Komaj nastopijo prvi jesenski dnevi, začnemo težje dihati in sapa nam kar piska. Seveda, saj sta že na vidiku prehlad in gripa! Brez skrbi, z našimi nasveti boste ostali zdravi vso jesen ali pa boste bolezen vsaj lažje premagali.
Zoper nahod
1. Nosna prha: Nos spirajte s toplo slano vodo ali kamiličnim čajem. To odplakne viruse in druge povzročitelje bolezni.
2. Odprite okna: Redno zračite stanovanje, da bo vanj vedno prihajal svež, vlažen zrak. Vlaga pomaga sluznici ohranjati zdravje.
3. Aromatična kopel: Spodbudite prekrvavitev s kopeljo z eteričnimi olji evkaliptusa, timijana ali borovih iglic.
4. Veliko pijte: Najmanj 2 litra vode na dan. Tako bosta koža in sluznica ostali dovolj vlažni, da se nanju ne bodo lepili virusi.
5. Kurja juhica: Staro zdravilo pri prehladu. Vsebuje snovi, ki učinkujejo antibakterijsko in zavirajo infekcije. Skuhajte svežo, saj tista iz vrečke nima učinka.
6. Debele nogavice: Mrzle noge pomenijo slabo prekrvavitev. Če se to zgodi, je sluznica slabše prekrvavljena, zato pa dovzetnejša za viruse. Debele nogavice ohranjajo telesno toploto.
7. Zdravilna pijača: Mešanico iz 100 ml korenčkovega soka, 100 ml sveže iztisnjenega pomarančnega soka, ½ čajne žličke sveže naribanega ingverja in 1 jedilne žlice soka rakitovca pijte dvakrat dnevno.
8. Bezgov čaj: Dve čajni žlički posušenih bezgovih cvetov prelijte z 1 skodelico vrele vode. Pustite stati 10-15 minut, nato precedite. Čaj vsebuje vitamina C in B; pijte ga dvakrat dnevno.
9. Glava naj bo višje: Med spanjem si omislite dodatno blazino (glava naj bo od ležišča dvignjena 25 cm). Tako izločki iz nosa ne bodo tekli v grlo in povzročali vnetij v sinusih.
10. Črni ribez: Vsebuje veliko vitaminov in grenčin. Dnevno pojejte rezino kruha z ribezovo marmelado, kar vas bo obvarovalo bred boleznijo.
11. Cink: Dnevno vnesite v telo 5-15 mg cinka. Ta zavira razmnoževanje virusov.
12. Umivanje rok: Čez dan večkrat umijte roke. Tako bakterijam in virusom sploh ne bo uspelo priti v bližino.
13. Ginseng: Pospeši razmnoževanje imunskih celic in varuje pred prehladom. Jemljite ga v obliki kapsul ali čaja po navodilu proizvajalca. Pri visokem krvnem tlaku in med nosečnostjo ni priporočljiv.
14. Inhaliranje slane vode: Zavrite 1 liter vode in primešajte 10 g soli. Vodo prelijte v skledo. Nagnite se nadnjo, pokrijte se z brisačo in inhalirajte paro.
Pomaga pri kašlju
15. Čaj zoper kašelj: Čajno žličko timijana prelijte z ¼ l vrele vode in pokrito namakajte 10 minut. Večkrat na dan spijte 1 skodelico.
16. Vlažilec zraka: Čez radiatorje položite vlažne brisače. To poveča vlažnost zraka v prostoru in blagodejno deluje na sluznico.
17. Med: Žličko medu počasi razpustite v ustih. Med ima antibiotične lastnosti in pomirja draženje v grlu.
18. Krompirjeva voda: Pomaga pri dražečem kašlju. Krompir skuhajte v neslani vodi. To vodo nato posladkajte z žličko medu in popijte toplo.
19. Česnovo mleko: Segrejte ¼ l mleka. Tik preden zavre, stisnite vanj 1-3 stroke česna. Primešajte še malo medu in popijte. Česen ima antibiotične lastnosti.
20. Sprehod: Sprehod pomaga razširiti bronhialne poti in ubija bakterije, ki povzročajo kašelj.
21. Čebulni sok: Zrežite 3-4 čebule in jih zavrite z malo sladkorja in vode. Precedite. Vsaki 2-3 uri popijte 1 čajno žličko dobljene tekočine.
22. Bomboni: Pomagajo pomirjati razdraženo grlo. Evkaliptusovi so idealni.
23. Skutni povoji: Na sredo kuhinjske krpe dajte malo skute, prepognite in položite obkladek na prsi. Čez to povijte volneni šal. Če se le da, pustite obkladek na sebi čez noč.
24. Limonin obkladek: Ko vas začne praskati po grlu, narežite limono na tanke rezine in jih položite na sredo bombažnega robčka. Tega prepognite in dajte na prsi. Pustite učinkovati poljubno dolgo.
25. Jeglič: Vsebuje sluzi in deluje antibakterijsko. Pol čajne žličke prelijte s 150 ml vrele vode in namakajte 10 minut. Precedite in popijte. Priporočamo do 3 skodelice dnevno.
