Estrada

Adnan Khashoggi: Velemojster užitkov

Mateja A. Hrastar, Avenija
27. 8. 2017, 16.00
Deli članek:

Veljal je za uživača brez primere in največjega trgovca z orožjem, slovel pa je po razkošnih zabavah in številnih ljubicah.

Bilo je sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko se je na posestvu Baraka v španski Marbelli zgodilo slavje za abrahama. Legendarna zabava, ki je stala šest milijonov dolarjev! Pela je Shirley Bassey, prišli so hollywoodski igralci, recimo Brooke Shields in Sean Connery, pred vilo so stali tovornjaki, v katerih so hladili šampanjec. Kuharski mojster je odpotoval v Louvre, da je lahko na slikah preučil krono Ludvika XIV in jo nato izdelal na rojstnodnevni torti. Med darili je bil levji mladič. Na balonih, ki so jih spustili s stropa velikega salona, pa je pisalo Največji na svetu.

Gospod Vse Uredi

Kar je tedaj Adnan Khashoggi, savdski trgovec z orožjem in vsem drugim, tudi bil. Kdor koli je želel kar koli, je vedel, da to lahko stori Khashoggi, pa naj bo to posel z orožjem, gradnja trgovskega centra ali odobren tvegan kredit. Niso ga zaman imenovali Mr. Fix-It, gospod Vse Uredi. Za nameček pa je slovel še po kraljevem razkošju, ekstravaganci osemdesetih let oziroma življenju v fantazijskem svetu, kot je leta 1984 na svoji naslovnici bombastično zapisal Washington Post. Na vrhuncu svoje moči v zgodnjih osemdesetih je Khashoggi brez obotavljanja na dan zapravil po 150.000 dolarjev, varoval ga je korejski osebni stražar, imenovan Mr. Kill, šampanjec je pil kot vodo, se s tremi zasebnimi letali in stotimi limuzinami prevažal v katero od svojih 35 domovanj po vsem svetu – imel je vse, od koče za safari v Keniji do francoskega dvorca, najraje pa je plul s svojo tedaj mega razkošno jahto Nabilo, ki so jo mimogrede uporabili tudi na snemanju filma o Jamesu Bondu Nikoli ne reci nikoli. Mimogrede: pozneje, ko je Khashoggi padel v nemilost poslovnega sveta in je prodajal svoje premoženje, je jahto kupil Donald Trump, ki je o njem dejal: »Khashoggi je razumel umetnost povezovanja ljudi in sklepanja poslov bolj kot kdor koli drug. In to le s pogovorom in zabavo.« Khashoggi je bil očitno spreten mešetar in v intervjuju za Time je tudi sam dejal, da je njegov posel v resnici marketing.

Urbana legenda pravi, da je Savdijec iz Meke, rojen v družini zdravnikov, svoj prvi posel sklenil v srednji šoli, ko je organiziral sestanek očetov dveh sošolcev. Eden je bil direktor hotela, drugi naftni magnat. Kupčija je uspela, Khashoggi pa je dobil tisoč dolarjev za posredovanje. Legenda ima tudi nadaljevanje. Ko ga je oče, sicer osebni zdravnik savdskega kralja Abdula Aziza Al-Sauda, poslal študirat v ZDA, je mladi podjetnež kmalu zapustil fakulteto, denar pa vložil v organiziranje posla med ameriškim in savdskim logističnim podjetjem, za kar je dobil 50.000 dolarjev provizije. S tem je ustanovil podjetje Triad Holdings, s katerim je do konca življenja upravljal vse svoje legitimne posle, nelegitimni pa so ostali skrivnost. Večino svojega, v najboljših letih štiri milijarde dolarjev vrednega imperija je dobil s provizijami. Denimo samo britansko podjetje Lockheed mu je v sedemdesetih letih plačalo več kot sto milijonov dolarjev za posredovanje poslov s savdsko vlado. Seveda je v letih svojega dvomljivega poslovanja naletel tudi na težave. V nemilost je padel, ko so odkrili, da je sredi osemdesetih sodeloval v aferi Irangate, v kateri so Američani skrivaj prodajali orožje Iranu, tedaj zapletenem v vojno z Irakom. Pozneje so ga v Švici celo aretirali zaradi suma, da je ženi tedanjega filipinskega predsednika Ferdinanda Marcosa, znani čevljeljubki Imeldi, pomagal skriti okoli 160 milijonov dolarjev. Vse obtožbe so kasneje umaknili, a Khashoggijev ugled je trpel. Moral je prodati kar precej svojega imetja, kljub temu pa mu je ostalo še nekaj milijonov dolarjev, s katerimi je prijetno živel do konca življenja.

