Estrada

Naravno zdravilo z eteričnim oljem rožmarina

odkrito
26. 4. 2017, 11.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Rosacta je v obliki kreme za zdravljenje blagih bolečin v mišicah in sklepih. (promocijsko sporočilo)

V farmacevtski družbi Medis so kot prvi v Evropi razvili in po evropskem postopku registrirali naravno zdravilo brez recepta z učinkovino eteričnega olja rožmarina – Rosacta. Z inovativno tehnologijo so eterično olje rožmarina uspešno vgradili v kremo, ki kot prva in edina z naravno sestavino dokazuje učinkovitost in varnost zdravljenja blagih bolečin v mišicah in sklepih. Zdravilo Rosacta tako prinaša nov, naraven pristop k zdravljenju in omogoča zdravljenje bolečine neposredno na mestu njenega izvora.

»V Medisu smo z razvojem in registracijo naravnega zdravila z eteričnim oljem rožmarina dosegli nov mejnik v razvoju družbe. Po tem, ko smo lani kot prvi v Evropi po mednarodnem postopku v 10 evropskih državah hkrati registrirali zdravilo Rosacta, smo ga v teh dneh sočasno lansirali v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem, v naslednjih mesecih pa sledi še vstop na druge evropske trge. Tako slovensko znanje in inovativnost uspešno širimo v svet,« je povedal Tone Strnad, generalni direktor družbe Medis.

Kako nad bolečine v mišicah in sklepih?

Ob lansiranju zdravila Rosacta so v Medisu organizirali pogovor s strokovnjaki o lajšanju bolečin v mišicah in sklepih, zaradi katerih redno ali občasno trpi več kot tri četrtine prebivalstva. Najpogostejša mesta bolečin v mišicah in sklepih so vrat, ramenski obroč, spodnji del hrbta oz. predel križa, noge in roke, lahko pa se pojavijo tudi drugje.

»Bolečine v mišicah in sklepih so pogoste predvsem zaradi našega načina življenja – veliko sedenja ali preveč fizičnih obremenitev. Pomemben ukrep pri pojavu bolečine je odstraniti sprožilni dejavnik, ki je bolečino povzročil. Na mesto bolečine lahko delujemo s hlajenjem bolečih predelov, počitkom, ustrezno izbranimi vajami in uporabo lokalnih protibolečinskih zdravil – mazil,« je povedala doc. dr. Nataša Kos, dr. med., predstojnica Inštituta za medicinsko rehabilitacijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Preden začnemo z zdravljenjem bolečin v mišicah in sklepih, se je priporočljivo posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom. »Bolečina je eden pogostejših razlogov za obisk lekarne. Izbiro zdravila ali medicinskega pripomočka ter nasvet vselej prilagodimo težavam in potrebam posameznika. Samozdravljenje je primerno za akutne bolečine, pri čemer moramo izločiti možnost težje poškodbe, bolečine zaradi zdravil ali hujše bolezni. Poleg tega je samozdravljenje primerno za krajši čas, od sedem do deset dni. Če v tem času ne pride do izboljšanja, svetujemo obisk zdravnika. Prav tako k zdravniku napotimo starejše in kronične bolnike, zelo previdni smo pri otrocih, nosečnicah in doječih mamicah,« je razložila mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., direktorica Javnega zavoda Lekarne Ptuj.

Na trgu je na voljo veliko različnih izdelkov, ki obljubljajo lajšanje bolečin v mišicah in sklepih. Pri tem je potrebna pozornost, saj se izdelki med seboj razlikujejo in niso vsi enako učinkoviti. Le izdelki, ki so registrirani kot zdravilo, imajo preverjeno učinkovitost in varnost ter s standardizirano sestavo vedno enako zagotovljeno kakovost. »Farmacevti najprej svetujemo uporabo zdravil. Zdravila namreč za nas in naše bolnike pomenijo varnost in učinkovitost. Ali je to protibolečinsko zdravilo v obliki tablete ali lokalni analgetik ali kombinacija obojega, pa je odvisno od jakosti in lokacije bolečine ter od želje bolnika,« je še povedala mag. Darja Potočnik Benčič.

Ste že pripravljeni na aktivno pomlad?

Za zdrave mišice in sklepe lahko že preventivno sami veliko naredimo. Pomembno je redno gibanje, predvsem če zaradi narave dela veliko sedimo, upoštevanje svojih zmogljivosti pri športnih dejavnostih in pozornost pri dvigovanju bremen.

»Bolečine lahko preprečimo s funkcionalno vadbo, ki obsega zavestno gibanje, vaje za moč, vaje za stabilizacijo in nežno raztezanje. Prav tako je pomembna pravilna priprava telesa na šport, s katerim se želimo začeti ukvarjati. Če pa se pojavi bolečina, si pomagamo s položaji, kjer se lahko popolnoma sprostimo, s protibolečinsko kremo, ki si jo nežno vtremo v telo, in z zavestnim gibanjem, ki nam pomaga sprostiti mišični spazem. Če kljub pravilni vadbi bolečina ostaja, če se pojavijo nevrološki izpadi ali se bolečina na istem mestu pojavi večkrat letno, pa priporočam obisk fizioterapevta,« je povedala fizioterapevtka Nežka Poljanšek.

»Pogosto bolečine po odstranitvi sprožilnih dejavnikov minejo, zato zaradi njih nista potrebna pregled pri zdravniku ali posebno zdravljenje. Kljub temu pa imajo bolečine lahko tudi druge vzroke, na kar ne smemo pozabiti. Če ob pojavu bolečine na ukrepamo, lahko ta preide v kronično obliko, ki pa je pogosto zelo trdovratna za zdravljenje,« je še razložila doc. dr. Nataša Kos. Zato je pomembno, da prisluhnemo telesu in bolečino zdravimo.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja