Napadi kihanja, solzne oči, srbeča koža … To so le nekateri znaki, s katerimi se spopada vse več ljudi, ki trpijo za diagnozo »alergija«. Mnogokrat jih je zaradi cvetenja nekaterih trav in dreves strah iti že na krajši sprehod po okolici, kaj šele na dopust v daljne kraje. A s pravilnim načrtovanjem in pametno izbiro dopustniškega kraja vam alergija ne bo pokvarila počitnic!
Izberite pravi cilj potovanja
V hribih in visokogorju oziroma nad 1500 metri nadmorske višine v zraku ni več cvetnega prahu in tudi pršice na tej višini ne morejo več preživeti. Ob Sredozemskem morju in na Kanarskih otokih se lahko povsem izognete cvetnemu prahu breze, nasprotno pa je tega v izobilju v Skandinaviji. Klima ob Sredozemskem ali Severnem morju je sicer nadvse ugodna za astmatike, zato so ti kraji lahko za vas odličen cilj.
Priprave pred dopustom
Vsekakor pa je pred dopustom dobro še enkrat obiskati osebnega zdravnika. Sploh če trpite za resno alergijo s hudimi reakcijami. Zdravnik vam lahko svetuje, pojasni morebitna tveganja in pomaga sestaviti potovalno lekarno. V nekaterih evropskih državah poznajo tudi mednarodno izkaznico za alergike (v njej so zbrani vsi podatki o vaši alergiji, seznam, katerih živil ne smete uživati, ipd.), ki jo lahko pacienti naročijo v različnih jezikih.
Načrt potovanja
Na oblazinjenih sedežih vlakov, avtobusov in letal se pogosto zadržujejo pršice, zato se boste stiku z njimi zelo težko izognili. Pomagajte si s protialergijskim zdravilom. Predvsem pa si za načrtovanje poti vzemite dovolj časa: stres zaradi hitenja, tek za avtobusom ali vrvež na letališču lahko pri astmatikih sprožijo akuten napad. Pri vožnji z avtomobilom pa imejte zaprta okna, saj tako morebitni alergeni v zraku ne bodo mogli vstopiti v potniško kabino.
Čebelji in osji strup
Na počitnicah je tveganje za pike insektov posebej veliko, saj veliko časa preživimo zunaj. Piki čebel in os lahko pri tistih, ki so alergični na njihov strup, sprožijo smrtno nevaren šok. Pomagajte si z zaščitnimi sredstvi v pršilu, ki odvračajo žuželke, z oblačili nevpadljivih barv, z dolgimi in zračnimi hlačami in rokavi. Prav tako ne hodite bosi po travi, seveda pa imejte vedno pri sebi nujno pomoč, če do pika vseeno pride.
Rezervirajte primeren hotel
Soba, v kateri boste prenočevali, naj ima s parketom ali ploščicami obložena tla, izogibajte pa se hotelskim sobam in apartmajem s preprogami, tapetami in zavesami. Za alergike na pršice je še posebej pomembno, da so prostori zračni, posteljo pa popršite z razkuževalnim sredstvom. Pri alergiji na določena živila se pozanimajte, ali hotelska restavracija ponuja ustrezno prehrano. Nekateri hoteli imajo celo posebne sobe za alergike.