se pere povsem običajno, torej pri višjih temperaturah, lahko tudi skupaj z drugimi, nešportnimi oblačili. Sintetični materiali pa so za visoke temperature preobčutljivi, zato je pri pranju treba strogo upoštevati navodila proizvajalca. Običajno lahko sintetiko peremo na največ 30 stopinjah.

Preberite tudi: Preden skočite med rjuhe, ne pozabite na to! Kliknite TUKAJ!

Se smejo vrhnja, zgolj rahlo preznojena oblačila le poplakniti?

Športno opremo je treba skrbno vzdrževati. Samo voda ni dovolj, da bi odstranili neprijeten vonj in maščobo, ki s kože prehaja v tkanino. Če s pranjem umazane športne opreme čakamo predolgo oziroma je ne operemo dovolj temeljito, se bo vonj trdovratno zažrl v tkanino in zmeraj težje jo bo odstraniti.

Kakšen detergent je najprimernejši?

Na trgu je na voljo posebno pralno sredstvo za športno opremo, ki učinkovito odstranjuje neprijeten vonj iz preznojenih oblačil. Sestava detergenta mora biti takšna, da preprečuje lajkri – tkanini, iz katere je pretežno narejena športna oprema –, da bi se razvlekla in postala elektrostatična. Prav elektrostatičnost poškoduje vlakna tkanine. Če bi torej radi svoja športna oblačila nosili dlje časa, jih moramo ustrezno negovati.

Z detergentom za športno opremo pa lahko brez skrbi peremo tudi nešportna oblačila, saj jim ne bo škodoval. A pozor: sintetična oblačila so občutljivejša od bombažnih, zato pralnega stroja z njimi ne napolnimo do vrha – dovolj bo, če napolnimo pol bobna oziroma največ 4 kg.

Kaj pa vodoodporne jakne in vetrovke za tek?

Poleg posebnega detergenta za športno opremo je za pranje vetrovk in jaken treba nastaviti še ustrezen program na pralnem stroju. Večina sodobnih pralnih strojev ima takšen program. Vodoodporni opremi vsake toliko obnovimo vodoodpornost, za kar so na voljo ustrezna sredstva predvsem v specializiranih trgovinah in na spletu (proofing agents), kajti sčasoma začne prepuščati vodo ter dopušča pronicanje vlage navznoter. To sredstvo uporabljajmo z ustreznim programom pranja in sušenja na pralnem in sušilnem stroju.

Preprečevanje smradu, ki se ga ne da oprati

Nekateri kosi tekaške opreme začnejo sčasoma zaudarjati tudi potem, ko jih operemo. Možnost, da se to zgodi, je manjša, če redno peremo opremo z ustreznimi detergenti. Ti namreč vsebujejo ustrezne encime, ki razgrajujejo znoj in maščobo. Vsekakor moramo opremo prati pri najvišji dovoljeni temperaturi – tako bomo poskrbeli za uničenje bakterij, ki so krive za neprijeten vonj.

Uporaba sušilnika za perilo

Uporaba sušilnika za perilo za umetna vlakna je odvisna od navodil proizvajalca – tkanine različnih proizvajalcev imajo zelo različne lastnosti, zato ni splošnega navodila glede primernosti uporabe sušilnika. Preverimo ob nakupu na etiketi!

Kaj pa mehčalec?

Mehčalec običajno ni potreben, če uporabljamo dobre detergente, saj tudi ti vsebujejo celulozo, ki preprečuje, da bi vlakna postala groba. Nikakor pa ne uporabljajmo mehčalca za vrhnje jakne, saj bi poškodovali zaščitno membrano tkanine. Vedeti je treba, da je vsa športna oprema običajno narejena iz sintetike, njene lastnosti pa se zaradi uporabe mehčalca lahko spremenijo – na slabše.

Kaj pa obutev – spada ta v pralni stroj?

Tudi pri obutvi je najbolje upoštevati navodila proizvajalca – nekatera športna obutev je primernejša za pranje v pralnem stroju, druga manj ali sploh ne. To je odvisno od sestave obutve in izdelave. Nekateri pralni in sušilni stroji imajo program za športno obutev, ki je prilagojen specifičnim lastnostim športne obutve in je manj mehaničen, z le malo ožemanja in centrifugiranja, pravzaprav precej podoben programu za pranje volne in svile.

Pozor: najboljše je, da vložke pred pranjem vzamemo iz obutve.