Nekateri otroci komaj čakajo poletje in počitnice, da se bodo končno lahko zapodili v vodo in uživali v njej, dokler jim med prsti ne zraste plavalna kožica. Drugi pa ob misli na vodo ne občutijo veselja in vznemirjenja, temveč le tesnobo in strah. V vodo ne upajo pomočiti niti prsta, kaj šele da bi plavali v njej. Najprej je treba ugotoviti, zakaj se otrok boji vode, potem pa mu pomagati, da se sooči z njo po korakih.
Ni kriva voda, temveč negativni občutki
Veliko otrok se boji vode. Prostranost vode kot taka namreč lahko že sama po sebi vzbuja občutek brezmejnosti in neoprijemljivosti. Nekateri otroci pa imajo z vodo pač slabe izkušnje, ki so se jim vtisnile v spomin. Potem pa je tu še nepregledna globina, v kateri se lahko skriva marsikaj …
Preberite tudi: Kako se v trenutku znebiti bolečine? Kliknite TUKAJ!
Nekateri otroci pa imajo z vodo pač slabe izkušnje, ki so se jim vtisnile v spomin. Občutki, ki se jim pri tem porajajo, so seveda neprijetni in otrok se boji, da bi jih spet podoživel. Njegov strah pred vodo tako pravzaprav ni povezan neposredno z vodo, temveč z neprijetnimi občutki, ki jih je doživel ob stiku z njo.
Da bi se osvobodil strahu pred vodo, se mora otrok najprej soočiti z njo. Pri tem je zelo pomembno, da lahko zaupa staršem, ti pa mu morajo zagotoviti občutek varnosti ter mu prikazati vodo kot prijetno. Najpomembneje pa je, da mu dovolijo napredovati tako hitro, kot si želi in je pripravljen sam.
Soočenje z vodo
- Otrokov strah pred vodo vzemite resno
Najprej morate ugotoviti, česa je otroka pravzaprav strah v vodi: globine, biti pod vodo, dobiti vodo v oči, nos in usta itd. Pomembno je, da ne podcenjujete njegovega strahu ali se mu celo posmehujete, temveč daste otroku vedeti, da njegov strah jemljete resno. Po drugi strani pa mu ne dovolite, da bi se strahu začel oklepati, temveč ga spodbujajte k rešitvi oziroma soočenju s težavo.
- Ne silite ga
Nekoč se bo res moral spoprijeti s svojim strahom, če ga bo želel premagati, vendar naj ta trenutek izbere sam. Če boste videli, da nanj še ni pripravljen, bodite potrpežljivi in poskusite ponovno drugič. Če se je otrok že opogumil in se podal v vodo, pa ga ne silite, da ostane v njej dlje časa, kot želi.
- Pokažite mu, da je voda zabavna
Pokažite otroku, kako zabavna je lahko igra v vodi. Pomagajte si z vodnimi ali napihljivimi igračami. Če bo otrok pri vodnih vragolijah opazoval tudi druge otroke, pa mu bo kmalu postalo jasno, kaj zamuja, medtem ko opazuje dogajanje s kopnega.
- Po korakih
Ko se bo otrok vendarle odločil, da se spopade s strahom, mu pokažite svoje odobravanje in ga nevsiljivo spodbujajte. Dajte mu vedeti, da mu ne bo treba v vodo, če tega ne bo želel. Najprej lahko samo sedi ob vodi in jo opazuje. Če je pripravljen, lahko vanjo namaka roke ali noge. Sčasoma ga bo voda začela zanimati.
- Pohvala in spodbuda
Kakršen koli napredek bo otrok dosegel, vedite, da je ta zanj še veliko večji, kot je morda videti na prvi pogled. Za vsak svoj (uspešno ali neuspešno) opravljeni podvig si zato zasluži pohvalo in spodbudo za naprej.
- Pravljice in dober zgled
Pripovedujte otroku pravljice ali zgodbice o otrocih s podobnimi težavami. Tako bo vedel, da ni edini, ki se spoprijema s strahom pred vodo. Pokažite mu, da tudi sami uživate v vodi in plavanju, ter mu dokažite, da v vodi ni ničesar, česar bi se moral bati.
Vzbudite pozitivne občutke
- Dojenček
Dojenček se še uči zaupati. Z njim v naročju se podajte v plitvo vodo in mu pokažite, kako prijetna je lahko voda, pri tem pa poskrbite, da se bo počutil varnega. Nato se usedite v plitvino in se nežno igrajte z vodo. Nikoli ne potiskajte otroka pod vodo, predvsem pa ga imejte ves čas na očeh.
- Malček
V teh letih otrok razvija neodvisnost in bo morda želel že kar sam plavati, čeprav še ne zna. Igrajte se z njim v otroškem bazenčku s plitvo vodo ali v plitvem bazenu s stopničkami. Pri tem ga spodbujajte s pisanimi napihljivimi igračami, s katerimi naj odkriva čare vodne zabave. To ga bo morda prepričalo, da bo poskušal namočiti v vodo tudi obraz, zato bodite vedno ob njem in ga imejte nenehno pod nadzorom.
- Predšolski otrok
Otrok te starosti spoznava zakone vzrokov in posledic, zato bo zanj najbolj zabavno in poučno, če bo vodo odkrival s pomočjo vodnih igrač, kot so na primer vodni mlinčki, posodice, iz katerih naj preliva vodo in jih ponovno polni, igrače, ki škropijo vodo, čolnički in podobno. Pomaga tudi, če se v bazenu igrajo otroci, ki se vode ne bojijo – to ga bo morda premamilo, da poskusi stvari, za katere do zdaj ni imel poguma. Seveda tudi za otroke te starosti velja, da morajo biti vedno pod nadzorom odrasle osebe.
- Šolar
Šolski otroci so že ponosni na svoje dosežke, zato bodo tudi v vodi poskušali izvesti čim več novih veščin. Celo najbolj previdni ali boječi otroci bodo poskušali na primer lebdeti na vodi, potopiti obraz vanjo ali gledati pod vodo. Morda se bodo želeli pomeriti z vrstniki ali drugimi otroki, ki že dobro plavajo. Pri učenju novih plavalnih veščin lahko otroku te starosti pomaga, če pod vodo išče različne predmete, na primer kovance, ki so se potopili na dno. Čeprav je morda videti, kot da obvlada vse plavalne veščine, pa ga kljub temu ne smete nikoli izpustiti izpred oči, varnost naj bo vedno na prvem mestu.
Zgolj strah pred vodo ali hidrofobija?
Dokler se otrok sooča zgolj s strahom pred vodo, ki mu preprečuje, da bi užival v njej, še ni vzroka za skrb. Povsem drugače pa je, kadar imamo opravka z bolezenskim strahom pred vodo, ki mu strokovno rečemo hidrofobija. Bodite pozorni, če se otrok izogiba položajem ali dogodkom, povezanimi z vodo, na primer odhodu na plažo ali kopanju v kadi. Pogosto so ob tem prisotni tudi fizični znaki, kot so pospešeno bitje srca, bolečine v trebuhu, tresenje, potne dlani in druge težave. Ti znaki namreč lahko pomenijo, da otrok trpi za hidrofobijo, in v tem primeru je treba poiskati strokovno pomoč.