Obstajajo bolezni, ki bi jih najraje zamolčali pred svetom in celo k zdravniku se zaradi njih odpravimo sila težko. Vendar ni razloga, da bi se jih sramovali, saj so bolj razširjene, kot si morda mislite, zato ni treba, da bi bile tabu. Predstavljamo vam vzroke zanje, njihove simptome in možne terapije.
Okužba nožnice
Simptomi: Okužba nožnice je sila neprijetna, vendar povsem obvladljiva. Skoraj vsaka ženska ima vsaj enkrat v življenju glivično okužbo nožnice, prepozna pa jo po zoprni pekoči srbečici. Običajno jo spremlja bel grudast izcedek.
Vzroki: Presenetljivo je za takšno okužbo največkrat odgovorna preveč intenzivna intimna higiena. Uporaba vlažilnih robčkov in intimnih mil namreč lahko uniči kislinski plašč nožnice, kar omogoči, da se glivice lažje razmnožijo. Prav tako se ta okužba pri ženskah rada zgodi po antibiotični terapiji, saj tovrstna zdravila spremenijo kožno floro.
Zdravljenje: Nepovabljene glivice zlahka odpravimo s svečkami, vaginalnimi tabletami ali mazilom, ki vsebuje klotrimazol.
Samopomoč: Težave omili hladen naravni jogurt. Nanesite ga večkrat dnevno kot mazilo na prizadeto nožnično sluznico.
Oslabljen mehur
Simptomi: Kadar dvignete kaj težkega in pri tem nenadzorovano iz mehurja spustite kapljico ali dve urina, je to prvi znak inkontinence. Pri napredovani inkontinenci imate kar naprej občutek polnega mehurja, to napetost pa le stežka zadržujete.
Vzroki: Inkontinenca pogosto prizadane že mlajše ženske, če njihove mišice medeničnega dna niso dovolj močne. Porodi prav tako razrahljajo te mišice, večkrat pa so vzrok za inkontinenco tudi psihične težave.
Zdravljenje: Za okrepitev mišic medeničnega dna vam bo zdravnik predpisal telovadbo (npr. Keglove vaje); v določenih primerih pridejo v poštev tudi kirurški poseg, terapija z laserjem in zdravila, ki pa so primerna le za nekatere bolnike.
Samopomoč: Pri inkontinenci lahko veliko storite sami. Svetujemo, da med uriniranjem večkrat zaporedoma poskusite zaustaviti curek, ne uživajte pijač s kofeinom (kava, pravi čaj), izogibajte se alkoholu in tobaku, med fizičnimi aktivnostmi uporabljajte tampon, saj ta pritiska na sečnico in nekoliko ublaži inkontinenco, jačajte mišice medeničnega dna z vajami po Keglu in zmanjšajte prekomerno telesno težo.
Hemoroidi
Simptomi: Po navadi se hemoroidi začnejo z rahlo srbečico ali pekočino ob anusu, včasih pa se v blatu pojavijo še sledovi krvi.
Vzroki: Najpogosteje nagnjenje k hemoroidom podedujemo. Gre za nekakšne majhne izrastke, vozle ob koncu črevesja, ki se sčasoma povečajo, saj se v njih nakopiči kri. Težja iztrebljanja in dolgotrajno pritiskanje pospešijo njihov nastanek.
Zdravljenje: Prej kot obiščete zdravnika, tem lažje je zdravljenje. Pri krvavitvah bo zdravnik najprej razjasnil, če za tem morda ne tiči kakšna resnejša bolezen. Začetne težave lahko umirimo z mazili in svečkami, kasneje pa sta zelo uspešna načina zdravljenja podvezava takšnega vozla z elastično ligaturo oziroma operacija, pri kateri hemoroide kirurško odstranijo.
Samopomoč: Skrbite za mehko blato in s tem lažjo prebavo. Jejte veliko balastnih snovi, veliko pijte in se redno gibajte.
Erekcijske motnje
Dlje časa trajajoče erekcijske motnje imajo običajno telesni vzrok. Po navadi gre za diabetes in srčno-žilne težave. Vzroki so lahko tudi težave s prostato in hormonske motnje. Stres, pitje alkohola in kajenje prav tako vplivajo na erektilno funkcijo. Pomoč za te težave so lahko erekcijske tablete (viagra, levitra), vakuumske črpalke ali proteze za penis.
Infekcija s klamidijo
Simptomi: Čeprav se počutite dobro, se vsako leto (ali vsaj na dve) naročite na pregled pri ginekologu, kajti infekcija s klamidijo nima posebnih simptomov, lahko pa vodi do deformacije rodil in neplodnosti. Pri moških povzroča vnetje obmodka in prostate.
Vzroki: Infekcija s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni. Samo kondomi ne varujejo pred njo, saj se bakterija ne prenaša le preko stika s penisom, pač pa tudi s prsti.
Zdravljenje: Z nekajdnevno antibiotično kuro bolezni hitro pokažemo vrata.
Samopomoč: Kdor menjuje spolne partnerje, naj se vsako leto testira na klamidijo.
Genitalne bradavice
Simptomi: Genitalne bradavice so izrastki okrogle ali ovalne oblike, ki so večinoma enake barve kot okoliška koža. Praviloma ne bolijo in ne srbijo, zato jih opazimo šele takrat, ko dosežejo določeno velikost. Ko jih odkrijete, hitro obiščite zdravnika, saj lahko kasneje začnejo boleti, srbeti in peči, poleg tega pa je zdravljenje relativno dolgotrajno.
Vzroki: Bradavice povzroča humani papiloma virus (HPV), ki v kožo prodre skozi drobne poškodbe, na primer med spolnim odnosom ali britjem intimnih predelov.
Zdravljenje: Zdravnik jih lahko odstrani s pomočijo skalpela, jih uniči z laserjem ali predpiše uporabo posebnih krem in raztopin.
Samopomoč: Najboljše preprečevanje je cepljenje proti HPV. To je priporočljivo narediti že pred puberteto, ko človek še nima stika z virusom.