Iz Indije in prek Italije

Sum UKC Ljubljana potrdil: 15-letnica okužena s tifusom

T.L./STA
29. 9. 2017, 13.26
Posodobljeno: 29. 9. 2017, 13.33
Deli članek:

O tem so obvestili NIJZ, ki pa poziva o nevarnosti okužb v nasprotju z nekaterimi drugimi državami, kjer so zabeležili tifus, ni izdal.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

V UKC Ljubljana so v nedeljo sprejeli 15-letno deklico, za katero so posumili, da ima tifus. V sredo so sum potrdili, poroča Delo. Deklica naj bi se okužila na Mavričnem taboru v Italiji. O tem so obvestili NIJZ, ki pa poziva o nevarnosti okužb v nasprotju z nekaterimi drugimi državami, kjer so zabeležili tifus, ni izdal.

Deklica naj bi se s tifusom okužila na Mavričnem taboru (Rainbow gathering), ki je bil med 23. julijem in 21. avgustom v Tramontiju di Sopra na severu Italije. Udeležilo se ga je okoli 3000 ljudi z vsega sveta.

Predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je za Delo dejala, da so letos obravnavali že nekaj primerov tifusa, vsi so se razširili iz tujine. "Tudi tokrat se je bakterija, kot kaže, k nam prenesla iz Indije prek Italije," je dejala.

Deklica je zdaj že okrevala, je povedala zdravnica. Na okužbo s tifusom so na infekcijski kliniki posumili v ponedeljek, ko so jo začeli zdraviti, dokončno pa so bolezen potrdili v sredo. Obakrat - tako o sumu kot o potrditvi bolezni - so obvestili Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), ki je dolžan obvestiti javnost, če se mu to zdi nujno.

Trije udeleženci zboleli

Deklica ni prvi primer tifusa, za katerim so zboleli udeleženci Mavričnega tabora v severni Italiji. Evropski center za preventivo in nadzor je 15. septembra objavil sporočilo, v katerem piše, da so trije udeleženci tabora že zboleli za tifusom, in sicer dva v Franciji 10. septembra in eden v Nemčiji 12. septembra. Istega dne je novico objavil hrvaški zavod za javno zdravje in sporočil, da je za trebušnim tifusom zbolel udeleženec tabora. Vse morebitne udeležence tabora so pozvali, naj se oglasijo pri svojem zdravniku ali na zavodu za javno zdravje.

Slovenski NIJZ pa v nasprotju z evropskimi in hrvaškimi odzivi še ni dal nobenega javnega poziva. Kot so navedli za Delo, je tifus v Sloveniji redka nalezljiva bolezen, da so "zadnjo prijavo dobili septembra letos in je edina prijava v tem letu". Pred tem pa da so zadnji primer tifusa obravnavali leta 2013 in se je razširil iz Indije.

Eva Grilc z NIJZ je za STA pojasnila, da je tifus okužba s posebnim tipom bakterije salmonela. Gostitelj je samo človek, torej se ne širi na živali. V razvitem svetu tifusa praktično ni več. Večina primerov je vezana na popotnike, ki pridejo iz držav, kjer je tifus še vedno pogost, to so ponavadi popotniki iz Indije, Jugovzhodna Azija, Podsaharska Afrika in deloma Južna Amerika. V Sloveniji je bil tifus relativno pogost med in tik po drugi svetovni vojni, vendar so v zadnjih več kot 15 letih izključno primeri tifusa med ljudmi, ki pridejo iz teh endemičnih držav.

Stranišča v naravi, kopanje v potočku

Omenjena deklica pa se je okužila s tifusom na taboru, kjer so bile higienske razmere slabše, je pojasnila Grilčeva. Stranišča so si sami uredili v naravi, kopali so se v nekem potočku oz. reki, tako da je tudi vprašanje, kako je bilo poskrbljeno za osebno higieno zlasti po opravljanju potrebe. "Na ta način se lahko širi okužba, še zlasti če so to ljudje iz vsega sveta, je možno, da bi se okužila na ta način," je dejala in dodala, da se salmonela typhi, ki povzroča tifus, širi fekalno-oralno. To pomeni, da jo bolnik izloči z blatom in to blato nekdo drug nekako zanese - neposredno ali posredno preko živil, manj verjetno preko vode - v usta. Obstajajo pa tudi t. i. dolgotrajni izločevalci salmonele, ki jih izločajo v blatu, a nimajo nobenih težav.

Po besedah Grilčeve so tudi že kontaktirali ljudi, ki so bili v neposrednem stiku z deklico. Tako bodo vzeli vzorce njihovega blata in preverili, ali je morda prišlo do okužbe, je dejala Grilčeva in poudarila, da ni nobenega vzroka za preplah.

Sicer pa podatki na spletu kažejo, da se na Mavričnem taboru letos niso prvič srečali z kakšnimi prenosi okužb zaradi slabih sanitetnih in higienskih pogojev. Leta 1987 je na Mavričnem kampu v Severni Karolini (ZDA) prišlo do množičnih okužb z baterijo šigela, ki prav tako kot tifus povzroča drisko.