Pa vendar enkrat tudi mozolji minejo. Blanka Zagoričnik Opara, dr. med., specialistka dermatovenerologije, pravi, da se običajno pojavijo nekoliko pred puberteto, med desetim in trinajstim letom, in trajajo več let, nato pa sami od sebe minejo. »Včasih pa mozolji trajajo tudi do tridesetega leta starosti, v redkih primerih vse življenje,« razlaga dermatologinja in dodaja: »Nekateri mozolje prvič dobijo šele v odrasli dobi: pri ženskah lahko na pojav mozoljev po dvajsetem oziroma tridesetem letu starosti vplivajo hormonske nepravilnosti (sindrom policističnih jajčnikov, oralni kontraceptivi ali vnos androgenov). Pri obeh spolih lahko mozolje povzročijo tudi različna zdravila (kortikosteroidi, nekatera psihiatrična zdravila, kemoterapija), različni lokalni preparati in mehansko draženje kože.«
Ne le na obrazu
»Mozolji se pojavijo na obrazu, vratu, prsih, hrbtu, ramenih in nadlahteh,« razlaga dermatologinja in dodaja: »Čeprav pogosto spontano minejo, je zdravljenje priporočljivo, saj s tem skrajšamo čas trajanja bolezni, zmanjšamo izraženost bolezni in preprečimo nastanek brazgotin.«
»Napad« na oba spola
»Mozolji običajno prizadenejo oba spola enako pogosto, vendar je med njimi nekoliko razlik. Mlajši moški pogosteje kot mlajše ženski zbolijo za hujšimi oblikami mozoljev, ki trajajo tudi dlje časa.« Dermatologinja pravi, da so izbruhi mozoljev pri ženskah pogosto povezani s hormonskimi spremembami med menstrualnim ciklom, opozarja pa, da jih pogosto povzročijo tudi različna kozmetična sredstva. »Na nastanek mozoljev vplivajo dednost, mastnost kože, moški spolni hormoni, delovanje bakterij, imunološki dejavniki in vnetje,« pravi Blanka Zagoričnik Opara, dr. med., specialistka dermatovenerologije, ki dodaja, da se v puberteti poveča izločanje moških spolnih hormonov tako pri moških kot pri ženskah: »Moški spolni hormoni delujejo na žleze lojnice v koži tako, da se te povečajo, poveča se tudi izločanje loja in s tem mastnost kože. Žleze lojnice so v koži predvsem na tistih predelih, kjer so mozolji najpogostejši (obraz, prsi, hrbet). Običajno se loj izloča iz žleze lojnice po lasnem mešičku na površino kože. Pri mozoljih pa ostanejo odmrle celice znotraj mešička pomešane z lojem in zaprejo folikel. V mešičkih so običajno prisotne bakterije. Ena od teh je Propionibacterium acnes-P, ki je prisotna tudi na koži pri ljudeh, ki nimajo mozoljev. Pri aknasti koži pa postanejo nekatere žleze lojnice zamašene in predstavljajo gojišče za P. acnes, ki se v njih hitro razmnožuje. Kemični produkti, ki jih ta bakterija izloča, povzročijo vnetje v mešičku in njegovi okolici.«
Zdravljenje mozoljev
»Zdravljenje je odvisno od stopnje izraženosti bolezni, bolnikove starosti in spola,« razlaga dermatologinja Blanka Zagoričnik Opara, dr. med., ki v Dermatološkem centru Derm sodeluje s kozmetičarko Ireno Pirc, in dodaja: »Mozolje vedno zdravimo individualno. Krema, ki je nekomu mozolje pozdravila, pri drugem morda ne bo tako uspešna in jo bo treba kombinirati z drugimi zdravili, lahko pa povzroči celo draženje kože. Če sredstva, ki ste jih do zdaj uporabljali, mozoljev niso pozdravila, je potreben pregled pri dermatologu. Ta vam bo predpisal zdravljenje, ki je za vas najprimernejše. Cilj zdravljenja je pozdraviti že obstoječe spremembe in preprečiti nastajanje novih.« Pa vendarle se jih ne da znebiti čez noč – sogovornici pravita, da po navadi mine več tednov ali celo mesecev, preden mozolji »izginejo«.
