Estrada

Zmeda med smernicami: katerim slediti in katerim ne?

Branka Grbin, Bodi Zdrava
26. 7. 2017, 11.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Če med modnimi smernicami udarimo mimo, je poškodovan le naš ego in še to za kratek čas.

No, razen če to ovekovečimo s fotografijo, ki roma na družbena omrežja, če nam spodleti pri preizkušanju lepotnih smernic, pa lahko škodujemo koži, lasem, lepoti, česar pa ne moremo pozabiti ali popraviti zlahka.

Mojstrica ličenja in priznana blogerka z zlata vrednimi nasveti, Nika Veger, ki je avtorica bloga BeautyFullblog.si, nam je zato ob poplavi vseh lepotnih smernic skušala podati takšne, ki nam bodo pomagale ločevati zrnje od plev.

Naučite se prepoznati dobrega blogerja

Nika pravi, da je odgovornost bralca samega, da se zaveda, kaj bere, in da mora brati dosledno: »Z vsemi naslovi, pridevniki, podpisi, ločili in predstavitvami avtorja vred.« Največja past, na katero opozarja, je ta, da če je nekaj priljubljeno na spletu ali če nekaj priporoča znani bloger ali revija, še ni nujno, da je dobro.

»Sama o izdelku in postopkih, ki jih želim preizkusiti, preberem pohvale in kritike, pri tem pa imam vedno v mislih tudi, s kakšnega stališča je bil ocenjen in kdo je o njem pisal, koliko izkušenj ima na tem področju, kakšne postopke in izdelke priporoča sicer, kakšno kožo ima … Preberem tudi sestavine, veliko stvari najprej preizkusim na roki, le redko kaj takoj nanesem na obraz.«

Pri tem Nika blogerje, ki jim sledi sama, ločuje po lastnih kategorijah, saj jih bere kot knjige: »Zavedam se, da so mi nekateri všeč, ker so zabavni, drugi, ker so strokovni, tretji, ker izbrskajo bizarne novosti, četrti, ker zelo dobro obvladajo promocijo sebe in znamk, ki jih priporočajo, pete spremljam za podporo, nekatere zgolj iz radovednosti … Vseh teh vsebin ne berem redno, prelistam jih le občasno. Le tiste avtorje, katerih blogi so mi všeč zaradi vsebine, načina pisanja, fotografij, predvsem pa njihove osebnosti, življenjskega nazora, spremljam redno, jemljem resno in zaupam napisanemu.«

Večjo pozornost namenite prijaznim smernicam

Kot dolgoletno vizažistko Niko najbolj ujezijo trendi, ki na kožo, zdravje in videz vplivajo dolgoročno. Sem šteje uporabo sode bikarbone za čiščenje obraza, odstranjevanje ogrcev s črno »peel-off« masko, ne nazadnje tetoviranje obrvi, če to ni narejeno res kakovostno. »Zavajajoče je predvsem to, da na prvi pogled sploh niso videti absurdni, ampak so nevarni zato, ker so zelo priljubljeni.«

Njeno pozornost pritegnejo novosti, ki poudarjajo ženstvenost ali ljubkost, ne mara pa trendov, ki promovirajo močno pretirano ličenje. »Takšnih, ki izhajajo iz transvestitskega mejkapa, ali takšnih, ki so groteskni in iz nas naredijo spake.«

Pri negi kože in las preizkusi izdelke ali postopke, ki so že po sestavinah, načinu nanašanja ali splošnem namenu nežni in telesu prijazni: »Koži ali lasem povrniti ravnovesje, zdravo stanje je precej težje kot izbrisati ličila.«

Lepo na zaslonu ni enako lepo na dnevni svetlobi

Čeprav ima sama že kopico znanja o ličenju in negi kože, se je tudi Nika med gledanjem vlogov in branjem blogov naučila marsikaj. »Danes je to prek spleta pravzaprav omogočeno vsem, moraš pa biti zelo pronicljiv, da izluščiš postopke in izdelke, ki so zares učinkoviti in primerni za vsakodnevno ličenje. Občudovanja vredno na zaslonu še ne pomeni uporabno v naravni svetlobi ali za običajno ličenje.«

Sicer pa sama veliko raje kot vloge o ličenju spremlja vloge o negi proti staranju.

Seznam lepotnih pripomočkov, ki jih svetuje Nika

Nika bi v kopalnico vsake ženske preselila:

  • tonik, ki povrne koži pH,
  • kakovosten vlažilni serum,
  • UV-zaščito, primerno za uporabo vse leto,
  • organska rastlinska olja …

Ko pride do ličil, pa se drži pravila manj je več. Za naravno, vsakodnevno ličenje so dovolj le spretni prsti in vatirana blazinica (za nanos pudra v prahu, ker je potem senčilo obstojnejše, se lepše razmaže in ne leze v gube), svetuje.

Vse drugo je pomoč za natančnejše, hitrejše, morda močnejše ličenje. Čopiči, ki jih najpogosteje uporablja, so:

  • trikotno prirezan čopič za lička,
  • aplikator z gobico za nanos senčil,
  • mehak čopič za zabrisovanje senčil.

Pri ličilih je njen prvi nasvet ta, da je en puder povsem dovolj, a mora biti kakovosten in pametno izbran. Iz svoje kozmetične torbice pa največkrat povleče še (našteto po vrstnem redu uporabe):

  • korektor,
  • rdečilo za lička,
  • barvico za obrvi,
  • paleto senčil v naravnih tonih,
  • črn svinčnik,
  • črtalo,
  • maskaro,
  • šminko živahnega tona (ker pozna veliko odličnih, njene najljubše preverite na blogu).