Estrada

Koliko sončne kreme zares potrebuje naša koža?

J. K., Zarja
28. 6. 2018, 13.01
Deli članek:

Odgovor je presenetljiv: zagotovo več, kot mislimo.

Revija Zarja

O škodljivosti sončnih žarkov je bilo veliko napisanega, a še zmeraj se najdejo takšni, ki zaščitne kreme sploh ne uporabljajo. Vendar pa tudi če se z njo redno mažemo, to še ne pomeni, da smo zares zaščiteni pred sončnimi žarki.

Morda včasih kar pozabimo, da nas sonce ne opeče le, ko se sončimo. Lep sončen vikend na pikniku ali kjerkoli na prostem, dolg popoldanski sprehod, obisk športnega dogodka na prostem – vse to so priložnosti, da postanemo rdeči kot kuhan rak. Kar seveda ni videti lepo, še huje pa je, da je nevarno. Nezaščiteno izpostavljanje sončnim žarkom zvišuje nevarnost za kožnega raka. Tudi ljudje s temnejšo poltjo, ki jih ne opeče rdeče, so v nevarnosti, če kože ne zaščitijo. In ni nevarno le, če nas opeče do rdečega – tudi predeli kože, ki običajno ne pordevajo, ker so sonca vajeni, lahko utrpijo veliko škodo, če jih ne namažemo z zaščitno kremo – denimo spodnji del rok.

Revija Zarja

Tisti, ki kreme za sončenje redno uporabljajo, morda ne vedo, da nanos kreme še ne zagotavlja zaščite, ki je navedena na embalaži. Večinoma verjamemo, da je faktor, višji od 30, dobra zaščita. Običajno pa sončna krema s faktorjem 30 realno omogoča zaščito s faktorjem okoli 15. Da bi bila zaščita res ustrezna faktorju 30, bi morali nanesti 2 mg kreme na kvadratni cm. Tako namreč merijo učinek v laboratorijskih testiranjih. Ker sončna krema v resnici ščiti manj, kot označuje faktor na embalaži, je pametno, če začnemo poletno sezono z najvišjim faktorjem zaščite oziroma podvojeno mero od tiste, ki mislimo, da jo potrebujemo.

Koliko kreme torej nanesemo na kožo pred sončenjem? Seveda ni priporočila, ki bi bilo za vse enako. Ne gre le za to, da smo ljudje različni – tudi izdelki na tržišču so tako raznoliki, da enotnega pravila ni: za zaščito pred sončnimi žarki poznamo olja, pene, spreje, kreme in še kaj. V splošnem pa velja, da je za zaščito celega telesa potrebno šest čajnih žličk kreme za sončenje. Preprost izračun pokaže, da čez vikend, ki ga želimo preživeti na soncu, potrebujemo 200 ml kreme na osebo. To je precej več, kot je povprečna raba. Razlika nastaja zato, ker krem za sončenje ne uporabljamo pravilno.

Revija Zarja

In kako se torej pravilno namažemo?

Slišati je neobičajno, a odmerke kreme bomo navajali v – kovancih. Za mero bomo uporabili kupček kreme iz tube na dlani, v premeru primerljiv s kovanci – od desetih stotinov do dveh evrov.

Hrbet

Predvsem moški najpogosteje zbolevajo za rakom kože prav na hrbtu. Ker ta večino leta ni izpostavljen sončnim žarkom, je upravičena domneva, da je glavni vzrok prav poletno sončenje. Za zaščito hrbta potrebujemo dvakratno količino kreme v velikosti kovanca za dva evra. Vedeti pa moramo, da med sončenjem, ko ležimo na brisači, tkanina vpije veliko kreme, tako da takrat, ko vstanemo, nismo več tako zaščiteni kot na začetku sončenja.

Revija Zarja

Prsi

Za zaščito prsnega predela potrebujemo kreme vsaj v velikosti kovanca za dva evra. Težava s prsnim predelom in z dekoltejem je, da sta izpostavljena sončnim žarkom, tudi kadar se ne sončimo. V vsakodnevni rutini poskrbimo za zaščito obraza, kaj hitro pa pozabimo na vrat, tilnik, dekolte. Koža sčasoma dobi različne nepravilnosti – od temnih madežev do svetlih nepigmentiranih lis. Postane groba na dotik in izsušena. Zaradi izpostavljenosti sončnim žarkom se zniža količina kolagena v podkožju, kar naredi kožo neprožno in postarano. Zato je treba poskrbeti za primerno zaščito dekolteja vsakokrat, ko je izpostavljen soncu, ne le kadar se sončimo.

Pleša

Za zaščito redko poraščenega lasišča ali pleše potrebujemo za dvoevrski kovanec kreme, še raje več. Zdravniki plešastim moškim priporočajo slamnik, saj ta z zavihki poleg pleše ščiti tudi ušesa in obraz.

Trebuh

Koža na trebuhu je redko izpostavljena soncu, zato je tem bolj občutljiva. Na začetku sezone sončenja bo dovolj za evrski kovanec kreme, zdravniki pa priporočajo, da še preden zares ležemo na sonce, si raje nekaj dni podlago nabiramo v senci, kajti nobena krema za sončenje ne more nadomestiti takšne naravne zaščite.