Ne stiskajte!
»Mozoljev ne smemo stiskati ali praskati, saj takšni posegi na koži puščajo trajne posledice – brazgotine. Nikakor ne smemo stiskati vnetnih sprememb, saj lahko razširimo vnetje v globino in tako še povečamo možnost nastanka brazgotin.« Blanka Zagoričnik Opara, dr. med., specialistka dermatovenerologije
»Pri zdravljenju mozoljev je pomembna redna nega kože s kozmetičnimi preparati, namenjenimi negi aknaste kože, ob tem pa izvajamo tudi kozmetične posege za odstranjevanje odmrle povrhnjice. To olajša prodiranje aktivnih sestavin, ki so v kremah, v kožo, kar dosežemo s sodobnimi metodami in instrumenti; tako tudi očistimo komedone in preprečimo nastanek vnetja,« razlaga kozmetičarka Irena Pirc.
»Blage oblike mozoljev zdravimo s kremami, geli in losjoni, ki vsebujejo antibiotike, benzoil peroksid, azelainsko kislino in derivate vitamina A. Sredstva nanašamo na prizadete dele kože: odprejo pore in zmanjšajo število bakterij na koži. Rezultati zdravljenja so vidni šele po dveh do štirih tednih. Kadar lokalna terapija ni dovolj uspešna, je potrebno tudi sistemsko zdravljenje. Hujše oblike mozoljev zdravimo tako, da poleg zdravil, ki jih nanašamo na kožo, zdravila tudi zaužijemo; sistemsko zdravimo z antibiotiki, oralnimi kontraceptivi (pri zdravljenju hujših oblik mozoljev pri ženskah) in derivati vitamina A: lokalno naneseni na kožo odpirajo pore in delujejo keratolitično. Sistemsko pa derivate vitamina A uporabljamo za zdravljenje hujših oblik mozoljev. Zdravilo mozolje pozdravi dolgoročno, a žal ima možne številne stranske učinke, zato so med zdravljenjem potrebni redni pregledi pri dermatologu. Zdravilo povzroča okvare ploda, zato se za zdravljenje z njim pri ženskah redko odločimo. Običajno nadaljujemo z lokalnim zdravljenjem in redno nego kože, dokler je to potrebno,« razlaga dermatologinja, ki pove, da je zdravljenje hujše oblike mozoljev dolgotrajno, lokalno in sistemsko terapijo pa dermatologi kombinirajo tudi z novejšimi fizikalnimi metodami zdravljenja, kot sta LED-terapija in lasersko zdravljenje mozoljev.
Da mozolji ne bodo še bolj cveteli
Dermatologinja in kozmetičarka iz DC Derma svetujeta:
1. Mozoljev ne stiskamo in ne praskamo. To jih poslabša in razširi vnetje. Komedone lahko odstranjuje le za to strokovno usposobljena oseba. Z ustreznim zdravljenjem bomo mozolje odstranili tudi brez stiskanja.
2. Kožo negujemo s preparati za aknasto kožo. Zjutraj in zvečer kožo očistimo s čistilnim sredstvom za aknasto kožo (priporočamo peno) in nanesemo tonik. Običajno enkrat na teden očistimo kožo tudi z encimskim pilingom. Nato nanesemo kremo. Pod kremo včasih svetujemo tudi serum, kjer so sestavine običajno bolj koncentrirane in delujejo protivnetno. Prepogosto umivanje, neprimerne kreme in drgnjenje kože z različnimi preparati lahko dražijo kožo in mozolje še poslabšajo.
3. Izogibajte se stvari, ki lahko poslabšajo mozolje, kot so briljantina in geli za lase, katrani, strojna olja, oblačila, ki dražijo kožo …
4. Vedno traja nekaj časa, da zdravila, ki jih uporabljate za zdravljenje mozoljev, začnejo delovati.
5. Priporočamo zaščito pred soncem, Nekatera zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje mozoljev, povečajo občutljivost kože za sonce, zato se sonca izogibajte in uporabljajte zaščitna oblačila in zaščitne kreme za mastno kožo.