Estrada

FOTO: Slovenci očarali Bavarce

Stane Sušnik, Zeleni raj
4. 7. 2018, 12.01
Deli članek:

Kot smo večkrat omenili v naši reviji Zeleni raj, se je med 11. in 14. majem v bavarskem Freisingu odvijal vrtnarski sejem, ki so ga letos pripravili že dvaindvajsetič. Na njem so veliko pozornosti namenili Sloveniji, ta se je predstavila res prepričljivo.

Revija Zeleni raj
Zjutraj, pred odprtjem vrat, je sejemski prostor kazal povsem drugačno podobo kot pozneje.

Sejem Gartentage Freising spada med uveljavljene tovrstne prireditve, saj je bil med prvimi v Nemčiji. Pobudnica Anita Fischer, ki ima sicer svoj studio za oblikovanje vrtov, je že sredi 90. let prejšnjega stoletja zaznala rast zanimanja za vrtove. Pri izboru sodelujočih je kriterije postavila zelo visoko, zato se na njem res predstavljajo tisti vrtnarije ter ponudniki pohištva, drobnih pripomočkov, orodja, knjig, čebelarskih izdelkov in drugega, ki spadajo med najboljše na svojem področju. Sodelujejo Nemci, Avstrijci, Francozi, Angleži. 

Revija Zeleni raj
Generalna konzulka Republike Slovenije v Münchnu Dragica Urtelj (levo) in županja Freisinga Eva Boenig.

Njene počitnice v Sloveniji

Na dvorišču nekdanjega benediktinskega samostana torej vsako leto drugi konec tedna v maju postavijo več kot sto stojnic. Sejem pa ni le ponudba in prodaja, temveč prirediteljica tudi izbere državo, ki jo na sejmu njeni predstavniki približajo obiskovalcem s predavanji o vrtovih, flori in drugimi, s hortikulturo povezanimi temami. Za letošnje leto je Anita Fischer izbrala Slovenijo, na katero jo vežejo lepi spomini, saj je kot otrok s starši prihajala sem na počitnice, pa tudi pozneje se je vračala k nam. Na odprtju sejma, pa tudi pozneje ob predstavljanju naših strokovnjakov ter drugih sodelujočih, je Fischerjeva govorila o naši deželi s številnimi presežniki.

Revija Zeleni raj
Pobudnica sejma in glavna organizatorka Anita Maria Fischer med branjem pozdravnega govora ob odprtju sejma

Podpora Republike Slovenije našim predstavnikom

Tokrat se je prvič v zadnjih desetih letih, odkar na sejmu namenjajo pozornost posamičnim državam, zgodilo, da je k temu pristopila tudi izbrana država s svojimi organi. Generalni konzulat Republike Slovenije v Münchnu se je dejavno vključil v pripravo sejma in pomembno obogatil program sejma ter odlično predstavil našo Slovenijo. Pobrateni mesti, Freising in Škofja Loka, so znova povezali s pomočjo škofjeloškega Čebelarskega društva, to je na sejmu predstavilo svojo dejavnost, še posebno v povezavi z bližajočim se svetovnim dnevom čebel. Prejeli so priznanje za najbolje urejen predstavitveni prostor! Priznana izdelovalka modelčkov loških kruhkov Petra Plestenjak Podlogar je prikazala izdelovanje teh modelčkov.

Revija Zeleni raj
Ob tako bogati ponudbi rastlin obiskovalci skoraj nismo mogli oditi praznih rok s sejma.


Ob odprtju sejma je obiskovalce nagovorila generalna konzulka Dragica Urtelj, navedla sodelujoče slovenske predstavnike in se zahvalila prirediteljem za povabilo. Več kot dober sprejem so doživeli člani okteta saksofonistov Konservatorija za glasbo in balet iz Ljubljane, ti so prisotne osvojili že s prvo skladbo, njihovo interpretacijo ene od Bachovih kompozicij.

Revija Zeleni raj
Oktet saksofonistov Saxfam s Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani je nastopil na čudovitem notranjem dvorišču nekdanjega benediktinskega samostana.

O slovenski flori, vrtovih, vrtnicah in vrtnarjenju

Vse tri dni sejma so v posebni dvorani naše lepote in znanje predstavljali z besedo in s fotografijami slovenski strokovnjaki in vrtnarji. Oblikovalec vrtov Borut Benedejčič je s pomočjo partnerke Tanje Godnič opisal svoje tri nagrajene projekte na londonskih vrtnarskih razstavah ter pojasnil, zakaj je Kras zanj neusahljiv izvir navdiha. Vrtnarja Gorazd in Ignac Mauer iz Šentjurja pri Celju sta opisala številne redke rastline, ki jih gojita, in spregovorila o tem, zakaj sploh vrtnarita. Matjaž Mastnak iz Arboretuma Volčji Potok slovi kot priznan preučevalec vrtnic, kar je znova dokazal z nizom zanimivih anekdot in dejstev o vzgoji ter vlogi teh grmov na območju Srednje in Vzhodne Evrope. Vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani dr. Jože Bavcon in njegova sodelavka mag. Blanka Ravnjak sta poslušalcem nakazala, zakaj smo Slovenci lahko ponosni, ker imamo še vedno veliko cvetočih travnikov. Prisotni so po predavanju izrazili skrb, kako je mogoče ohraniti to floristično bogastvo. Barviti travniki so bili s fotografijami predstavljeni tudi na razstavi v hodniku stavbe, na katere dvorišču se je odvijal sejem.

Revija Zeleni raj
Del zbirke modelčkov škofjeloških kruhkov na razstavi.

Slovencev za poldrugi avtobus!

Seveda pa je bil sejem namenjen tistim, ki radi vrtnarijo. Skoraj ni bilo obiskovalca, ki ne bi nosil vsaj ene vrečke s sadikami ali pa kak vrtni okrasek; mnogi so uživali ob napitkih in prigrizkih na toplem soncu vse dni. Prispel je tudi poln avtobus ljubiteljev vrtnarjenja iz Slovenije, tako da lahko z gotovostjo zapišem, da so bili Slovenci v Freisingu te dni gotovo najštevilnejši »tujci«.

Revija Zeleni raj
Magistra Blanka Ravnjak med predavanjem o cvetočih travnikih v Sloveniji.

Prijazen sprejem bavarskih gostiteljev ter veliko zanimanje za naše delo in rastlinstvo sta potrdila, da ljubiteljev hortikulture ne ločita ne jezik ne razdalja, ampak ju povezujta ljubezen do narave in občutek za lepo.

Revija Zeleni raj
Priznana izdelovalka modelčkov loških kruhkov Petra Plestenjak Podlogar med prikazom

Revija Zeleni raj
Člana slovenske folklorne skupine iz Münchna ob stojnici Slovenske turistične organizacije.

Preberite tudi: Kakšno barvo sten izbrati za svoj dom? Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki