Moda poletnih obuval je seveda pestra, in če se boste sprehodili po ulici, boste opazili pisano izbiro obutve, v kateri se znajdejo nikoli prežvečene »allstarke«, japonke, natikači, sandali z jermeni, balerinke, tekaški copati, lesene »cokle« ... Skratka, karkoli boste obuli, ne bo narobe. Vendar je še zlasti poleti pomembno, kako kakovostne čevlje nosimo in ali naša noga »diha«, ali ji obutev zagotavlja udobje in varnost. Ali je res tako?
Mehki in tanki podplati
Strokovnjaki opozarjajo, da bi se bilo predvsem natikačem, japonkam in balerinkam smiselno odpovedati. Trojica je odlična za kratek sprehod do plaže, nič ne bo narobe, če jih boste obuli pred odhodom na bazen ali v savno ter se obuti vanje oprhali po treningu na fitnesu. A če je pred vami daljša hoja, raje izberite primernejšo obutev, saj mehak in spužvast podplat, na primer pri japonkah in natikačih, stopalom ne daje nobene opore. Zaradi mehkega podplata se stopala med hojo obračajo navznoter, kar pri daljših razdaljah izzove bolečine v peti, v loku stopala, na mehkem delu okoli prstov in tudi v mišicah. Izjemno tanek in povsem raven podplat balerink pa stopal ne varuje pred mehanskimi poškodbami, po navadi tak material tudi ne diha.
Kaj vse trpi?
Trikotni trak v obliki črke v, ki ob podplatu sestavlja japonko, ali zgolj trak čez nart povzročita, da med hojo krčimo prste. Zaradi tega se mišice tetive preveč napenjajo, kar lahko povzroči razvoj tendintisa, vnetja ahilove tetive, ki se kaže sprva v blažji, sčasoma pa v močnejši bolečini in oteklini. Pri nošenju natikačev in japonk se tudi trudimo, da ob tla ne udarjamo premočno, in to negativno vpliva na našo hojo, saj je prisiljena, koraki pa so posledično krajši. Strokovnjaki menijo, da lahko dolgoročno nošenje japonk povzroči celo poškodbe hrbtenice.