Ramena

Ramena težko sami dosežemo, zato ta predel pogosto površno natremo s kremo. Za vsako ramo uporabimo količino kreme v velikosti kovanca za en evro, namažemo pa se že doma in ne šele na plaži, saj je ta del zelo izpostavljen soncu in je prav, da je zaščiten že na poti k morju. Pretežen del leta so ramena zakrita, zato koža sonca ni vajena. To dela ramena še toliko občutljivejša in je koža na tem predelu toliko hitreje čezmerno opečena. Že na pomlad in takoj na začetku poletja poskrbimo za redno zaščito razgaljenih ram.

Revija Zarja

Roke in noge

Ženske najpogosteje zbolevajo za kožnim rakom na nogah. Na rokah pa se žal pojavlja rak tako pri moških kot ženskah. Deloma je to povezano tudi s tem, da je spodnji del rok izpostavljen sončnim žarkov večino leta, zato poleti redko pordi, zaradi česar zmotno mislimo, da tega dela telesa ni treba posebej zaščititi s kremo za sončenje. Za primerno zaščito bomo poskrbeli z nanosom kreme v velikosti kovanca za en evro za zgornji del ene roke, potem z zajemom kreme v velikosti kovanca za evro za spodnji del roke.

Tudi za zaščito nog uporabimo količino kreme v velikosti kovanca za evro za zgornji del ene noge in enako količino za spodnji del noge. Posebej pozorno nanesimo kremo na zadnjo stran stegen in notranjost kolen! Četudi se nam zdi, da imam blede noge, in si želimo, da bi čim prej lepo zagorele, naj ima krema visok zaščitni faktor.

Posebno opozorilo velja za nart, ki je zelo izpostavljen soncu, zato si ga ne pozabimo namazati. (jk)

Kako si zaščitimo obraz

Nos – za nosa bo dovolj kreme v velikosti kovanca za 20 centov. Opeklina na nosu je pogost pojav, prav tako je pogost kožni rak na tem predelu kože. Ta tip raka na koži se običajno ne širi na druge predele, vendar zahteva kirurški poseg, ki pušča opazne spremembe v videzu, zato bodimo skrbni pri nanašanju zaščitne kreme na nos. Poleg običajnih krem za sončenje, ki vsebujejo oktokrilen in avobenzon, si je pametno po vrhu nanesti še dodatno zaščitno kremo, ki vsebuje cinkov oksid. Vedeti pa je treba še to, da kremo z nosa pogosto hitro zbrišemo zaradi nezavednega dotikanja, brisanja znoja, nosu ipd.

Ušesa - ušesa najpogosteje pozabimo namazati s kremo za sončenje, v resnici pa so – še posebej pri kratkolascih ali spetih laseh – eden najbolj izpostavljenih delov telesa. Zelo pogost je rak kože na ušesih pri starejših moških. Ta tip raka je nevaren, saj se rad širi na bližnje žleze. Namažemo pa celo uho, ne le vrh uhlja. Na vsako uho nanesemo kremo v velikosti kovanca za deset centov.

Rob lasišča – če poleti ne nosimo klobuka, si moramo zaščititi tudi občutljivi predel kože na robu lasišča. Izkušnje kažejo, da je poraščen del kože precej odporen proti negativnim vplivom sončnih žarkov, kar dokazujejo moški, ki so dolga leta nosili brade, ko pa jih obrijejo, je ta del kože manj občutljiv za sončne žarke. Je pa zato tem občutljivejši tanek prehod med poraščenim in golim delom kože. Uporabimo količino kreme, ki v premeru ustreza kovancu za pet centov. Še boljša kot s kremo je za te predele zaščita s slamnikom.

Čelo in tilnik – tudi rak na čelu je pogost, zato nikar ne zanemarimo tega predela. Za zaščito čela nanesemo količino kreme v velikosti kovanca za deset centov. Izkušnje kažejo, da si neradi nanašamo kremo na čelo; nekateri izpustijo rob lasišča, da jim mastna krema ne spridi frizure, drugi pa kreme na čelu ne marajo, ker jim zaradi znojenja pekoče draži oči – posebej športniki. A tej zoprnosti se lahko izognemo z uporabo cinkovega oksida, ki je trdnejše teksture in se ne raztaplja v znoju. Dobi se tudi že cinkov oksid, ki je toniran in ni čisto bel. Koža na tilniku je zelo občutljiva, zato potrebuje posebno zaščito pred sončnimi žarki. Kremo si nanesemo od 15 do 30 minut pred odhodom na sonce, da se posuši in jo koža vpije. Če je tilnik zmeraj zakrit z dolgimi lasmi, koža sonca ni vajena, med sončenjem pa dolge lase radi spnemo, s tem pa sonca nevajeno kožo zelo izpostavimo. Za zaščito tilnika uporabimo količino kreme, ki v premeru ustreza kovancu za 20 centov.

Preostanek obraza

Za zaščito obraza in vratu uporabimo zajem kreme v velikosti kovanca za 20 centov za vsako lice. Nikar se ne izogibajmo koži pod očmi in vrh lic. Seveda si ne želimo mazati kreme preblizu očem, zato ta predel pogosto zanemarimo. Lahko pa za zaščito te posebej občutljive kože uporabimo toniran cinkov oksid, ki se ne topi in ne draži oči. Prav tako je ta res zelo občutljivi predel pametno zaščititi še z sončnimi očali.

Izbor kreme

Običajna vlažila krema za obraz z dodatkom zaščite pred soncem ni dovolj. Na vrhuncu poletja nam edino pravo zaščito kože na obrazu zagotavlja krema za sončenje.

Preberite tudi: Kaj lahko zdaj naredimo za svoje zdravje? Kliknite TUKAJ!