V KOPALNICI
To je prostor, kjer se vlaga srečuje s toplim zrakom – in prav takšno okolje je odlično gojišče za bakterije. Redno menjavanje ščetk, krtač, brisač ipd. je torej nujno.
Zobna ščetka
Kako pogosta naj bo menjava? Vsake tri mesece.
Zakaj? Raziskave so pokazale, da imajo tisti, ki pogosteje menjajo zobno ščetko, manj težav z dlesnimi. Zobna ščetka mora biti zmeraj na zraku in suha – to velja za običajno, prav tako pa za električno ščetko. Rado pa se zgodi, da pozabimo na čistočo kozarca, v katerem je ščetka – občasno ga operemo v stroju za pomivanje posode.
Krema za roke
Kako pogosta naj bo menjava? Vsakih 12 mesecev.
Zakaj? Okoli 80 odstotkov vseh bolezni staknemo preko rok. Če zajemamo kremo s prsti neumitih rok, ostane v njej dovolj bakterij, da se lahko začnejo razmnoževati. Pametno je namesto kreme v posodi uporabljati kremo v tubi.
Britvice
Kako pogosta naj bo menjava? Vsaka dva tedna.
Zakaj? Ostanek pene, koščki dlak in vlaga ustvarjajo okoliščine, ki omogočajo nastanek glivic. Po vsakokratni uporabi rezilo temeljito očistimo, samo britvico pa je najbolje hraniti na zraku, da se temeljito posuši.
Straniščna krtača
Kako pogosta naj bo menjava? Vsakih šest mesecev.
Zakaj? Sčasoma se med krtačnimi ščetinami nabere dovolj klic, da se jih s splakovanjem ne da več odstraniti. Ker je straniščna krtača običajno postavljena pokonci v manjši posodici, v kateri se zmeraj nabere tudi voda, je pametno, če tej vodi dodamo nekaj sanitarnega čistila. S tem bomo podaljšali uporabnost ščetke. Za manjše obremenjevanje okolja z odpadki pa je najbolj prav, če nabavimo straniščno krtačo z možnostjo menjave zgolj krtačnega dela.
Brisače
Kako pogosta naj bo menjava? Vsake tri dni.
Zakaj? Brisača, ki jo uporabljamo po prhanju, je po uporabi zelo mokra, zato jo, čeprav se posuši, lahko uporabljamo največ tri dni. Zelo pomembno je, da ne uporabljamo iste brisače za obraz in za brisanje rok. Nikakor ni primerno, da bi eno brisačo uporabljalo več ljudi. Brisače bodo bolj sveže in čiste, če jih operemo pri 60 stopinjah in ne pri 40.
V KUHINJI
Prav v kuhinji je higiena osrednjega pomena. Delovne površine je treba redno čistiti s sredstvom za pomivanje posode, ki uničuje klice prav tako uspešno kot druga dezinfekcijska sredstva, je pa za uporabo v kuhinji najbolj primerno.
Deska za rezanje
Kako pogosta naj bo menjava? Približno vsako leto.
Zakaj? Najpomembnejši razlog za pogosto menjavo deske za rezanje so ureznine, ki jih naredi noževo rezilo. V teh zarezah se namreč zgoščajo ostanki hrane. Desko operemo z zelo vročo vodo, najmanj 60 stopinj, najsi bo iz umetnega materiala ali lesena.
Kuhinjske krpe
Kako pogosta naj bo menjava? Dvakrat na teden.
Zakaj? Rezultat nemške raziskave je bil skrb vzbujajoč – kar 89 odstotkov kuhinjskih krp je vsebovalo E-coli bakterije. Zaradi bombažne sestave in zelo visokega odstotka vlage se v krpah uspešno in hitro razvijajo klice, ki povzročajo težave v trebuhu in črevesju. Peremo jih pri 60 stopinjah.
Gobica za pomivanje posode
Kako pogosta naj bo menjava? Vsak teden.
Zakaj? Morda se sliši neverjetno, a na kvadratnem centimetru gobice je do 10 milijonov bakterij. Zato gobica kaj kmalu ne služi čiščenju posode, marveč le enakomernemu razporejanju nevidne umazanije.
Posoda za mikrovalovko
Kako pogosta naj bo menjava? Vsakih 12 mesecev.
Zakaj? Ob vsakodnevni rabi se posoda za mikrovalovke, ki je narejena iz posebne umetne mase, zelo obrabi. Postane hrapava in razpraskana, zato je ni več mogoče temeljito počistiti. Še bolj nevarno je, da vsak umetni material vsebuje sredstva za mehčanje, ki ob visokih temperaturah zaradi prask na površini preidejo v hrano. Ob nakupu bodimo pozorni na oznako – brez BPA (Bisphenol A).
V SPALNICI
Dober in trden spanec je pogosto odvisen od občutka domačnosti, zato se kaj radi navadimo na svojo posteljo in ne želimo v njej ničesar spremeniti. A da bi bilo v postelji tudi zdravo, je le treba včasih tudi kaj zamenjati.
Vzmetnica
Kako pogosta naj bo menjava? Vsakih 10 let.
Zakaj? Seveda se s časom v vzmetnici udomačijo pršice. A to ni edini razlog. Nastanejo tudi udornine in vzmetnica postane ne le neudobna, marveč tudi škodljiva za hrbtenico.
Posteljnina
Kako pogosta naj bo menjava? Vsaka dva tedna.
Zakaj? Po približno desetih dneh je posteljnina že prepojena z znojem in koščki odmrle kože. Prav zato tudi posteljnino peremo pri 60 stopinjah in ne pri 40. Če pa smo navajeni spati brez pižame, kar goli, je treba posteljnino menjati vsak teden.
Vzglavnik
Kako pogosta naj bo menjava? Vsaka tri leta.
Zakaj? Lasje, prhljaj, odmrla koža – vse to se noč za nočjo nabira na in v vzglavniku. Vsake tri mesece vzglavnik operemo v pralnem stroju, pri tem pa upoštevamo navodila proizvajalca, po treh letih pa se je od še tako priljubljenega vzglavnika žal treba posloviti.
Odeja
Kako pogosta naj bo menjava? Po 5–10 letih.
Zakaj? Drugače od vzglavnika je lahko odeja dalj časa zvesta spremljevalka našega spanca, in sicer predvsem zato, ker ne ležimo na njej. A treba jo je vsako leto oprati oziroma očistiti po navodilih proizvajalca.