Modra svetloba, ki seva iz pametnih telefonov, tabličnih in drugih računalnikov, načenja kožo in jo guba, škodi očem ter nagaja spalnemu ritmu. Zato smo zbrali nekaj namigov, kako in s čim se lahko zavarujete pred digitalnim staranjem.
Kaj je modra svetloba?
Strokovnjaki že govorijo o notranjem smogu in o ekranskem obrazu (angl. screen face), kajti modra svetloba prodira globoko v kožo in domnevajo, da povzroča oksidativni stres, podobno kot UVA-sevanje.
Modra svetloba je sicer del povsem vsakdanje svetlobe, označujejo jo kot svetlobo HEV (High Energy Visible Light) in predstavlja 50 odstotkov svetlobe sončnega spektra. Preostala polovica se deli na nevidne žarke UVA in UVB (skupaj 5 odstotkov) ter infrardeče žarke (45 odstotkov).
Plusi
Seveda ima sončna svetloba svojo pozitivno stran: brez toplote infrardečih žarkov na Zemlji namreč ne bi mogli preživeti. Žarki UVB med drugim skrbijo, da se v koži tvori dovolj vitamina D (pomemben za močne kosti, varovanje pred diabetesom in srčno-žilnimi boleznimi), modra svetloba pa ima v majhnih količinah zelo pozitivno vlogo pri preprečevanju zimske depresije, medtem ko jo dermatologi ciljno uporabljajo za zdravljenje aken in nevrodermitisa.
Minusi
A poudarek je na zmernosti. Takoj ko je izpostavljenosti preveč, se vam to maščuje: žarki UVA, denimo, povzročajo prezgodnje staranje kože in trdovratne pigmentne madeže; modra svetloba, ki v kožo prodira še globlje, pa pri tem tvori proste radikale. Ti uničujejo vlakna vezivnega tkiva (kolagen, elastin), zaradi česar nastajajo gube, koža pa izgubi tudi elastičnost na predelu brade in lic. Poleg tega modra svetloba oslabi zaščitno plast kože, zaradi česar je ta bolj razdražena in nagnjena k pordelosti.
Zaščita
Do določene mere se koža sama ščiti pred modro svetlobo, in sicer z opsini (vrsta proteinov), ki so občutljivi za svetlobo določenih dolžin. Nahajajo se v celicah očesne mrežnice, izločajo pa se tudi iz povrhnjice. Koža torej modro svetlobo lahko »vidi« in prepozna: ko se ta pojavi iz pametnih telefonov ali računalnikov, postanejo opsini aktivni, ustvarjati začno zaščito in sprožijo regeneracijo kožnih celic. Ker pa ste modri svetlobi po navadi izpostavljeni dolgo časa, saj za računalniki sedite ure in ure, opsini sčasoma oslabijo, prosti radikali se začno razmnoževati in oksidativni stres začne v kožnih celicah s svojim najljubšim opravkom: pospešenim staranjem.
Da pa bi slednje preprečili, vam seveda ni treba iti na digitalno dieto. Namesto tega so kozmetični strokovnjaki izdelali večinoma na rastlinah temelječe kreme za vsakodnevno nego kože.
Negovalni izdelki zoper napade modre svetlobe
Rastlinski izvlečki so trenutno najmočnejše orožje proti modri svetlobi. Biokemijska podjetja so zadnjega v vrsti odkrila cvetove Buddleje officinalis, ki raste predvsem v kitajski provinci Sečuan. V nasprotju z Buddlejo davidii, ki je vrtna rastlina, ima Buddleja officinalis zelo visok delež aktivnih snovi za zaščito pred svetlobnim spektrom; nekatere od teh snovi so tudi v sončničnih semenih in drevesu Tara.
Ena najboljših zaščit pred modro svetlobo pa je tudi čokolada oziroma peptidi iz semen jedilnega kakava, vrste Criollo porcelana, ki raste v Peruju. Študije kažejo, da ti peptidi sproščajo opsine v koži in tako uničujejo proste radikale, podobno kot to počno antioksidanti (na primer tisti iz listov jablane, sladkega lesa in ognjiča).
Kako lahko pomaga prehrana?
Ne nazadnje pri zaščiti kože pred modro svetlobo pomaga tudi pravilna prehrana. Uravnotežen jedilnik z veliko antioksidanti krepi imunski sistem in preganja proste radikale, ki nastajajo zaradi svetlobe HEV. In katera živila so najboljša? Če stavite na paradižnik, brokoli, zelje, avokado, borovnice, citruse, oreščke in proso, bo vaša koža še dolgo mladostna!
Kako lahko ublažite modro sevanje z ekranov
Le nekaj potez je potrebnih, da bosta računalnik in telefon koži prijaznejša. Obstajajo namreč programi, ki modro svetlobo ublažijo:
Pri Windows 10 vključite možnost »nočni modus«, pri starejših operacijskih sistemih Windows pa program »LightBulb«.
Kdor dela z računalnikom znamke Mac, lahko naloži brezplačen program »f.lux«.
Mobilni telefoni androidi bodo gubam bolj prijazni, če boste nanje naložili aplikacijo »Twilight« ali »Night Screen«, na iPhone pa nočni modus »Night Shift« z vgrajenim filtrom za modro svetlobo.
Oči lahko zaščitite tudi s posebnimi računalniškimi očali s filtrom proti modri svetlobi. Na primer Solitaire Protect Balance 2, znamke Rodenstock.