Radoživa žena Soraja

Tako kot so bili zapleteni njegovi posli, je bilo naravnost barvito tudi njegovo zasebno življenje. V osemdesetih je veljal za neustavljivega plejboja. Njegov biograf Ronald Kessler je po rasti sicer majhnega moškega opisal kot neverjetno karizmatičnega, »prijetnega, toplega, z nasmehom, ki je lahko očaral vsakogar, tudi diktatorje«. Da o ženskah sploh ne govorimo. Slovel je po številnih ljubicah, pa tudi po tem, da je na zabavah za svoje poslovne partnerje vedno poskrbel, da so jim bile na voljo mične spremljevalke. Zase pa je poleg žena vedno želel nove in nove ljubice. Na njegov seznam se je menda vpisala tudi nekdanja žena Paula McCartneyja Heather Mills, ki je sicer zanikala, da bi imela kar koli s prodajalcem orožja, medtem ko je njena manekenska kolegica Jill Dodd v knjigi opisala, kako je bila ena od enajstih ljubic njegovega harema. Spoznala sta se leta 1980 na zabavi v Cannesu, že naslednji dan jo je odpeljal na svojo jahto in odplula sta v Marbello. Tam ji je odprl vrata garderobne omare in ji velel, naj si izbere obleke. Seveda so bile v omari kreacije najdražjih modnih oblikovalcev. Živela je v eni izmed vil in vsak večer čakala, ali jo bo ljubljeni moški obiskal ali ne. Svet se ji je podrl nekega večera, ko je prišel v njeno sobo z darilom, a se nemudoma obrnil, ko je spoznal, da je v sobi napačne ljubice. Nekaj tednov pozneje je Jill odšla z njegovega posestva, vendar sta ostala v stikih.

Razkošje brez primere

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kakšen vpliv je imel na ženske, je slikovito opisala tudi njegova prva žena Soraja: »Njegove oči so me zapeljale, še preden sem se tega zavedela.« Spoznala sta se na družinski zabavi, ko ji je bilo 20 let. Nezakonska hči natakarice je bila rojena v Britaniji kot Sandra Jarvis-Daly, a je po poroki leta 1961 prevzela islamsko vero in postala Soraja. Nenehno jo je zasipaval z dragimi darili. Nekoč je Cartier z njo na ples poslal osebnega stražarja, ker je nosila toliko pri njih izposojenega nakita. Največje modne hiše pa so svoje manekenke z najnovejšimi oblekami pošiljale kar k njej domov, da ji ni bilo treba hoditi v butike.

Zapleteno ljubezensko življenje

Toda tako Khashoggi kot Soraja sta v trinajstih letih zakona in petih skupnih otrocih razposajeno skakala čez plot. Soraja je kmalu postala prva dama svetovne družbene smetane, kar je ostala tudi po ločitvi leta 1974. Tedaj je imela hkrati ljubezensko afero z dvema britanskimi poslancema. Eden izmed njih je bil vnuk Winstona Churchila, drugi pa je oče njenega šestega otroka, hčerke Petrine, ki se je rodila dober mesec po ločitvi o Khashoggija in o kateri so bili vsi prepričani, da je hči savdskega bogataša. Šele ko je bila stara osemnajst let, se je izkazalo, da ni tako. Seznam Sorajinih ljubimcev se je z leti le še daljšal, na njem pa so se po pripovedovanjih znašli tudi Warren Beatty, Roman Polanski in Sammy Davis Jr. Toda z Adnanom Khashoggijem sta vedno ostala prijatelja.

Ena in edina hčerka Nabila

Khashoggi se je kmalu po ločitvi znova poročil, tokrat s sedemnajst let staro Italijanko Lauro Biancolini. Tudi ona je zanj prestopila v islamsko vero in se preimenovala v Lamio. A njun zakon je bil bolj navidezen. Rodil se jima je sicer sin Ali, a Khashoggijeva nezvestoba je bila tako notorična, da se žena s tem nikoli ni sprijaznila, čeprav sta se skupaj rada kazala na glamuroznih prireditvah. Pa vendar, ko je bil mož zaprt v Švici, ga ni nikoli obiskala. Je pa tudi Lamia takoj po poroki postala del svetovne družbene smetane. Še posebno je zaslovela leta 1986, ko je na ples v maskah grofice Glorie von Thurn in Taxis v palači Regensburg prišla oblečena kot Madame de Pompadour v spremstvu dveh Nubijcev, ki sta jo pahljala z velikanskimi pahljačami.

Adnan Khashoggi je družino, celo svojo ljubljeno prvorojeno hčerko Nabilo, najbolj razjezil leta 1991, ko se je odločil, da se bo poročil še z eno ženo, Jill Williams oziroma Šahpario. Z Lamio sta se tedaj popolnoma odtujila. Ni jasno, ali sta se kdaj uradno ločila, je pa Lamia postala najboljša prijateljica njegove hčerke Nabile. Zanimivo je, da je, čeprav je imel pet sinov, največ časa preživel prav s prvorojenko Nabilo. Hčerka, ki je želela postati igralka, mu je vedno stala ob strani, tudi v času, ko je strmo padal njegov ugled in posel.

Skupaj s padanjem njegovega poslovnega vpliv je pešalo tudi njegovo zdravje. Zbolel je za parkinsonovo boleznijo. V enem svojih zadnjih intervjujev je dramatično dejal, da v življenju ni storil ničesar napačnega, da se je neetično vedel zaradi etičnih razlogov. In kljub številnim ženskam naj bi bil nenehno osamljen. Mirno je umrl 6. julija letos v Londonu, obkrožen z družino.