Vnetje sečil povzroči okužba, ki se mora prebiti vzvratno proti toku seča skozi sečnico najprej v sečni mehur (pri ženski je to približno 3 centimetre, pri moškem približno 10–15 centimetrov, zato za vnetjem sečil pogosteje zbolevajo ženske kot moški), in če se bakterijam dopusti, da se pretirano namnožijo (kar se zgodi ob premajhnem pretoku urina skozi sečila), se razvije vnetje, ki ni nič drugega kot odziv telesa na aktivnost bakterij.
Ugledni slovenski ginekolog in porodničar pravi, da pomanjkljiva obleka prav nič ne prispeva k večji občutljivosti za vnetja sečil, razen v toliko, da pomanjkljiva obleka deluje spodbudno za spolne stike, ki pa so lahko dejavnik tveganja za vnetja sečil, zlasti pri ženski. »Dehidracija je drugi dodatni dejavnik tveganja za vnetja sečil. Tudi uriniranje v vodi (morje, jezera, potoki, bazeni) okužbi lahko olajša pot v mehur, ker ob koncu uriniranja pogosto pride do kratkotrajnega 'refluksa' zunanje tekočine v mehur (zaradi posebnih hidrostatičnih razmer), pri tem pa se lahko zlasti lastna bakterijska flora s področja spolovila zanese v sečila in sečni mehur, in manj tista, ki je naključno prisotna v vodi.«
Pijmo
Stekleničko z vodo imejmo ves čas ob sebi. Ko jo izpraznimo, jo takoj spet napolnimo. Če smo nagnjeni k vnetjem urinarnega trakta, eno stekleničko vode lahko zamenjamo za nesladkani brusnični čaj ali sok.
Umijmo se
Pred spolnim odnosom in po njem vedno skrbno umijmo vagino. Po odnosu vedno tudi urinirajmo, da izplaknemo bakterije, ki so zašle v vagino.
Bombažno perilo
Nosimo ohlapno in bombažno perilo, ki ga redno menjajmo. Toplo in vlažno okolje namreč spodbuja razvoj bakterij.
Zamenjajmo kopalke
Takoj po kopanju se vedno preoblecimo v suhe kopalke.
Previdno na stranišču
Nikoli ne pozabimo, da se brišemo od spredaj nazaj. Najpogostejši povzročitelj vnetja urinarnega trakta je namreč bakterija E. coli, ki uspeva v blatu.
Prhajmo se
Če ste občutljivi, kopeli z obilo pene zamenjajte za prhanje. Kemične spojine v kopalnih soleh in gelih namreč lahko vzdražijo sečnico in jo izpostavijo vnetjem.
Ne pretiravajte
Kemični razpršilci za ženske, vaginalne prhe in dezodoranti, celo nekateri spermicidi, odišavljeni vložki in toaletni papir lahko močno vzdražijo sečnico. Bolj kot boste naravni, bolj bo narava poskrbela za vaše zdravje.
RDEČI ALARM
Če vas peče, srbi, boli, če imate telesno temperaturo ali vas trese mrzlica, takoj obiščite zdravnika, pomagajte pa si tudi z domačimi zdravili, ki jih lahko uporabljate tudi preventivno ali same ob začetnih znakih vnetij.
Brusnični ali borovničev sok
Če začutite simptome vnetja, jih olajšajte s tremi odmerki 2,5 decilitra brusničnega ali borovničevega soka. Pijte stoodstotni sok. Nekateri antioksidanti v brusnicah (in tudi borovnicah) spremenijo seve bakterij, ki so odporne celo proti antibiotikom. Ti sevi se po zaužitju soka ne morejo ujeti na urinarni trakt in nam škodovati. Tu antioksidanti prerežejo vitice, ki bakterije zasidrajo v oblogo sečnice, in oslabijo celice samih bakterij.
Prigrizek iz suhih borovnic
Študija, ki so jo naredili na Harvardu, pravi, da približno tretjina skodelice antioksidantov iz suhih borovnic preprečuje vnetja urinarnega trakta enako kot brusnični sok.
Vitamin C
Večina bakterij ne mara kislega okolja. Eden od učinkov uživanja vitamina C je tvorjenje dušikove kisline, ki je strupena za vse vrste slabih bakterij. Naravni zdravilci priporočajo uživanje 500–2000 miligramov vsaki dve uri v obdobju dveh dni, nato pa 500–2000 miligramov trikrat dnevno, dokler opažate simptome vnetja. Ko vnetje premagate, dnevno zaužijte 500–1000 miligramov vitamina C, da preprečite vnovično okužbo.
Termofor
Na spodnji del trebuha položite topel termofor, da olajšate krče in bolečino, ki jih povzroča vnetje. Če termoforja nimate, staro nogavico napolnite z navadnim suhim rižem, jo dobro zavežite in v mikrovalovni pečici ogrevajte približno dve minuti. Prej preverite le, da nogavica ni prevroča.
Zeleni čaj
Na dan spijte dve do tri skodelice zelenega čaja, saj vsebuje antioksidante, za katere so med drugim dokazali, da lahko zmanjšajo tudi vnetje mehurja.
Obiščite zdravnika
Zdravnika obiščite takoj, ko se pojavijo simptomi vnetja sečil: pekoče, pogosto uriniranje in tiščanje na vodo že pri minimalni količini urina v sečnem mehurju (oziroma nenehno tiščanje na vodo), toliko prej pa, če se ob tem pojavi tudi zvišana temperatura.