Z najbolj vročimi dnevi so prišle številne poletne radosti in tudi tegobe. Vendar pa nam z nekaj pazljivosti ne bo treba plačati davka, kot so sončne opekline in glavobol, zaradi katerih, kadar se živo srebro dvigne, trpi kar 73 odstotkov žensk.
S hrano nad sončne opekline
Se še katero sadje v senci prileže bolj kot lubenica? Če boste sočnega sadeža, ki vsebuje veliko likopena, antioksidanta, ki hrani kožo, pojedli vsaj dve rezini na dan, boste zmanjšali možnost sončnih opeklin in skrajšali čas okrevanja, če ste se predolgo zadržali na soncu. Blažje opekline zdravite z obkladki, kopelmi in hladilnimi geli z izvlečkom kamilice, hujše pa z zdravili, ki zmanjšajo možnost alergij, o katerih vam bo svetoval zdravnik. Pomembno je, da pijete veliko tekočine. Nekateri geli se v koži pretvorijo v pantotensko kislino, ta pa s koencimom A obnavlja kožo.
S češnjami nad nespečnost
Trije kozarci češnjevega soka vas bodo zazibali v spanec v soparnih ali nevihtnih nočeh, saj je v soku veliko melatonina in protivnetnih snovi. Baldrijan, v obliki tablet in kapsul, pa priporočajo tudi za pomiritev. Zdravilo je treba vzeti pol ure pred spanjem.
Z navadnim jogurtom nad zastrupitve s hrano
Najmanj štirikrat na teden zaužijte skodelico navadnega jogurta, pa vas ne bo presenetila okužba s salmonelo ter drugimi bakterijami. Jogurt vzdržuje naravno črevesno floro, zaradi česar ostanejo škodljive bakterije zgolj v prebavilih oziroma se ne absorbirajo v telo. Če bruhanje in driska vztrajata, kar kaže na zastrupitev, obiščete zdravnika. Pomagajte si z rehidracijsko soljo.
Nad okužbo sečil z brusničnim sokom
Okužbe sečil se pogosteje pojavljajo pri ženskah, saj imamo krajšo sečnico in več bakterij, ki tako med kopanjem lažje prodrejo do mehurja. Bolečo nevšečnost lahko včasih preprečimo s protibakterijskim brusničnim sokom. Blaga okužba bo minila v treh dneh, ob tem pa vam lahko pomagajo še pripravki iz naravne lekarne: plodovi ameriške brusnice, listi navadne breze, koprive ali zel njivske preslice. Če se v nekaj dneh ne počutite bolje, morate nujno k zdravniku. Nezdravljene blage in ponavljajoče se okužbe lahko namreč povzročijo resne zdravstvene zaplete.
Nad žulje z aloe vero
Odpovejte se sandalom z ozkimi trakovi, ki se zažirajo v kožo. Če ste kljub temu žulj dobili, ga očistite pod tekočo vodo in prekrijte z obližem. Žulj se bo hitreje pozdravil z nekaj kapljicami aloe vere. Majhne otiščance lahko čez noč pozdravite s kosmom vate, ki ga prepojite z ustno vodico. Ta deluje protivnetno in pospeši zdravljenje. Podoben učinek ima limonin sok.
Proti poletnim ogrcem
Drobni mozoljčki, komedoni, nastanejo, ker se izvodilo zaradi znojenja in vplivov UV-sevanja zamaši, loj pa tako zastaja. Dobro zmeljite oziroma zdrobite nekaj strokov česna in ga razporedite na kritična mesta. Učinkuje naj 20 minut in koža bo spet gladka. Uporabljajte zgolj puder v prahu. Lase si spnite ali pristrizite tako, da vam ne bodo silili na obraz. Tudi z rokami se obraza čim manj dotikajte.
Nad pike komarjev s sivko
Pred komarji se lahko zelo dobro zaščitimo z zaščitnimi kremami in razpršili, najmlajše otroke pa ponoči zavarujemo z mrežo nad ležiščem. Če smo na počitnicah v bližini voda, kjer se komarji najraje zadržujejo, namestimo zaščitne mreže tudi na okna. Pike nadležnih komarjev hladimo z natrijevim bikarbonatom in s protivnetno raztopino, ki ublaži srbenje. Pomaga tudi eterično olje sivke.
Nad vročinske glavobole s sladoledom
Ugotovili so, da poletne glavobole povzroči pomanjkanje magnezija, pomembnega elektrolita, ki ga izgubljamo tudi s potenjem. Privoščite si sladoled, ki zviša kislost v prebavilih, to pa pomaga magneziju iz mlečnih izdelkov, oreščkov in banan, da se hitreje vsrkava v telo. Glavobol boste hitro premagali s počitkom v ohlajenem prostoru in s srkanjem hladnega melisinega čaja ali z uživanjem svežih ali suhih listov belega vratiča.