Ranunkule (zgoraj na fotografiji) izvirajo iz osrednje Azije, njihovo uradno ime pa smo jim nadeli Evropejci. Poznamo jih v različnih barvnih različicah - od bele, nežne in temnejše roza, rumene, oranžne, rdeče do vijolične.
Znanstveno ime vetrnice je Anemone. Izvira iz južne Evrope in Azije. Obstaja kar 120 različic te rastline, ki nas spomladi osvaja v beli, modri, rdeči, roza in vijolični variaciji.
Proteja je izvorno rasla na kamnitih območjih ob obalah južne Afrike. Prvotno je obstajala samo v oranžni barvi, zdaj pa jo cvetličarji po svetu ponujajo v oker, rumeni in rdečkasti barvi.
Da boste v spomladanskem cvetju uživali čim dlje, ga rezanega vedno postavite v čisto vazo s svežo vodo, ki jo menjajte na vsake tri dni. Življenjsko dobo jim bo še podaljšalo hranilo za rože, ki ga vmešamo v vodo.
Preden rezano cvetje postavimo v vazo, moramo konec stebla vedno odrezati diagonalno za kakšen centimeter ali dva. S tem roži omogočimo, da lažje vsrka vodo in dodana hranila.
Postavite jih lahko, kamorkoli vam poželi srce, samo ne preblizu toplotnega vira (radiatorja ali direktnega sonca) ter sadja.
Pomladno cvetje je prežeto s simboliko. Ranunkule, vetrnice in proteje med drugim povezujemo s ponosom, očarljivostjo, spoštovanjem in poštenostjo. Z njimi lahko veliko povemo in so lahko čudovito presenečenje.
Recept za šopek s spomladanskimi cvetlicami
Zaprite oči in si v mislih narišite pomlad. Katere barve vidite? Da boste v vazi resnično ujeli pomlad, je dobro uporabiti barvne odtenke oranžne, bele, vijolične in modre. Izberite visoko, sodobno valjasto vazo, ki bo povzdignila cvetje in omogočila dovolj prostora za veliko stebel.
Potrebujete: ranunkule, vetrnice, proteje, frezije, logarico oziroma močvirski tulipan, travo migalico in praprot.
Več v spodnji galeriji!