Blaži boleče grlo
26. Grgranje s kamiličnim čajem: Dezinficira grlo. Dve žlički posušenih cvetov prelijte z ¼ litra vrele vode in namakajte 10 minut. Po potrebi čez dan grgrajte in popijte čaj.
27. Mrzel povoj vratu: Kuhinjsko krpo potunkajte v mrzlo vodo, jo ožemite in položite na vrat. Enako lahko storite s kuhanim krompirjem. Zmečkajte ga, položite v krpo, prepognite, da ne uhaja ven, in ko se dovolj ohladi, s krpo ovijte vrat.
28. Vroča limonada: Sok ene limone prelijte s skodelico vroče vode. Sladkajte z medom. Vsebuje veliko vitamina C.
29. Dihanje skozi nos: Nos med dihanjem filtrira bakterije, ki ostajajo nadlačicah. Poleg tega segreva vdihani zrak in ga vlaži.
30. Izmenično prhanje: Krepi imunski sistem. Začnite z vročo vodo in vsaj trikrat zamenjajte z mrzlo. Zaključite z mrzlo vodo in se zatem temeljito »sfrotirajte«.
31. Razredčeni sok: Čisti sadni sok lahko razdraži sluznico v grlu, saj vsebuje sadne kisline. Bolje je piti vodo, čaj ali razredčene sokove.
32. Cimetov čaj: V 1 l vode dajte 1 cimetovo palčko in kuhajte 15-20 minut. Precedite in dnevno popijte skodelico vročega čaja. Snovi v cimetu pospešijo prekrvavitev in delujejo antibakterijsko.
33. Rakitovec: Vsebuje veliko vitamina C, krepi imunski sistem in pomaga pri izločanju sluzi ter zmanjšanju odebeljene sluznice.
Nič več hripavosti
34. Janežev med: Dnevno zaužijte 3 žlice janeževega medu (mešanice janeževega sirupa in medu), da se izognete hripavosti. Pomirja sluznico.
35. Žajbljevi bonboni: Žajbelj pomirja sluznico, sesanje pa pospeši izločanje sline, kar sluznico dodatno vlaži.
36. Jabolčni kis: V skodelico vroče vode dajte jedilno žlico jabolčnega kisa in čajno žličko medu. Premešajte in popijte po požirkih.
Pomoč pri gripi
37. Cepljenje: Najboljša pomoč je cepljenje. Najbolje ga je opraviti že oktobra. Zavarovalnica zagotavlja brezplačno cepivo samo osebam, ki so mlajše od 18 let ali starejše od 65 let in imajo eno od kroničnih bolezni. Ostali morajo stroške cepiva in cepljenja pokriti sami.
38. Nožna kopel: Redne nožne kopeli spodbudijo prekrvavitev v zgornjih dihalnih poteh. Veliko skledo napolnite z vodo, segreto na 36 C. Vsake tri minute vročo vodo še dolijte. Noge namakajte 15 minut, na koncu jih dobro osušite in obujte debele nogavice.
39. Znojna kura: Pri prvih znakih bolezni si privoščite kopel. Po njej pojdite takoj v posteljo, dobro se pokrijte in 30 minut znojite. Kura znojenja posnema povišano telesno temperaturo, ki ubija viruse.
40. Klinčki: Večkrat dnevno žvečite po en klinček. Ta dezinficira ter preganja viruse in bakterije.
41. Gibanje: Poskrbite za krepak imunski sistem. Že vsakodnevni sprehod pripomore k izboljšani obrambi.
42. Manj sladkorja: Sladkor oslabi imunski sistem. Tudi jogurt in sir uživajte zmerno, saj povzročata otekanje sluznice.
43. Semena papaje: Črna semena vsebujejo encim papain. Ta krepi obrambni sistem. Dobite jih v nekaterih drogerijah in trgovinah z ekološkimi izdelki. Po vsakem obroku prežvečite 2-3 semena ali pa jih dajte v mlinček, zmeljite in z njimi začinite jedi.
44. Dovolj spanja: Vsaj 7 ur na noč. Kdor spi manj, zboli 3-krat hitreje.
45. Vitamin E: Lovi proste radikale, ki napadajo naše celice. Nahaja se v oreščkih, maslu, polnozrnatih izdelkih, sončničnih semenih in sojinem olju.
46. Kurkuma: 2-3 g kurkume zmešajte s toplo vodo in popijte pol ure pred obrokom. Zaustavlja vnetja in razstruplja.
47. Rokavice: Ko se odpravljate od doma, si nadenite rokavice. Te vas bodo zaščitile pred virusi, ki se prenašajo z rokami in se nahajajo na mnogih javnih površinah (avtobusnih sedežih, kljukah …). Z rokavicami se nato ne smete dotikati svojega obraza.
48. Kivi: Vsebuje zelo veliko vitamina C. Približno 140 g sadeža pokrije dnevne potrebe po tem vitaminu.
49. Magnezij: Odlična podpora za imunski sistem. Nahaja se v bananah, perutnini, ribah, krompirju, polnozrnatih izdelkih.
50. Sladki koren (lakrica): Dnevno prežvečite 3-4 koščke sladkega korena. Deluje antibakterijsko in krepi obrambni sistem.