Estrada

Nenavadni, a učinkoviti načini hujšanja

Lea Pufek, Bodi Zdrava
3. 10. 2017, 13.00
Deli članek:

Ne, ne bomo vam pripovedovali o nenavadnih vadbah in čudnih dietah, ampak o prijetnih vsakdanjih stvareh, ki so dokazano povezane s hujšanjem.

Verjetno ste že naveličani poslušati o majhnih obrokih, zmanjšanih kalorijah, intenzivnejši vadbi in strogih dietah. Želite si izgubiti kilograme, a si hkrati želite, da bi se to dalo narediti enostavno in zabavno. K sreči tudi taki načini obstajajo. In znanost jih je podprla. Če boste v svoje vsakdanje življenje vnesli te trike, se bodo vaši kilogrami topili veliko hitreje kot sicer.

Za zajtrk jejte čokolado

Ne, ne pravimo, da boste s čokolado shujšali, lahko pa vam pomaga ohranjati zdrave prehranske navade. Kadar se zavežemo dieti, navadno z jedilnika črtamo vse sladko. Ker po tem še vedno hrepenimo, se zgodi, da se pregrehi prej ali slej vdamo, in takrat s sladkorjem pretiravamo. Da bi se temu izognili, strokovnjaki svetujejo, da namesto da bi se pregreham povsem odpovedali, raje delček njih ohranimo na jedilniku. Čokolado v zdravih količinah vključimo v zajtrk in tako potešimo pregreho, s tem pa poskrbimo, da pozneje želje po »prepovedanem« sladkem ne bomo več imeli.

Hrano režite na dovolj velike koščke

Kadar pripravljamo hrano, jo navadno režemo na neke standardno velike koščke velikosti približno 1 centimeter x 1 centimeter. A strokovnjaki pravijo, da lahko s pravo velikostjo koščkov telo preslepimo in posledično pospešimo izgubljanje kilogramov. Če hrano režemo na večje kose, bomo za njihovo žvečenje porabili več časa in kalorij, posledično pa bomo upočasnili čas hranjenja, zaradi česar bomo imeli boljši občutek sitosti in bomo pojedli manj. Če ne marate velikih kosov, pa hrano režite na zelo majhne koščke. Tudi s tem boste preslepili telo, saj bo videti, da imate na krožniku veliko več, kot imate v resnici, torej boste pojedli manj, kot bi sicer.

Hrano kupujte z gotovino

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Raziskave so pokazale, da ljudje kupujemo veliko bolj ozaveščeno, kadar plačujemo z dejanskimi bankovci, in ne s karticami. Ko imamo v rokah denar, do njega gojimo nekoliko večje spoštovanje kot do denarja, ki ga imamo zgolj knjiženega nekje na tekočem računu. Če boste hrano kupovali z dejanskim denarjem, boste torej bolj pozorni na to, kaj kupujete in kam vlagate denar, zato dokazano obstaja manjša verjetnost, da boste denar zapravili za nezdravo hrano.

Pijte toplo vodo

Tako kot preostali topli napitki ali juhe nas tudi topla voda bolj nasiti kot hladna. Sploh če jo spijete pred obrokom. Če boste pred kosilom spili kozarec tople ali celo vroče vode, boste pojedli veliko manj, saj bo topla voda poskrbela za občutek sitosti. Podobno kot juha pred glavno jedjo.

Ne jejte sami

Kot kaže, je res – nezdravo je jesti sam. Raziskave so potrdile, da ljudje, ki jedo sami, pojedo tudi do trikrat več, kot pojedo v družbi. Zato poskrbite, da vedno ali vsaj čim večkrat jeste z vsaj še eno osebo. Ta oseba je lahko kdor koli – tudi neznanec na klopci v parku ali nekdo za sosednjo mizo v restavraciji. Tudi ni treba, da prisedete k njemu. Pomembno je le, da vedno jeste pred neko osebo, ker se tako veliko bolj zavedate, da jeste, in ste bolj pozorni na to, koliko in kako jeste.

Uporabljajte Instagram

Ali katero koli drugo družbeno omrežje. Čeprav se je trend fotografiranja hrane in objavljanja na družbenih omrežjih že tako razpasel, da se mnogi iz njega norčujejo, pa se je pri hujšanju izkazal za zelo koristnega, kažejo raziskave. S tem ko fotografirate obrok, preden ga pojeste, namreč dobite veliko bolj realno sliko tega, kako velik obrok pojeste. Podobno kot pri fotografijah samih sebe. Čeprav se vsak dan gledamo v ogledalo, se zdi, da se najbolj realno zagledamo šele takrat, ko nam nekdo pokaže našo fotografijo. Takrat se zdi, kot da se vidimo skozi oči drugih. Tudi s tem, ko fotografiramo hrano, prek fotografije svoj obrok vidimo, kot ga vidijo drugi, in smo v tem primeru veliko bolj objektivni in kritični. Poleg tega pa je to tudi način, kako slediti temu, kaj pojemo čez dan in koliko kalorij zaužijemo.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost