Britanska premierka Theresa May je lani z zakonodajo zavezala zaposlovalce z več kot 250 zaposlenimi, da vladnemu uradu za enakost poročajo o plačnem razkoraku med spoloma. Do izteka roka v sredo zvečer je podatke sporočilo okoli 10.015 podjetij in uradov.
Okoli 78 odstotkov podjetij in organizacij v javnem sektorju moškim plačuje več kot ženskam, kažejo podatki. V 14 odstotkih primerov so bolje plačane ženske, pri preostalih pa plačnega razkoraka ni. Gre za merjenje z mediano, srednjo vrednostjo, ki razdeli posameznike na polovico glede na višino plač.
V Veliki Britaniji je načelo enakega plačila za enako delo uzakonjeno že 47 let. Še vedno pa prihaja do plačnega razkoraka, če na primer vodilna mesta v podjetju zasedajo moški, pojasnjuje britanski BBC.
Podatki so pokazali, da je srednje plačilo, ki ga prejemajo ženske, v povprečju slabih 10 odstotkov nižje od srednjega plačila njihovih moških sodelavcev.
Britanski Guardian ob tem izpostavlja, da je v zbiranju omenjenih podatkov veliko kritičnih točk. Vseeno pa bo poročanje podatkov spodbudilo delodajalce k razmisleku o ovirah, s katerimi se pri napredovanju na delovnem mestu srečujejo ženske.
Mayjeva je ta teden napovedala spopad z nepravičnim razkorakom med plačami obeh spolov. Druga ženska na čelu britanske vlade v zgodovini države - prva je bila železna lady Margaret Thatcher - je poudarila, da "velike krivice še vedno zadržuje preveč žensk".